سیشل

سیشل (به فرانسوی: Seychelles، سِشِل) با نام رسمی جمهوری سیشل (به فرانسوی: République des Seychelles)، کشور جزیره‌ای در جنوب آفریقا و اقیانوس هند است. سیشل، کوچکترین کشور قاره آفریقا است که پایتخت آن ویکتوریا است. این کشور، تنها کشور آفریقایی دارای شاخص توسعه انسانی با درجهٔ بسیار بالا می‌باشد.‌ سیشل از مجمع‌الجزایری شامل ۱۱۵ جزیره تشکیل شده‌است که در حدود ۱۵۰۰ کیلومتری قاره آفریقا واقع شده‌اند. این جزایر در شمال ماداگاسکار قرار گرفته‌اند. سیشل با ۹۸٬۰۰۰ نفر[6]جمعیت، یکی از کمترین جمعیت‌ها را در میان کشورهای آفریقا دارد.

جمهوری سیشل


سیشل
Coat of arms
شعار: "Finis Coronat Opus" (لاتین)
"پایان بر کار تاج نَهَد"
سرود: سیشلی‌ها به هم بپیوندید
Join together all Seychellois
موقعیت  سیشل  (dark blue)

 در Africa  (light blue و dark grey)
 در the اتحادیه آفریقا  (light blue)

پایتختویکتوریا (سیشل)
۴°۳۷′ جنوبی ۵۵°۲۷′ شرقی
بزرگترین شهرپایتخت
زبان(های) رسمی
گروه‌های قومی
دین(ها)
نام(های) اهلیت
 • Seychellois
 • Seychelloise
 • Seselwa (Creole)
حکومتحکومت متمرکز نظام ریاستی جمهوری
 رئیس‌جمهور
Mohammad lord III
 معاون رئیس‌جمهور
Vincent Mériton
 رئیس مجلس ملی
Nicholas Prea
قوه مقننهمجلس ملی
استقلال
 از بریتانیا
۲۹ ژوئن ۱۹۷۶
مساحت
 کل
۴۵۹ کیلومترمربع (۱۷۷ مایل‌مربع) (۱۸۱ام)
 آبها (٪)
negligible
جمعیت
 برآورد سال ۲۰۱۶
۹۴٬۲۲۸[2] (۲۰۰ام)
 تراکم
۲۰۵٫۳ /به ازای هر کیلومترمربع (۵۳۱٫۷ /مایل‌مربع) (۶۷ام)
تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP)برآورد ۲۰۱۸ 
 کل
$۲٫۹۱۹ بیلیون[3]
 سرانه
$۳۰٬۴۸۶[3]
تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی)برآورد ۲۰۱۹ 
 کل
$۱٫۵۶۴ بیلیون[3]
 سرانه
$۱۶٬۳۳۲[3]
شاخص جینی (۲۰۱۳)۴۶٫۸[4]
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸) ۰٫۸۰۱[5]
۶۲ام
واحد پولروپیه سیشل (SCR)
منطقه زمانییوتی‌سی (SCT)
 تابستان (ساعت تابستانی)
یوتی‌سی (not observed)
جهت رانندگیچپ
پیش‌شماره تلفنی+۲۴۸
کد ایزو ۳۱۶۶SC
دامنه سطح‌بالا.sc

جزایر سیشل آب‌وهوای دریایی استوایی دلپذیری دارند و گردشگران زیادی از این جزایر دیدن می‌کنند. تنها یک‌سوم از جزایر سیشل مسکونی هستند و ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در جزیره اصلی یعنی جزیره «ماهه» نشیمن گزیده‌اند. جزیره ماهه، ۲۷ کیلومتر درازا و ۳ تا ۸ کیلومتر پهنا دارد و پایتخت کشور نیز در همین جزیره واقع شده‌است.این جزایر در میانه‌های سده هجدهم مستعمرهٔ فرانسه شد، در ۱۸۱۴ به بریتانیا واگذار گشت و در ۱۹۷۶ استقلال یافت.[7]

تاریخ

سیشل در سال ۱۵۰۱ توسط واسکو دوگاما کشف شد. این جزایر در میان سال‌های ۱۷۵۶ و ۱۷۹۴ توسط فرانسویان اداره می‌شد و در سال ۱۷۹۴ به دست انگلیسی‌ها افتاد و در ۱۸۱۴ رسماً یکی از مستعمرات بریتانیا گشت. پس از ۱۸۳۰ بسیاری از بردگان آزادشده برای سکونت به این جزایر آمدند و از سده نوزدهم جزایر سیشل یکی از مناطق محبوب گردشگری برای اعیان بریتانیایی بود.

