بالکان

بالکان شبه‌جزیره‌ای است در جنوب شرقی اروپا که از شرق به دریای سیاه و دریای اژه؛ از غرب به دریای یونان و دریای آدریاتیک؛ از جنوب به دریای مدیترانه و از سوی شمال به کوه‌های آلپ دینار و آلپ ترانسیلوانی مرزبندی می‌شود.

بالکان
جغرافیا
مکاناروپای جنوب شرقی
مختصات۴۲° شمالی ۲۲° شرقی
مساحت۴۶۶٬۸۷۷ کیلومتر مربع (۱۸۰٬۲۶۲٫۲ مایل مربع)
بیشترین ارتفاع۲٬۹۲۵ متر (۹٬۵۹۶ پا)
کشور
اطلاعات جمعیتی
جمعیت۵۵ میلیون نفر (۳۲ میلیون نفر فقط در بخش شبه‌جزیره‌ای)
شبه‌جزیرهٔ بالکان
در بالکان فرهنگ یونانی حاکم است و در شمال بالکان، معمولاً فرهنگ لاتین رایج است.

کشورهای که خاک بالکان را پر کرده‌اند عبارتند از:[1]

پهنهٔ منطقهٔ بالکان ۷۲۸٬۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۶۰ میلیون نفر است.

ریشۀ نام

نام بالکان از رشته‌کوه‌های بالکان گرفته شده که از مرکز بلغارستان تا بخش شرقی صربستان کشیده شده‌است. باور بر این است این رشته‌کوه نیز نام خود را از زبان ترکی گرفته‌است. در ترکی «بالکان» به معنی رشته‌کوه‌های پوشیده از درخت است[2][3] و باید زمانی که قبایل ترک در سدۀ ۱۱ و ۱۲ میلادی به این ناحیه وارد شدند اطلاق شده باشد[4] این نام هنوز در آسیای مرکزی در رشته‌کوه‌های بلخان و استان بلخان در ترکمنستان حفظ شده‌است.[5]

تاریخچه

انقلاب بالکان علیه حکومت امپراتوری عثمانی از سال ۱۸۷۵ تا ۱۸۷۷ میلادی صورت گرفت، در نتیجه یوگسلاوی و بلغارستان استقلال خود را بدست آوردند.[6]

جغرافیای محیطی

شبه‌جزیرهٔ بالکان واقع در جنوب‌شرقی اروپا و شمال‌غربی کشور ترکیه و جنوب‌غربی روسیه است. شبه‌جزیرهٔ بالکان با دریای آدریاتیک در شمال غربی، دریای یونان در جنوب غربی، دریای اژه در جنوب و جنوب شرقی و دریای سیاه در شرق و شمال شرقی احاطه شده‌است. مرز شمالی شبه‌جزیرهٔ به‌طور متفاوت تعریف شده و معمولاً گفته می‌شود که شبه‌جزیرهٔ بالکان در شمال توسط کوه‌های آلپ مرزبندی شده‌است. بالاترین نقطهٔ بالکان قلهٔ مصلی با ۲٬۹۲۵ متر (۹٬۵۹۶ فوت) ارتفاع در کوه ریلا است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دارای چند کشور دیگر شد. امروزه این شبه‌جزیره عبارت است از: آلبانی، یونان، کوزوو، بلغارستان، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، اسلوونی، مقدونیه، صربستان، مونته‌نگرو، رومانی و ترکیه (بخش اروپایی).

زبان

این شبه جزیره دارای ملت‌هایی با مقدونی، رومانیایی، بلغاری، اسلوونیایی، صربی، آلبانیایی، کرواتی، بوسنیایی، و یونانی است.

وسعت و مساحت

شبه‌جزیرهٔ بالکان دارای وسعتی به اندازهٔ ۷۲۸ هزار کیلومتر مربع است. مساحت هر یک از کشورهای شبه‌جزیرهٔ بالکان عبارتند از:

۱. یونان ۱۳۱ هزار کیلومتر مربع

۲. آلبانی ۲۸ هزار کیلومتر مربع

۳. بلغارستان ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع

۴. کوزوو ۱۰ هزار کیلومتر مربع

۵. بوسنی و هرزگوین ۵۱ هزار کیلومتر مربع

۶. کرواسی ۵۶ هزار کیلومتر مربع

۷. اسلوونی ۲۰ هزار کیلومتر مربع

۸. مقدونیه ۲۸ هزار کیلومتر مربع

۹. صربستان ۸۸ هزار کیلومتر مربع

۱۰ مونته‌نگرو ۱۳ هزار کیلومتر مربع

۱۱. مجارستان ۹۳ هزار کیلومتر مربع

۱۲. رومانی ۲۳۸ هزار کیلومتر مربع بزرگ‌ترین کشور شبه‌جزیرهٔ بالکان

۱۳. ترکیه (بخش اروپایی)

منابع

  1. Wikipedia contributors, "Balkans," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Balkans&oldid=182668612 (accessed January 9, 2008)
  2. "Balkan". Encarta World English Dictionary. Microsoft Corporation. Archived from the original on 12 April 2009. Retrieved 2008-03-31.
  3. "balkan". Büyük Türkçe Sözlük (به Turkish). http://www.tdkterim.gov.tr/bts/: Türk Dil Kurumu. Sarp ve ormanlık sıradağ
  4. Todorova, Maria N. (1997). Imagining the Balkans. New York: Oxford University Press, Inc. p. 27.
  5. "Balkhan Mountains". World Land Features Database. Land.WorldCityDB.com. Archived from the original on ۲۸ فوریۀ ۲۰۰۸. Retrieved 2008-03-31. Check date values in: |archivedate= (help)
  6. اختریان، محمود (۱۳۸۵). اطلاعات عمومی پیام. تهران: عالمگیر. شابک ۹۶۴-۹۳۶۰۸-۰-۸.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ بالکان موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.