آیسخولوس

آیسخولوس (به یونانی: Αἰσχύλος) یا اِشیل یا اسکیلس اولین تراژدی نویس یونان باستان است و آثار او باعث تکامل زبان تراژدی در یونان باستان شد. در جنگ ایران و یونان در زمان حکومت خشایارشا که یونان پیروز شد حضور داشت و نمایشنامه ایرانیان را با تاثیر از آن مینویسد.

آیسخولوس
زاده۵۲۵-۵۲۴ (پیش از میلاد)
الوزیس، یونان
محل زندگیآتن، یونان
درگذشته۴۵۵-۴۵۶ (پیش از میلاد)
سیسیل، ایتالیا
آرامگاهسیسیل، ایتالیا
نام(های) دیگرآشیلوس، آشیل
پیشهنمایش نامه نویس و سرباز
نمایشنامه‌هاتراژدی پارسیان، پرومته در زنجیر، استغاثه‌کنندگان و تریلوژی اورستیا
دلیل سرشناسینمایشنامه نویسی
اثرگذاشته برسوفوکلس، اوریپیدس

کارها

هفت نمایشنامه تراژدی پارسیان، پرومته در زنجیر، هفت تن علیه تبای، نیازگاران، آگاممنون، الاهگان انتقام و اورستیا از وی به جا مانده‌است و البته فقره‌هایی از آثار ناپدید شده او نیز بر جای مانده که به فارسی ترجمه نشده‌اند.

نوآوری‌ها و موضوع کار

از ابداعات اصلی او در نمایش یونان باستان، ورود بازیگر دوم به صحنهٔ نمایش است. البته زمانی که سوفوکلس دیگر تراژدی‌نویس صاحب‌نام یونانی، بازیگر سوم را وارد تئاتر کرد، اسخیلوس هم از او تبعیت کرد. موضوع بسیاری از نمایش‌های اسخیلوس، مبارزهٔ خدایان با یکدیگر بوده‌است. خدایان و انسان‌ها در این جدال‌ها، تسلیم ارادهٔ تقدیر هستند.

آشیل تراژدی‌نویس بزرگ یونانی کیاکسار را مؤسس دولتی می‌داند که سلطنت بر آسیا را تحقق بخشید. شرح مختصر تاریخ ماد و پارس را آشیل از زبان شبح داریوش پس از شکست لشکریان خشاریارشا در یونان، بیان می‌کند؛ و این گواهی است قریب نیم قرن کهن‌تر از زمان تحریر تاریخ هرودوت و وجدا اهمیت بسیار است. عین گزارش آشیل:

شاه زئوس این افتخار را ارزانی داشت که یک مرد حاکم بر آسیاست. زیرا که مرد مادی نخستین امیر لشکریان بود و دیگر فرزند او که کار را به پایان رسانید. چون عقل هادی تمایلات وی بود. سوم پس از او کورش حکومت کرد که مردی بود سعادتمند و صلح را برای همهٔ دوستان ایجاد کرد؛ او قوم لیدی و فریجیان را بدست آورد و همه یونیه را به زور به بردگی برد. زیرا که خداوند با او مخالفت نکرد چون او مردی عاقل بود. پسر کوروش چهارمین کسی بود که رهبری لشکر را داشت و پنجمین مردیس بود که مایهٔ رسوایی پدر و دیهیمات و پادشاهی‌ها بود. به خدعه او را آرتافرن دلیر با دوستان مغلوب کرد.[1]

منابع

  1. Persai 762-777
  • Les tragiques Grecs- Eschyle- Edition Robert Laffont- 2001- Paris
  • پین سنت، جان؛ (۱۳۸۷) شناخت اساطیر یونان، ترجمهٔ باجلان فرخی، تهران، اساطیر، چاپ دوم.
  • آیسخولوس؛ (۱۳۹۰) آیسخولوس: مجموعهٔ آثار، ترجمهٔ عبدالله کوثری، تهران، نشر نی، چاپ نخست. شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۱۸۵-۲۰۳-۱
  • ای.م. دیاکونوف. تاریخ ماد. شابک ۹۶۴-۴۴۵-۱۰۶-۶
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آیسخولوس موجود است.

پیوند به بیرون

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.