مهندسی هسته‌ای

دکتری هسته‌ای (به انگلیسی: Nuclear Engineering) یکی از رشته‌های دکتری در دانشگاه است.

طرح رآکتور هسته‌ای از نوع گازی MAGNOX

معرفی رشته مهندسی هسته‌ای

دنیای امروز با بحران انرژی روبرو است، انرژی هسته‌ای یکی از انرژی‌های نو می‌باشد، که به میزان زیادی این بحران را حل می‌کند. انرژی هسته‌ای کاربردهای بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف دارد. برای مثال از انرژی شکافت هسته‌ای در نیروگاه‌های هسته‌ای می‌توان برای تولید الکتریسیته استفاده کرد. برای کاربردی کردن انرژی هسته ای، نیاز به متخصصان و کارشناسانی از جمله مهندس هسته‌ای می‌باشد، که به دانش و تخصص این حوزه تسلط داشته باشند.

مهندس هسته‌ای می‌تواند مسئول راه اندازی ایمن و بهره‌ور نیروگاه‌های اتمی، بازفرآوری سوخت، مدیریت مواد زائد، انهدام نیروگاه‌های هسته‌ای قدیمی و حفاظت و ایمنی (در برابر تشعشعات رادیواکتیو) باشد. در واقع مهندس هسته‌ای با تکنولوژی روز آشنا بوده و قدرت طراحی و بهینه‌سازی سیستم‌ها و نیز راه اندازی و نگهداری آن‌ها را دارد. همچنین مهندس هسته‌ای قادر است با مواد و تشعشعات رادیو اکتیو به صورت صحیح و بی‌خطر کار کرده و در جابجایی آن‌ها و نگهداری و محافظت پرسنل در مقابل پرتوها توانمند می‌باشد. مهندسی هسته‌ای عبارت است از دانش فرآیندهای هسته‌ای و کاربرد آن‌ها در گسترش تکنولوژی‌های گوناگون و تولید برق هسته ای. این دانش در زمینه‌های گوناگونی چون طراحی، راه اندازی و نگهداری نیروگاه‌های هسته ای، تشخیص‌ها و درمان‌های پزشکی (مهندسی پزشکی هسته ای)، تحقیقات در زمینه شتاب دهنده‌ها، لیزر، فوق هادی‌ها و… کاربرد دارد.

گرایش‌های مهندسی هسته‌ای

مهندسی هسته‌ای گرایش گداخت هسته ای

مهندسی هسته ای گرایش فیزیک بهداشت

مهندسی هسته‌ای گرایش پرتو پزشکی

مهندسی هسته‌ای گرایش رآکتور

مهندسی هسته‌ای گرایش چرخه سوخت

مهندسی هسته‌ای گرایش کاربرد پرتوها

امروزه استفاده از انرژی شکافت هسته‌ای در نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید الکتریسته یکی از کاربردهای اصلی انرژی هسته‌ای می‌باشد. این انرژی عظیم ناشی از شکافت هسته‌ای همچنین می‌تواند به عنوان منبع قدرت سفینه‌های فضایی و زیر دریائیها مورد استفاده قرا گیرد، و در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان امیدوار به داشتن نیروگاه‌هایی بر مبنای جوش هسته‌ای بود، که در این صورت مسئله بحران انرژی برای همیشه در جهان حل خواهد شد.

سابقهٔ رشتهٔ مهندسی هسته‌ای در ایران و سایر کشورهای جهان

مقطع کارشناسی مهندسی هسته‌ای در ایران برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران راه اندازی گردیده است، ولی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مهندسی هسته‌ای در واحد علوم و تحقیقات، علاوه بر گرایش راکتور، در دو گرایش پرتوپزشکی و چرخه سوخت هرساله دانشجو می‌پذیرد. همچنین در دانشگاه‌های صنعتی شریف، دانشگاه پلی تکنیک تهران (صنعتی امیر کبیر)، دانشگاه شهید بهشتی در تهران و نیز دانشگاه شیراز مقاطع تحصیلات تکمیلی این رشته ارائه می‌گردد.

