جزایر سلیمان

جزایر سُلِیمان (به انگلیسی: Solomon Islands) کشوری است با بیش از ۹۹۰ جزیره در اقیانوس آرام جنوبی. پایتخت آن هونیارا است.

جزایر سلیمان

Solomon Islands
جزایر سلیمان
نشان ملی
شعار: «رهبری، خدمت کردن است»
سرود: «خدا جزایر سلیمان ما را نگاه بدارد»[1][2]

سرود سلطنتی: «خدا نگهدار ملکه باد»
پایتختهونیارا
۹°۲۸′ جنوبی ۱۵۹°۴۹′ شرقی
بزرگترین شهرپایتخت
زبان(های) رسمیزبان انگلیسی
گروه‌های قومی
(سرشماری ۲۰۰۹)
نام(های) اهلیتSolomon Islander
حکومتحکومت متمرکز نظام پارلمانی پادشاهی مشروطه
 ملکه
الیزابت دوم
 فرماندار کل
David Vunagi
 نخست‌وزیر
Manasseh Sogavare
قوه مقننهNational Parliament
استقلال
 از بریتانیا
۷ ژوئیه ۱۹۷۸
مساحت
 کل
۲۸٬۴۵۰ کیلومترمربع (۱۰۹۸۰ مایل‌مربع) (۱۳۹ام)
 آبها (٪)
۳٫۲٪
جمعیت
 برآورد سال ۲۰۱۶
۵۹۹٬۴۱۹[3] (۱۶۲ام)
 تراکم
۱۷ /به ازای هر کیلومترمربع (۴۴٫۰ /مایل‌مربع) (۲۰۰ام)
تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP)برآورد ۲۰۱۹ 
 کل
$۱٫۴۷۹ میلیارد[4]
 سرانه
$۲٬۳۰۷[4]
تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی)برآورد ۲۰۱۹ 
 کل
$۱٫۵۱۱ میلیارد[4]
 سرانه
$۲٬۳۵۷[4]
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸) ۰٫۵۵۷[5]
۱۵۳ام
واحد پولدلار جزایر سلیمان (SBD)
منطقه زمانییوتی‌سی+۱۱
جهت رانندگیچپ
پیش‌شماره تلفنی+۶۷۷
کد ایزو ۳۱۶۶SB
دامنه سطح‌بالا.sb

جزایر سلیمان کشوری در اقیانوس آرام است که اقتصاد آن بیشتر بر پایه صادرات چوب و الوار می‌گردد و در طول جنگ جهانی دوم شاهد درگیری‌های نیروهای متفقین و نیروهای محور بود. این کشور از باختر با پاپوآ گینه نو، از خاور با وانواتو و از جنوب باختری با استرالیا همسایه‌است.

جزایر سلیمان در اواخر قرن ۱۹ به تصرف امپراتوری بریتانیا درآمد. در طول جنگ جهانی دوم ژاپن آن را اشغال کرد و همین مسئله سبب شد این جزایر به صحنه منازعات ایالات متحده آمریکا و امپراتوری ژاپن تبدیل شود. در سال ۱۹۷۶ این کشور از بریتانیا اعلام استقلال کرد و دولتی از میان مردم این کشور حکومت را در دست گرفت.

جزایر سلیمان از چند صد جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده‌است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گوادال کانال، مالایتا، نیو جورجیا و سان کریستوبال اشاره کرد.

گفته می‌شود جزایر سلیمان را نخستین بار یک دریانورد اسپانیایی با نام «آلوارو دی مندانا دی نیرا» در سال ۱۵۶۸ کشف کرده‌است. او یک روز در حال بازدید از جزیره بود که در دهانه رود ماتانیکو مقداری طلا یافت و به این باور که به گنج‌های حضرت سلیمان دست یافته، این جزایر را «سلیمان» نامید.

این کشور هم‌اکنون جزو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است.

جزایر سلیمان از تاریخ ۱۹ سپتامبر ۱۹۷۸ در سازمان ملل متحد نیز عضو است.

از مهمترین شهر های آن نیز می توان به گیوز و اوکی اشاره کرد.