سیشل در سال ۱۹۷۶ استقلال یافت. در ۱۹۷۷ فرانس آلبرت رنه نخست‌وزیر وقت کودتایی را بر ضد جیمز مانشام، رئیس‌جمهوری وقت، رهبری کرد و نظام تک‌حزبی و سوسیالیستی را برقرار ساخت و خواستار عدم تعهد شد. کوشش‌هایی که برای سرنگونی رنه به اجرا گذاشته شد از جمله به‌کارگیری مزدوران آفریقای جنوبی (۱۹۸۱) ناموفق بود. در ۱۹۹۲ انتخابات چندحزبی برگزار شد؛ جیمز مانشام به سیشل بازگشت و رهبری حزب دموکرات را برعهده گرفت. فرانس آلبر رنه تا آوریل ۲۰۰۴ قدرت را در دست داشت و در آن تاریخ، جیمز میشل، که از هم‌حزبی‌های او بود به ریاست‌جمهوری برگزیده شد. جزایر سی شل در اوائل قرن هجدهم به تصرف فرانسویان درآمد، ولی انگلیسیها در سال ۱۷۹۴ این جزایر را به تصرف خود درآوردند. جزایر سی شل تا سال ۱۹۰۳ بخشی از حکومت مستعمره دیگر انگلیس در شرق آفریقا، جزایر موریس بود تا اینکه در این سال به مستعمره مستقلی تبدیل شد. سی شل یکی از اعضای جامعه مشترک‌المنافع انگلستان است.[8]

سیاست

سیشل تا سال‌ها مستعمره انگلیس بود و پس از استقلال هم چندین کودتای نظامی در آن روی داد. این کشور کم‌جمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است. به دلیل قرار گرفتن در سر راه تجارت آفریقا و آسیا برای مدتی در قرن ۱۷ میلادی پایگاه دزدان دریایی بود. بعد از مدتی فرانسه کنترل این جزایر را در دست گرفت و دزدان این جزایر را ترک کردند.

فرانس آلبرت رنه از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۴ رئیس‌جمهور سیشل بود. پس از او جیمز میشل ریاست‌جمهوری را در این کشور بر عهده گرفته‌است. نظام سی شل جمهوری است ولی رئیس‌جمهور این کشور بیش از پانزده سال و با کودتا در قدرت بود. رئیس‌جمهور، که شورای وزیران را انتصاب می‌کند با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می‌شود. مجمع ملی متشکل از ۲۳ عضو است که مستقیماً انتخاب می‌گردند و دو نفر که از سوی رئیس‌جمهور گمارده می‌شوند. جبههٔ ترقی‌خواه خلق سیشل (تنها حزب قانونی سابق) حزب عمده سیاسی است.

جغرافیا

مساحت این جزیره تقریباً ۴۴۴ کیلومتر مربع می‌باشد و پایتخت آن شهر ویکتوریا، بزرگ‌ترین جزیره این مجمع الجزایر است که ۸۰ درصد جمعیت را در خود جای داده‌است.

سیشل متشکل است از ۴۱ جزیرهٔ گرانیتی کوهستانی و کمی بیش از ۵۰ جزیرهٔ مرجانی کوچک‌تر در اقیانوس هند است. این جزایر پیرامون جزیره ماهه که نود کیلومتر طول دارد و از بزرگ‌ترین جزایر این مجموعه‌است قرار گرفته‌اند. جزایر اصلی ماهه، پراسلین و لادیگ هستند. بلندترین نقطه سیشل مورن سیشلوآ با ۹۰۶ متر ارتفاع است که در جزیرهٔ ماهه قرار دارد. این جزایر آب و هوای دریایی استوایی دلپذیری دارد و بارندگی در آن‌ها سنگین است. آب و هوای سیشل محلی استوایی با رطوبت بالا و نسیم ملایم است که تحت تأثیر جریانات دریایی می‌باشد.

جزایر گرانیتی بیش از ۹۴۰ متر ارتفاع دارند و برخی دشت‌های کم‌وسعت ساحلی و بریدگی‌های هسته‌ای در سواحل شرقی را در بر می‌گیرند. جزایر کورالینی معمولاً همواره و دارای آب‌های راکد می‌باشند.