در دانشگاه‌های خارج از کشور دو دانشگاه معتبر و برتر جهان به نام دانشگاه برکلی و دانشگاه MIT رشته مهندسی هسته‌ای را علاوه بر مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در مقطع کارشناسی در سه گرایش، مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی راکتور و مهندسی پسماندازی هسته‌ای ارائه می‌دهند و در تعداد زیادی دانشگاه دیگر مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی و پست دکتری رشته مهندسی هسته‌ای ارائه می‌گردد که به پیوست برنامه درسی مقطع کارشناسی مهندسی هسته‌ای دانشگاه بر کلی، همراه برنامه درسی مقطع کارشناسی دانشگاه MIT و گزارش توجیهی آن تقدیم می‌گردد.

زمینهٔ اجرایی رشته

از نظر عملی نیز در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های متعددی دایر است که از ان جمله می‌توان به آزمایشگاه‌های فیزیک ۱ و ۲، شیمی و شیمی آلی، مکانیک سیالات و انتقال حرارت و… اشاره نمود. راه اندازی آزمایشگاه تخصصی هسته‌ای و آزمایشگاه دزیمتری و آشکارسازی که درشرف راه اندازی است از دلایل اجرای رشته در زمینه عملی می‌باشد و آمادگی این واحد دانشگاهی را جهت برگزاری دوره مهندسی هسته‌ای نشان می‌دهد. این واحد همچنین مجهز به کتابخانه وسایت کامپیوتری فعال می‌باشد.

قابلیت‌ها، مهارت‌ها و نقش دانش آموختگان رشتهٔ مهندسی هسته‌ای

گسترش ایمن و اقتصادی نیروگاه‌های هسته ای، طراحی، ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای و کار در نیروگاه‌ها ی هسته‌ای از جمله نیروگاه در دست احداث بوشهر، از جمله اولین وظایف و مراکز جذب مهندسین هسته‌ای است. زمینه کاری دیگر آن‌ها فراوری سوختهای هسته‌ای از استخراج تخلیص، غنی‌سازی و آماده‌سازی میله‌های سوخت گرفته تا پسمانداری و نگهداری سوختهای مصرف شده و جابجایی کلیه مواد وتجهیزات رادیواکتیو می‌باشد.

علاوه بر تمام اینها، علوم و تکنولوژی هسته‌ای درگستره وسیعی از کاربرهای صنعتی، زیست‌محیطی، کشاورزی و … می‌تواند در خدمت جامعه باشد، که دانشجویان مقطع کارشناسی با زمینه‌های اصلی آن چون تولید پرتوهای رادیو اکتیو، برهم کنش پرتوها با ماده، آشکارسازی و اندازه‌گیری پرتوهای رادیو اکتیو، طراحی سیستم‌های هسته‌ای و حفاظ‌سازی در مقابل تابش‌های رادیو اکتیو آشنا خواهد شد. آنان در طی آموزشهای خود ۱۴۰ واحد درسی را به صورت زیر می‌گذرانند:

دروس عمومی: ۲۰ واحد

دروس پایه: ۴۲واحد

دروس اصلی: ۵۰ واحد

دروس تخصصی: ۳۶ واحد

دروس اختیاری: ۲۲ واحد که دانشجو موظف است تا سقف ۱۴۰ واحد درسی تعدادی از آن‌ها را انتخاب نماید.

نوع مدرک ورودی و ضوابط و مواد امتحانی عبارتند از:

فیزیک و مکانیک ضریب ۴ دروس ریاضی زیر دیپلم ضریب ۴ شیمی ضریب ۳ گذراندن دوره پیش دانشگاهی در رشته ریاضی فیزیک برای ورود به دوره کارشناسی مهندسی هسته‌ای ضروری است.

در ایران

دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته مهندسی هسته‌ای [در ایران] در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری: دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز.