آموزش

۶۰٪ جمعیت این کشور باسوادند (۱۹۸۵). بخشی از دانشگاه ساوت پاسیفیک نیز در این کشور قرار دارد.

سیاست

ملکه بریتانیا حکمران و رئیس دولت این جزایر است و نماینده‌ای به نام فرماندار کل در آن‌جا دارد. پارلمان ملی (۳۸ نفر که با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شوند) نخست‌وزیر را و او کابینه را انتخاب می‌کند.

احزاب عمدهٔ سیاسی عبارتند از:

  • حزب متحد جزایر سلیمان
  • حزب اتحاد خلق

مذهب

انگلیکن (۳۴٪)، کاتولیک رومی (۱۹٪)، دیگر کلیساهای مسیحی.

جغرافیا

این کشور از جزایر کوهستانی و آتشفشانی سلیمان، که متشکل از شش جزیره اصلی و چند صد جزیره کوچک است، تشکیل شده‌است. بلندترین نقطه، قله ماکاراکومبورو با ارتفاع ۲۴۴۷ متر است. آب و هوای این جزایر استوایی است و حداکثر دما و بارندگی از نوامبر تا آوریل است.

تقسیمات کشوری

#استانپایتختوزیرمساحت
(km²)
سرشماری
جمعیت ۱۹۹۹
جمعیت
در کیلومترمربع (۲۰۰۹)
سرشماری
جمعیت ۲۰۰۹
1 استان مرکزیتولاگیPatrick Vasuni۶۱۵۲۱٬۵۷۷42.4۲۶٬۰۵۱
2 استان چویسئولجزیره تاروJackson Kiloe۳٬۸۳۷۲۰٬۰۰۸6.9۲۶٬۳۷۱
3 استان گودال کانالهونیاراAnthony Veke۵٬۳۳۶۶۰٬۲۷۵17.5۹۳٬۶۱۳
4 استان ایزابلبوالاJames Habu۴٬۱۳۶۲۰٬۴۲۱6.3۲۶٬۱۵۸
5 استان ماکیرا-اولاواکیراکیراStanley Siapu۳٬۱۸۸۳۱٬۰۰۶12.7۴۰٬۴۱۹
6 استان مالایتاآوکیPeter Ramohia۴٬۲۲۵۱۲۲٬۶۲۰32.6۱۳۷٬۵۹۶
7 استان رنال و بلوناتیگواGeorge Tuhaika۶۷۱۲٬۳۷۷4.5۳٬۰۴۱
8 استان تموتولاتاFr. Charles Brown Beu۸۹۵۱۸٬۹۱۲23.9۲۱٬۳۶۲
9 استان غربیGizoDavid Gina۵٬۴۷۵۶۲٬۷۳۹14.0۷۶٬۶۴۹
هونیاراهونیاراMua (Mayor)22۴۹٬۱۰۷۲٬۹۳۶٫۸۶۴٬۶۰۹
جزایر سلیمانهونیارا۲۸٬۴۰۰۴۰۹٬۰۴۲14.7۵۱۵٬۸۷۰

اقتصاد

یک سوم نیروی کار به زراعت معیشتی اشتغال دارد. تهیه الوار صنعت اصلی است، در عین حال مغز نارگیل، کاکائو و نارگیل نیز صادر می‌شود. تولید ناخالص داخلی در این کشور ۹۴۸ میلیون دلار است. ۲۴۹ هزار و ۲۰۰ نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که ۷۵ درصد از آن‌ها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی ۶٫۳ درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل الوار، ماهی، البسه، روغن خرما و نارگیل است که به کشورهای چین (۴۸ درصد)، کره جنوبی (۹٫۵ درصد)، ژاپن (۸٫۹ درصد)، تایلند (۴٫۷ درصد)، ایتالیا (۴٫۴ درصد) و فیلیپین (۴٫۲ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل غذا، دستگاه‌ها و تجهیزات، کالاهای تولید شده، سوخت و مواد شیمیایی است که از کشورهای استرالیا (۲۵٫۵ درصد)، سنگاپور (۲۳٫۵ درصد)، ژاپن (۷٫۸ درصد)، نیوزیلند (۵٫۱ درصد)، فیجی (۴٫۲ درصد) و پاپوآ گینه نو (۴٫۱ درصد) وارد می‌شود.