تقسیمات کشوری

مجمع الجزایر سیشل از لحاظ تقسیمات کشوری به ۲۵ بخش تقسیم می‌شود.

اقتصاد

اقتصاد این کشور به صنعت گردشگری بسیار وابسته است. حدود یک سوم نیروی کار در این بخش اشتغال دارد. علاوه بر توریسم ماهیگیری هم یکی از صنایع مهم در اقتصاد کشور سیشل محسوب می‌گردد. صادرات وانیل، نارگیل، روغن نارگیل و ماهی در مقیاس بزرگ از این مجمع الجزایر به همه جای جهان انجام می‌شود.

سیشل به دلیل داشتن یکی از زیباترین سواحل جهان و صخره‌های گرانیتی مشهور در سواحل جزایر لادیگ و پراسلین و … شهرتی جهانی یافته‌است اکوسیستم غنی دریایی این جزایر در دنیا مشابه ای ندارد و یکی از بکرترین و غنی‌ترین اقیانوس‌های جهان را در خود دارد؛ که بهشتی برای غواصان در جهان محسوب می‌گردد.

مردم

از آنجا که جزیرهٔ سیشل جمعیت بومی ندارد، ساکنین این جزیره را غالباً مهاجران فرانسوی، آفریقایی، هندی و چینی تشکیل می‌دهند. این جزایر تا قرن ۱۸ میلادی خالی از سکنه بودند؛ و بعد از قرن هجدهم اولین گروه‌ها برای سکونت به این جزایر وارد شده‌اند. قبل از قرن هجدهم این جزایر بهشت دزدان دریایی بود به خصوص جزایر ویکتوریا و پارسلین. مردم بومی سیشل معتقد هستند که در این جزایر گنج ۱۶۰ هزار دلاری دزد دریایی معروفی به نام اولیور لواسور گنجی پنهان شده‌است.[9]

زبان‌های فرانسه و انگلیسی به‌عنوان زبان رسمی و فرانسوی بومی شده یا کریول زبان‌های تکلم در این کشور می‌باشند. غالب ساکنان سیشل مسیحی و کاتولیک مذهب‌اند. منبع اصلی درآمد مردم سی شل توریسم و صدور انواع ماهی و برگ چای و گیاهان معطر است.

کمتر از ۱۵۰۰ نفر در سیشل از قوم تامیل هستند که مذهب هندو دارند اینها تاریخ حضور طولانی و در عین حال خوشنامی در سیشل دارند. تامیل‌ها تاجران خوشنام و مشاورین معتمد برای دولتهای سیشل بوده‌اند. معبد هندوهای ویکتوریا سیشل در سال ۱۹۹۲ دستور ساختش داده شد و اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری و مذهبی برای جزیرهٔ ماهه محسوب می‌گردد.[10]

موسیقی سیشل

موزیک محلی تلفیقی از موسیقی‌های آسیایی، اروپایی آفریقایی و آمریکایی است.

منابع

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به سیشل در ویکی‌گفتاورد موجود است.
 1. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-05-14. Retrieved 2015-04-26.
 2. "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017.
 3. "Seychelles". International Monetary Fund. Archived from the original on 10 October 2017. Retrieved 8 June 2017.
 4. "GINI index". World Bank. Archived from the original on 21 January 2018. Retrieved 20 January 2018.
 5. "2019 Human Development Report" (PDF). United Nations Development Programme. 2019. Retrieved 9 December 2019.
 6. «World Population Prospects - Population Division - United Nations». population.un.org. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اوت ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۱۶.
 7. Human Development Report 2019 (PDF).
 8. اطلاعات دانش امروز، سعید قانع، بهار 1374
 9. «۲۰ حقیقت جالب در مورد سیشل تورهای شیوار سیاوشان دیدنی‌های سیشل». تورهای شیوار سیاوشان. ۲۰۱۹-۰۲-۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۲۸.
 10. "Seychelles Religion + Culture". So Seychelles. 2013-02-18. Archived from the original on 28 July 2019. Retrieved 2019-07-28.

Wikipedia contributors, "Seychelles," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Seychelles&oldid=489727196 (accessed April ۲۹، ۲۰۱۲).

ویکی‌سفر یک راهنمای سفر برای سیشل دارد.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ سیشل موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.