ماداگاسکار

ماداگاسکار (به فرانسوی: Madagascar) با نام رسمی جمهوری ماداگاسکار (به فرانسوی: République de Madagascar) کشوری جزیره‌ای واقع در جنوب آفریقا و اقیانوس هند است که پایتخت آن، شهر آنتاناناریوو است. ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است.

جمهوری ماداگاسکار

 • Repoblikan'i Madagasikara (مالاگاسی)
 • République de Madagascar (فرانسوی)

ماداگاسکار
Seal
شعار: 
 • "Fitiavana, Tanindrazana, Fandrosoana" (مالاگاسی)
 • "Amour, Patrie, Progrès" (فرانسوی)
 • "سرزمین پدری، آزادی، پیشرفت"[1]
سرود: ای، میهن گرامی ما
Oh, Beloved Land of our Ancestors!
موقعیت  ماداگاسکار  (آبی تیره)

 در آفریقا  (آبی روشن و خاکستری تیره)
 در اتحادیه آفریقا  (آبی روشن)

پایتخت
و بزرگترین شهر
آنتاناناریوو
۱۸°۵۵′ جنوبی ۴۷°۳۱′ شرقی
زبان(های) رسمی
گروه‌های قومی
(2004[2])
 • ۲۶٪ مرینا
 • ۱۵% Betsimisaraka
 • ۱۲% Betsileo
 • ۷% Tsimihety
 • ۶% Sakalava
 • ۵% Antaisaka
 • ۵% Antandroy
 • ۲۴% Others
دین(ها)
(۲۰۱۰)[3]
نام(های) اهلیتMalagasy[4][5]
حکومتحکومت متمرکز نظام نیمه‌ریاستی جمهوری
 رئیس‌جمهور
آندری راژولینا
 نخست‌وزیر
Christian Ntsay
 رئیس سنا
ریوو راکوتوواو
 رئیس مجلی ملی
Christine Razanamahasoa[6]
قوه مقننهپارلمان
سنا
مجلس ملی
استقلال
 از فرانسه
۲۶ ژوئن ۱۹۶۰
 قانون اساسی کنونی
۱۷ نوامبر ۲۰۱۰
مساحت
 کل
۵۸۷٬۰۴۱ کیلومترمربع (۲۲۶۶۵۸مایل‌مربع) (۴۶ام)
 آبها
۵٬۵۰۱ کیلومترمربع (۲۱۲۴ مایل‌مربع)
 آبها (٪)
۰٫۹٪
جمعیت
 برآورد سال ۲۰۱۶
۲۴٬۸۹۴٬۵۵۱[7] (۵۲ام)
 تراکم
۳۵٫۲ /به ازای هر کیلومترمربع (۹۱٫۲ /مایل‌مربع) (۱۷۴ام)
تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP)برآورد ۲۰۱۹ 
 کل
$۴۵٫۹۴۸ بیلیون[8]
 سرانه
$۱٬۶۹۷[8]
تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی)برآورد ۲۰۱۹ 
 کل
$۱۲٫۷۳۴ بیلیون[8]
 سرانه
$۴۷۱[8]
شاخص جینی (۲۰۱۰)۴۴٫۱[9]
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸) ۰٫۵۲۱[10]
۱۶۲ام
واحد پولآریاری (MGA)
منطقه زمانییوتی‌سی (زمان شرق آفریقا)
 تابستان (ساعت تابستانی)
یوتی‌سی (not observed[11])
جهت رانندگیراست
پیش‌شماره تلفنی+261[11]
کد ایزو ۳۱۶۶MG
دامنه سطح‌بالا.mg
تصویری از آنتاناناریوو پایتخت ماداگاسکار

جمعیت ماداگاسکار ۲۷/۵ میلیون نفر[12] و زبان‌های رسمی این کشور فرانسوی و مالاگاسی است. واحد پول این کشور آریاری مالاگاسی نام دارد. حدود نیمی از مردم این کشور مسیحی و نیمی دیگر پیرو سنت‌های دینی بومی هستند.[13] سنت دینی بومی این کشور بر پیوند میان زندگان و نیاکان درگذشته آن‌ها تمرکز دارد.