تاریخ

جنگجویان نیزه دار جزیره سلیمان آرایش جنگ قایقی در سال ۱۸۹۵

باور بر این است که مهاجران پاپوآیی زبان حدود ۳۰۰۰۰ سال پیش از میلاد آغاز به ورود به این جزایر کردند. گویشوران زبان‌های استرانزیایی حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد به این محل رسیدند وبرخی عناصر فرهنگی مانند قایق بازویی را با خود به ارمغان آوردند. بین سال‌های ۱۲۰۰ تا ۸۰۰ قبل از میلاد نیاکان پلی نزی‌ها، مردم لاپیتا، با کاشی‌های خاص خود از مجمع الجزایر بیسمارک وارد این منطقه شدند.

ساکنان جزایر سلیمان قبل از تحت‌الحمایگی توسط بریتانیا در ۱۸۹۳، به صورت نیروی کار در مزارع دیگر جزایر اقیانوس آرام استثمار می‌شدند. جزایر سلیمان که از ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ به اشغال امپراتوری ژاپن درآمد، صحنه جنگ‌های شدیدی از جمله نبردی بزرگ بر سر جزیره گودال کانال بود. این کشور استقلال خود را از بریتانیا در سال ۱۹۷۸ به دست آورد.

دفاع

این کشور هیچ نیروی نظامی و ارتشی ندارد.

ارتباطات

در این کشور ۷ هزار و ۴۰۰ خط تلفن ثابت و ۶ هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

در جزایر سلیمان مهم‌ترین رسانه رادیو است. بخش زیادی از مردم این کشور بی‌سواد هستند و همین باعث کم‌رونقی روزنامه‌ها در این کشور شده‌است.

هیچ شبکه تلویزیونی که مقر اصلی آن در جزایر سلیمان باشد وجود ندارد، اما مردم این کشور برنامه شبکه‌هایی چون ABC (استرالیا) و BBC (بریتانیا) را تماشا می‌کنند.

جزایر سلیمان ۳ هزار و ۴۱۴ میزبان اینترنتی و ۸ هزار کاربر دارد.

سونامی

در آوریل ۲۰۰۷ وقوع سونامی در چندین جزیره در جنوب اقیانوس آرام و در نزدیکی جزایر سلیمان باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها و بی خانمان شدن صدها نفر شد. این سونامی به دنبال زلزله‌ای ۸ ریشتری رخ داد و باعث خرابی شدید شهر گیزو در غرب جزایر سلیمان شد. در پی وقوع این زلزله به ساکنان سایر کشورهای جنوب اقیانوس آرام مانند جزایر فیجی، وانواتو، کالدونیای جدید و سواحل شمال شرقی استرالیا نسبت به احتمال وقوع سونامی هشدار داده شد.

بر اساس گزارش‌ها دست کم ۳۰ نفر کشته شدند و حداقل دو روستای این جزیره که در فاصله ۴۵ کیلومتری کانون زلزله قرار داشت به‌طور کامل نابود شد.

سازمان جغرافیایی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که زلزله هشت ریشتری صبح دوشنبه در کف اقیانوس و در فاصله ۳۴۵ کیلومتری از هونیارا، پایتخت جزایر سلیمان رخ داد.

جستارهای وابسته

منابع

  1. "Solomon Islands National Anthem Lyrics". Lyrics on Demand. Retrieved 3 January 2019.
  2. "National Parliament of Solomon Islands Daily Hansard: First Meeting – Eighth Session Tuesday 9th May 2006" (PDF). www.parliament.gov.sb. 2006. p. 12. Retrieved 3 January 2019.
  3. "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017.
  4. "Solomon Islands". International Monetary Fund. Retrieved 12 April 2019.
  5. "Human Development Report 2019". برنامه عمران ملل متحد. 10 December 2019. Archived from the original (PDF) on 23 May 2020. Retrieved 10 December 2019.

پیوند به بیرون

ویکی‌سفر یک راهنمای سفر برای جزایر سلیمان دارد.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ جزایر سلیمان موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.