عهد جدید

عهد جدید بخش دوم کتاب مقدس مسیحی است که توسط نویسندگان مختلفی نوشته شده‌است و به زندگی عیسی و پیروانش و تاریخ مسیحیت در قرن اول می‌پردازد. مسلمانان معمولاً به این مجموعه کتب انجیل می‌گویند.

عهد جدید تقریبا در همه مذاهب مسیحی معاصر شامل ۲۷ کتاب، از جمله چهار انجیل اصلی لوقا، متی، مرقس و یوحنا، است. بخش اول کتاب مقدس مسیحی را عهد عتیق می‌نامند که بر تنخ استوار است.

عهد جدید به پیمانی اشاره دارد که آغازگر دورهٔ جدیدی از ارتباط خداوند با انسان است. خداوند طبق این پیمان شریعتی را که از طریق موسی عطا کرده بود برداشت، و ایمان به مسیح را شرط بخشایش گناهان انسان و رستگاری او قرار داد.[1] نشانه و در حقیقت اصل محوری این پیمان، بخشش کلیه گناهان به واسطهٔ قربانی شدن عیسی مسیح (یعنی صورت بشری خداوند) است.

انجیل‌های چهارگانه

چهار انجیل به چهار کتاب گفته می‌شود که پس از عروج عیسی (به عقیده مسیحیان)، توسط چهار نفر از حواریون او نوشته شده‌اند.

این چهار کتاب دربرگیرنده چهار روایت مختلف از زندگی عیسی مسیح هستند یا به تعبیر مسیحیان، به مانند «چهار تصویر از عیسی مسیح، ولی از زوایای مختلف» اند. از این روست که با وجود داشتن مطالب، مفاهیم و قسمت‌های مشابه و مشترک زیاد، دارای تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر هستند.

این چهار انجیل، که در زبان فارسی به شکل جمع «اناجیل» نیز خوانده می‌شوند، عبارت اند از:

  1. انجیل متی
  2. انجیل مرقس
  3. انجیل لوقا
  4. انجیل یوحنا

کتاب اعمال رسولان

کتاب اعمال رسولان شامل سرگذشت رسولان پس از عروج عیسی به آسمان است. پس از قیام عیسی مسیح از مردگان (زنده شدن دوباره او) و سپس عروج او به آسمان، برای رسولان او (حواریون) و سپس شاگردان مسیح (که بعدها مسیحی نامیده شدند)، اتفاقات زیادی رخ داد. از آن جمله است: پیوستن «متیاس» به جمع حواریون (که پس از خودکشی یهودای اسخریوطی یازده نفره شده بودند)، نازل شدن روح القدس در روز عید پنتیکاست (یکی از اعیاد مسیحیان) بر دوازده نفر حواری عیسی مسیح، شهادت استیفان یکی از شاگردان وفادار مسیح (سنت استفان)، ماجرای ایمان دار شدن پولس قدیس و آغاز مأموریت بشارتی او برای غیر یهودیان و… شرح این حوادث در کتاب اعمال رسولان و به دست «لوقا» (یکی از حواریون مسیح و نویسنده یکی از اناجیل چهارگانه) نگاشته شده‌است.

رساله‌ها (نامه‌ها) ی حواریون مسیح

نوایمانان مسیحی و کلیساهای تازه بنیاد در آغاز گسترش مسیحیت، به خاطر نبودن راهنمایی‌های ایمانی لازم و وجود مخالفان بسیار، دچار مشکلات عمده‌ای می‌شدند. از آن جمله است: مسائل مربوط به مراسم نیایش و چگونگی برگزاری آن، پیدا شدن پیشوایان دروغین، آزار و اذیت و شکنجه و تهدید و حتی قتل ایمان داران توسط متعصبان یهود یا بت‌پرستان و دیگر فرقه‌های مذهبی و گاهی مأموران رومی و از این دست… هدف از نگارش این نامه‌ها هدایت این نوایمانان، یادآوری و تبیین مفاهیم کتاب مقدس و مطلع شدن از رویدادهای مناطق مختلف بود.

این کتاب دربرگیرندهٔ بخش‌های زیر است:

کتاب مکاشفه یوحنا

این کتاب شرح سفری است که یوحنای قدیس در رؤیا و به هدایت روح القدس در آن به عرش خداوند دارد و در آن به توصیف عرش خداوند و جایگاه مسیح و پیش‌بینی رویدادهای روز فرجامین می‌پردازد.

جستارهای وابسته

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ عهد جدید موجود است.

پیوند به بیرون

  1. "New Testament". Catholic Encyclopedia. 1912. Retrieved 16 February 2021 via Catholic.com.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.