مردم این کشور از اقوام گوناگونی تشکیل شده‌اند که قوم مرینا ۲۶ درصد، قوم بتسیمیساراکا ۱۵ درصد و بقیه از اقوام مختلف دیگر هستند.[14]

در دوران پیشاتاریخ با تکه‌تکه شدن ابرقاره گوندوانا، ماداگاسکار حدود ۸۸ میلیون سال پیش از شبه‌قاره هند جدا شد. این امر باعث شده‌است که بیش از ۹۰ درصد از حیات وحش و زیست گیاهی این جزیره مختص خودش باشد.[15] تنوع زیستی این جزیره هم‌اینک به خاطر افزایش رشد جمعیت انسانی و دیگر تهدیدها با مخاطره روبه‌رو است.

تاریخ

تاریخ نخستین نشستگاه انسانی در ماداگاسکار احتمالاً به سده چهارم پیش از میلاد می‌رسد.

ماداگاسکار از سال ۱۸۹۶ (میلادی) از جمله مستعمرات امپراتوری فرانسه بوده‌است، این کشور در روز ۲۶ ژوئن ۱۹۶۰ به عنوان «جمهوری مالاگاسی» از فرانسه اعلام استقلال کرد، در ادامه و در سال ۱۹۷۵ نام این کشور به «جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار» تغییر کرد.

هستهٔ جمعیت ماداگاسکار که مالاگاسی نامیده می‌شوند ترکیبی از تیره‌های بانتو زبان آفریقا، عرب‌ها و مالایایی‌ها دانسته می‌شوند که این دو دسته اخیر در پی سفرهای بازرگانی دریایی به این جزیره رسیده و در آن نشیمن گزیدند. مالایایی نام همگانی تیره‌های منطقهٔ هند شرقی (مالزی، فیلیپین و اندونزی) هستند که از آنجا در سراسر آسیای جنوب شرقی و جزیره‌های اقیانوس آرام پراکنده شدند.

سیاست

در سال ۱۹۷۶ دیدیه راتسیراکا رئیس‌جمهور ماداگاسکار شد و حکومتی به نام پیشگام انقلاب ماداگاسکار را به عنوان تنها حزب در این کشور برقرار کرد. فعالیت احزاب سیاسی در سال ۱۹۹۰ در ماداگاسکار به رسمیت شناخته شد.

در سال ۱۹۹۳ آلبرت زافی رهبر قوای جاوید که حزبی به نام جنبش پیش دموکراسی نیز تشکیل داده بود رئیس‌جمهور شد. فرانسوا راوونی از همین حزب نیز در سال ۱۹۹۳ نخست‌وزیر شد. در سال ۲۰۰۲ مارک راوالومانانا به سمت رئیس‌جمهور و در همین سال ژاک سیلا به عنوان نخست‌وزیر ماداگاسکار انتخاب شدند. اندری راجولینا، شهردار پیشین پایتخت، وی را متهم کرد که ثروت‌های کشور را به شرکت‌های خارجی می‌دهد و اختلاف میان دو طرف شدت پیدا کرد. راجولینا، رئیس‌جمهور ماداگاسکار را دیکتاتور خطاب کرد و رهبری مخالفان را بر عهده گرفت، در تظاهراتی که مخالفان بر ضد راوالومانانا برگزار کردند، بیش از صد نفر کشته شدند و راوالومانانا با بحران سیاسی شدیدی روبرو شد. رئیس‌جمهور ماداگاسکار به تدریج حمایت ارتش را از دست داد و در تاریخ ۱۷ مارس ۲۰۰۹ اختیارات و مسئولیت‌های خود را به یک هیئت نظامی واگذار کرد، این هیئت نیز بلافاصله قدرت را به راجولینا که رهبر جناح مخالف بود، واگذار کرد.

از آن زمان تا چندین سال به رغم میانجیگری مجامع بین‌المللی و توافقنامه ماپوتو، ماداگاسکار همچنان درگیر بحران بود و دولت انتقالی تشکیل نشده‌بود.