تنها دانشگاه‌ ارائه دهنده رشته مهندسی هسته‌ای-راکتور [در ایران] در مقطع کارشناسی: دانشگاه علوم و تحقیقات تهران است. البته دانشگاه آزاد نجف آباد هم در طی دوره سال 90 تا 92 در مقطع کارشناسی مهندسی هسته ای دانشجو میپذیرفت ولی از سال 93 دیگر نپذیرفت البته مدت ها پیش دانشگاه علوم و تحقیقات تهران در مقطع کارشناسی، گراش پرتو پزشکی را ارائه می‌داد و از کنکور ۸۵ فقط در گرایش راکتور دانشجوی کارشناسی پذیرفته‌است. درضمن در مقطع ارشد و دکتری، دانشگاه علوم و تحقیقات تهران در گرایش راکتور، پرتوپزشکی و چرخه سوخت دانشجو می‌پذیرد.

در آمریکا

مؤسسهدپارتمان (پیوند به بیرون)مدارج ارائه شوندهرتبه سال ۲۰۱۴[1]
دانشگاه میشیگان Nuclear Engineering and Radiological Sciences BS,MS,PhD ۱
ام آی تی Nuclear Science and Engineering BS,MS,PhD ۱
دانشگاه ویسکانسین Engineering Physics BS,MS,PhD ۳
دانشگاه تگزاس A&M Nuclear Engineering BS,MS,PhD ۳
دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا Mechanical and Nuclear Engineering
Distance Learning Program in Nuclear Engineering
BS,MS,PhD ۵
دانشگاه تنسی Nuclear Engineering BS,MS,PhD ۵
دانشگاه برکلی Nuclear Engineering BS,MS,PhD ۷
جورجیا تک Nuclear and Radiological Engineering BS,MS,PhD ۸
دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی Nuclear Engineering BS,Meng,MS,PhD ۸
دانشگاه ایالتی اورگان Nuclear Engineering and Radiation Health Physics BS,MS,PhD ۱۰
دانشگاه ایلینوی در اوربانا-شامپاین Nuclear Engineering BS,MS,PhD ۱۰
دانشگاه فلوریدا Nuclear and Radiological Engineering BS,MS,PhD ۱۲
دانشگاه پردیو Nuclear and Radiological Engineering BS,MS,PhD ۱۳
دانشگاه میزوری در کلمبیا Nuclear Science and Engineering Institute MS,PhD ۱۴
دانشگاه ایالتی اوهایو Nuclear Engineering MS,PhD ۱۵
موسسه فناوری رنسلیر Mechanical, Aerospace & Nuclear Engineering BS,MS,PhD ۱۶
دانشگاه تگزاس در آستین Nuclear and Radiation Engineering MS,PhD
دانشگاه مریلند در کالج پارک Materials and Nuclear Engineering MS,PhD
دانشگاه ایالتی آیداهو Institute of Nuclear Science and Engineering BS,MS,PhD
دانشگاه ایالتی کانزاس Mechanical and Nuclear Engineering BS,MS,PhD
موسسه فناوری نیروی هوایی Engineering Physics MS,PhD
دانشگاه سینسینتی Mechanical, Industrial and Nuclear Engineering BS,MS,PhD
دانشگاه آیداهو Nuclear Engineering Program MS,PhD
دانشگاه علم و فناوری میزوری Nuclear Engineering BS,MS,PhD
دانشگاه نیومکزیکو Chemical and Nuclear Engineering BS,MS,PhD
دانشگاه کارولینای جنوبی Nuclear Engineering ME,MS,PhD
آکادمی نیروی دریایی آمریکا Nuclear Engineering BS
آکادمی نظامی ایالات متحده آمریکا Nuclear Engineering BS
دانشگاه ماساچوست در لوول Chemical Engineering BS
دانشگاه ایالتی کارولینای جنوبی Nuclear Engineering BS

در کانادا

در کانادا دانشگاه آنتاریو UOIT در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد.

پیوند به بیرون

نگارخانه

منابع

  1. رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر آمریکا در رشته مهندسی هسته‌ای بر طبق ارزیابی نشریه US News and World Report در سال ۲۰۱۴. لینک
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.