امپراتوری اسپانیا

امپراتوری اسپانیا (به اسپانیایی: Imperio español) یکی از وسیع‌ترین امپراتوریها در تاریخ جهان و یکی از نخستین امپراتوری‌های گسترش یافته در سطح جهانی بود. در سده‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی، اسپانیا مرکز سلطه بر مستعمره‌های مختلفی در مناطق جهان بود.

پادشاهی جهانی اسپانیا

امپراتوری اسپانیا
۱۴۹۲–۱۹۳۵
پرچم
شعار: Plus ultra (لاتین)
"فراتر"
وضعیتدولت ملی
پایتختتولدو (۱۵۶۱−۱۴۹۲)مادرید(۱۶۰۱−۱۵۶۱) بایادولید(۱۶۰۶−۱۶۰۱) مادرید (تا امروز−۱۶۰۶)
زبان(های) رایجزبان رسمی: اسپانیایی
زبان‌های دیگر:
پرتغالی، هلندی، فرانسه، آلمانی، سیسیلی، کچوا، میکستکو، مایا، گوارانی، عربی
دین(ها)
مسیحیت کاتولیک
تاریخ 
 بنیان‌گذاری
۱۴۹۲
 فروپاشی
۱۹۳۵
مساحت
۱۷۹۰۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰ کیلومترمربع (۷۷۰۰۰۰۰مایل‌مربع)
جمعیت
 ۱۷۹۰
۶۰۰۰۰۰۰۰
واحد پولرئال اسپانیایی، پزوتا

گرچه در واقع منظور از امپراتوری اسپانیا، مستعمره‌های اسپانیا در قاره آمریکا و جنوب شرق قاره آسیا است.

امپراتوری اسپانیا در اوج گسترش خود بر سرزمین‌های وسیعی واقع در قاره آمریکا از آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی تا آمریکا جنوبی و نیز مناطقی از آفریقا و جزایر فیلیپین در آسیای شرقی حکمرانی می‌کرد.

امپراتوری اسپانیا در چند مقطع زمانی دچار ضعف شد و رو به انحلال رفت اول در جنگ دریایی با امپراتوری بریتانیا در سال ۱۵۸۸ که نیروی دریایی افسانه ای اسپانیا که نیم قرن برترین قدرت دریایی جهان محسوب می‌شد موسوم به آرمادا شکست سختی از نیروی دریایی بریتانیا خورد و از آن پس این نیروی دریایی بریتانیا بود که عنوان قدرتمندترین نیروی دریایی جهان را تا پایان جنگ جهانی اول حفظ کرد. بار دوم که امپراتوری اسپانیا به شدت تضعیف شد در اوایل قرن نوزدهم و هنگام ظهور ناپلئون در فرانسه بود، انقلاب کبیر فرانسه فضای این کشور را برای ظهور ناپلئون و ایجاد یک فرانسه قدرتمند آماده کرد. ناپلئون در سال ۱۸۰۷ میلادی به شبه جزیره ایبری حمله کرد او مناطق گسترده‌ای از خاک اسپانیا و سراسر خاک پرتغال را به اشغال فرانسه درآورد و سرانجام پادشاهی اسپانیا تسلیم فرانسه شد این موقعیت باعث شد بخش‌های گسترده‌ای از خاک مستعمرات امپراتوری اسپانیا در قاره آمریکا فرصت استقلال پیدا کنند در همین سال‌ها سیمون بولیوار فرمانده زبده نظامی اسپانیایی در آمریکای جنوبی جنگ‌هایی را برای ایجاد استقلال مستعمره نشین‌های اسپانیا رهبری کرد و توانست کشورهای ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور، پرو و بولیوی را از سلطه امپراتوری استعماری اسپانیا خارج سازد، دولت ایالات متحده آمریکا نیز از مبارزات سیمون بولیوار حمایت کرد. در مکزیک نیز فرمانداران اسپانیایی این مستعمره نشین از پادشاهی اسپانیا مستقل شدند. گرچه اسپانیا توانست در جنگ با ناپلئون سرانجام موفق شود و فرانسوی‌ها را از اسپانیا خارج کند اما دیگر نتوانست مستعمرات از دست رفته اش را پس بگیرد.

سومین بار که امپراتوری اسپانیا دچار ضعف شد و عملاً تمام مستعمرات را از دست داد پس از جنگ با آمریکا در سال ۱۸۹۸ بود. در این نبرد نیروی دریایی اش نابود و امپراتوری تا مرز سقوط پیش و بسیاری از مستعمرات باقی مانده اش نیز استقلال یافتند ایالت فلوریدا به آمریکا پیوست، جزیره کوبا استقلال یافت و مجمع الجزایر فیلیپین به آمریکا داده شد که کشور آمریکا به فیلیپین استقلال بخشید، همچنین مجمع الجزایر پورتوریکو نیز به ایالات متحده واگذار گشت. این نبرد را عملاً پایان امپراتوری اسپانیا می‌توان دانست.

نقشه از امپراتوری اسپانیا دردوره‌های متفاوت

جستارهای وابسته

منابع

    در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ امپراتوری اسپانیا موجود است.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.