در سال‌های بعد چهار گروه سیاسی اصلی ماداگاسکار توانستند بر سر تقسیم قدرت در دوره انتقالی که به برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۰ منتهی می‌شد، به توافق برسند. بر پایه این توافق قرار شد رئیس‌جمهور، دو معاون رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و اعضای کابینه دولت وحدت ملی به صورت توافقی انتخاب شوند. رهبران چهار گروه سیاسی ماداگاسکار آندره راجولینا، رئیس‌جمهور ماداگاسکار و مارک راوالومانانا و دیدیه راتریسکا و آلبرت زافی، سه رئیس‌جمهور پیشین این کشور هستند که به این توافق رسیده‌اند.

جغرافیا

نقشهٔ توپوگرافیک ماداگاسکار

جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار[16] جزیره‌ای است واقع در جنوب شرق آفریقا، در میان آب‌های اقیانوس هند، شرق موزامبیک، پایتخت این کشور شهر آنتاناناریوو با ،۱٬۴۰۳٬۰۰۰ نفر می‌باشد. مساحت ماداگاسکار ۵۸۷٬۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۲۷/۵ میلیون نفر است.

از شهرهای مهم ماداگاسکار می‌توان به، تواماسینا (۲۰۶٬۰۰۰ نفر)، آنتسیرابه (۱۸۶٬۰۰۰ نفر)، فینارانتسوا (۱۶۷٬۰۰۰ نفر) و ماهاجانگا (۱۵۴٬۰۰۰ نفر) اشاره کرد.[17]

ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است. تجزیه ابرقاره گندوانا در حدود ۱۳۵ میلیون سال پیش بخشی از خشکی که ماداگاسکار جزئی از آن بود را از خشکی پیوسته آفریقا-آمریکای جنوبی جدا کرد. ماداگاسکار بعدها یعنی در حدود ۸۸ میلیون سال پیش از هند جدا شد و این باعث شد که گیاهان و جانوران ماداگاسکار در انزوا به فرگشت خود ادامه بدهند.[18]

در امتداد کرانه شرقی ماداگاسکار سرازیری تندی دیده می‌شود که بیشتر جنگل‌های گرمسیری باقی‌مانده در زمین‌های پست این جزیره در این محدوده قرار دارند. در غرب این سرازیری‌ها و در مرکز جزیره، فلاتی قرار دارد که ارتفاع آن بین ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست. این مرتفعات مرکزی که به‌طور سنتی زادبوم قوم مرینا بوده‌است متراکم‌ترین منطقه ماداگاسکار از نظر جمعیت است و پایتخت کشور هم که کانون تاریخی قوم مرینا بوده‌است، در همین فلات واقع شده‌است.

ویژگی این فلات مرکزی وجود دره‌های شامل شالیزارهای مطبق است که بین تپه‌های پرعلف و تکه‌هایی از جنگل واقع شده‌اند. اراضی واقع در غرب فلات مرتفع مرکزی به تدریج خشک‌تر شده و سرانجام به کانال موزامبیک و باتلاق‌های جنگلی حرا در امتداد ساحل ختم می‌شوند.[19]

بوم‌شناسی

ماداگاسکار ۸۸ میلیون سال پیش از هند جدا شد و پس از آن هیچگاه به خشکیهای دیگر دنیا در اتصال نبوده‌است. این جدایی طولانی باعث شده تا اغلب گیاهان و جانورانش بی‌همتا باشند و در جای دیگری از دنیا پیدا نشوند. در حدود ۹۰ درصد از تمامی گونه‌های گیاهی و جانوری ماداگاسکار بوم‌زاد این جزیره هستند[20] معروفترین آن‌ها لمورها هستند. خانواده‌ای نخستیان با نزدیک به صد گونه متفاوت که فقط در ماداگاسکار وجود دارند. از دیگر جانوران این جزیره آفتاب‌پرست پلنگی است که در بخش‌های شرقی و شمالی ماداگاسکار یافت می‌شود.[21] بیش از ۸۰ درصد از ۱۴٬۸۸۳ گونه گیاهی این جزیره را در هیچ‌جای دیگر جهان نمی‌توان یافت. ازجمله پنج خانواده از گیاهان تنها ویژه ماداگاسکار هستند.[22] این اکولوژی ویژه باعث شده‌است که برخی بوم‌شناسان از ماداگاسکار به عنوان «قاره هشتم» یاد کنند.[23]

تقسیمات کشوری

نقشهٔ سیاسی ماداگاسکار

تا سال ۲۰۰۲ میلادی کشور ماداگاسکار از ۶ ایالت تشکیل می‌شد.

 1. آنتاناناریوو (Antananarivo)
 2. آنسیرانانا (Antsiranana)
 3. فیانارانسوا (Fianarantsoa)
 4. ماهاجانگا (Mahajanga)
 5. تواماسینا (Toamasina)
 6. تولیارا (Toliara)

بعد از اینکه در ۴ اکتبر ۲۰۰۲ تغییراتی در تقسیمات اداری و جغرافیایی ماداگاسکار ایجاد شد، ۶ استان سابق این کشور منحل شده و ماداگاسکار از لحاظ جغرافیایی به ۲۲ منطقه تقسیم شد که به ترتیب الفبا عبارتند از: آتسیمو-آتسینانانا آتسیمو-آندرفانا آتسینانانا آلائوترا-مانگورو آمورونئی مانیا آنالامانگا آنالانجیروفو آندروی آنوسی ایتاسی ایهورومبه بتسیبوکا بوئنی بونگولاوا دیانا ساوا سوفیا ملاکی منابه هائوته ماتسیاترا واتوواوی-فیتووینانی واکینانکاراترا

اقتصاد

واحد پول ماداگاسکار، آریاری با واحد جزء (ایرایمبیلانجا) نام دارد. صادرات ماداگاسکار را، قهوه، وانیل، شکر و ادویه‌جات تشکیل می‌دهد. ماداگاسکار از اعضای کشورهای اتحادیهٔ آفریقاست.

بر اساس گزارش فائو، بیش از سه چهارم مردم دو منطقه در جنوب غرب و جنوب ماداگاسکار با ناامنی غذایی مواجه هستند که این وضعیت در همواره تشدید شده‌است زیرا محصول ذرت و مانیوک به شدت کاهش یافته‌است و تولید برنج نیز پایین‌تر از سطح عادی است. بیشتر مردم مادگاسکار (۹۳ درصد بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول) در فقر به سر می‌برند و کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند.[24]

مردم

۹۵٪ نژاد این کشور را مالاگاسی و ۲٪ را فرانسوی تشکیل می‌دهند، همچنین از نظر دین، میزان نفوذ عقاید محلی و بومی ۵۲٪، مسیحیت ۴۱٪، اسلام ۷٪ می‌باشد. زبانهای رسمی ماداگاسکار، مالاگاسی و فرانسوی است.

مهم‌ترین گروه قومی این جزیره یعنی مالاگاسی‌ها از جنوب شرق آسیا آمده‌اند. در این گروه، مهم‌ترین قوم‌ها عبارتند از مرینا، که پیرامون پایتخت سکونت دارند، بتسیمیساراکا، در شمال شرق، و ساکالاوا، در غرب. جمعاً بیش از بیست قوم، تیره، و طایفه در این جزیره زندگی می‌کنند.

از دیدگاه نژادی، مردمان ماداگاسکار ترکیبی هستند از عناصر جنوب آفریقا و جنوب شرقی آسیا.[25] بعدها بازرگانان عرب نیز به شمال ماداگاسکار آمده و اسلام را ترویج کردند. بخش کوچکی از جمعیت ماداگاسکار نیز از نوادگان مهاجران اروپایی، هندی، کرئولی، قمری، و چینی هستند.[26]

امید به زندگی برای مردان ۶۶/۵ و برای زنان ۶۹/۹ سال است. میانگین سنی مردم ماداگاسکار ۱۹/۶ سال می‌باشد.[27]

جستارهای وابسته

نگارخانه

پانویس

 1. Le Comité Consultatif Constitutionnel (1 October 2010). "Projet de Constitution de la Quatrième République de Madagascar" (PDF) (به فرانسوی). Madagascar Tribune. Archived from the original (PDF) on 28 June 2011. Retrieved 24 August 2011.
 2. "MADAGASCAR: general data". Populstat.info. Archived from the original on 9 February 2014. Retrieved 15 July 2013.
 3. "Religions in Madagascar | PEW-GRF". Globalreligiousfutures.org. Retrieved 20 September 2017.
 4. "Demonyms – Names of Nationalities". Geography.about.com. Retrieved 15 July 2013.
 5. "Malagasy – National Geographic Style Manual". Archived from the original on 27 December 2017. Retrieved 27 February 2017.
 6. Editor, par (17 July 2019). "Madagascar: Christine Razanamahasoa à la tête de l'Assemblée nationale | Afrique Panorama".
 7. "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017.
 8. "Madagascar". International Monetary Fund.
 9. "Gini Index". World Bank. Retrieved 2 March 2011.
 10. "Human Development Report 2019". برنامه عمران ملل متحد. 10 December 2019. Archived from the original (PDF) on 30 April 2020. Retrieved 10 December 2019.
 11. Bradt (2011), p. 2.
 12. "Madagascar Population (2020) - Worldometer". www.worldometers.info. Retrieved 2020-05-14.
 13. Bureau of African Affairs (3 May 2011). "Background Note: Madagascar". U.S. Department of State. Archived from the original on 24 August 2011
 14. Bureau of African Affairs (3 May 2011)
 15. Hobbes, Joseph; Dolan, Andrew (2008). World Regional Geography. Belmont, CA: Cengage Learning. ISBN 978-0-495-38950-7.
 16. Madagascar Democratic Republic of
 17. "Madagascar Population (2020) - Worldometer". www.worldometers.info. Retrieved 2020-05-14.
 18. University of Berkeley: Understanding Evolution (October 2009). "Where did all of Madagascar's species come from?". Archived from the original on 19 March 2011. Retrieved 19 March 2011.
 19. Vences M, Wollenberg KC, Vieites DR, Lees DC (June 2009). "Madagascar as a model region of species diversification" (PDF). Trends in Ecology and Evolution. 24 (8): 456–465. doi:10.1016/j.tree.2009.03.011. PMID 19500874. Archived from the original (PDF) on 11 February 2012. Retrieved 11 February 2012.
 20. Hobbes & Dolan (2008), p. 517
 21. Andreone, F.; Guarino, F. M.; Randrianirina, J. E. (2005). "Life history traits, age profile, and conservation of the panther chameleon, Furcifer pardalis (Cuvier 1829), at Nosy Be, NW Madagascar" (PDF). Tropical Zoology. 18 (2): 209–225. doi:10.1080/03946975.2005.10531221. ISSN 0394-6975.
 22. Callmander, Martin; et. al (2011). "The endemic and non-endemic vascular flora of Madagascar updated" (PDF). Plant Ecology and Evolution. 144 (2): 121–125. doi:10.5091/plecevo.2011.513. Archived (PDF) from the original on 11 February 2012. Retrieved 11 February 2012.
 23. Hillstrom & Collier Hillstrom (2003), p. 50
 24. واحد مرکزی خبر بایگانی‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine. ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
 25. Hurles ME, Sykes BC, Jobling MA, Forster P; Sykes; Jobling; Forster (2005). "The dual origin of the Malagasy in Island Southeast Asia and East Africa: evidence from maternal and paternal lineages". American Journal of Human Genetics. 76 (5): 894–901. doi:10.1086/430051. PMC 1199379. PMID 15793703. Archived from the original on 20 March 2011. Retrieved 30 April 2011.
 26. Adelaar, Alexander (2006). "The Indonesian migrations to Madagascar: Making sense of the multidisciplinary evidence". In Simanjuntak, Truman; Pojoh, Ingrid Harriet Eileen; Hisyam, Muhamad. Austronesian diaspora and the ethnogeneses of people in Indonesian archipelago. Jakarta, Indonesia: LIPI Press. ISBN 978-979-26-2436-6. pp. 205–235.
 27. "Madagascar Population (2020) - Worldometer". www.worldometers.info. Retrieved 2020-05-14.

منابع

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به ماداگاسکار در ویکی‌گفتاورد موجود است.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ماداگاسکار موجود است.
ویکی‌سفر یک راهنمای سفر برای ماداگاسکار دارد.
 • «ایرنا - پایان حصر خانگی رئیس‌جمهور سابق ماداگاسکار». ایرنا.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.