گردشگری در ترکیه

گردشگری در ترکیه تا حد زیادی بر روی انواع سایت‌های تاریخی متمرکز شده‌است، و همچنان بر روی استراحت‌گاه‌های سواحل دریای اژه و دریای مدیترانه نیز متمرکز است. ترکیه یک مقصد محبوب برای فرهنگ، آبگرم و مراقبت‌های بهداشتی تبدیل شده‌است.

گردشگران خارجی در ورودی کاخ تاریخی دلمه باغچه در شهر استانبول

ترکیه در اوج خود در سال ۲۰۱۴، ۴۲ میلیون گردشگری خارجی جذب کرد، و رتبه ششمین کشور با بیشترین گردشگر خارجی را گرفت. هرچند که این تعداد در سال ۲۰۱۵ به ۳۶ میلیون کاهش یافت، و در سال ۲۰۱۶ به ۲۵ میلیون رسید. هرچند، در سال ۲۰۱۷ جذب دوباره شروع شد و تعداد گردشگرها به ۳۲ میلیون رسید.

مقصدها

استانبول

مسجد اورتاکوی و پل بسفر

استانبول یکی از نقاط مهم گردشگری نه تنها در ترکیه بلکه در جهان است. در این شهر هزاران هتل و صنایع گردشگری‌گرا برای پذیرایی از گردشگرها وجود دارد. در بین بزرگترین شهرها و شهرستان‌های ترکیه، استانبول دارای تعداد زیادی از جاذبه‌های عمده می‌باشد که بخاطر پایتخت امپراتوری روم شرقی و امپراتوری عثمانی بود. از جمله مسجد سلطان احمد، ایا صوفیه، کاخ توپ‌قاپی، مخزن باسیلیکا، کاخ دلمه‌باغچه، برج گالاتا، بازار بزرگ، چهارسوی مصر و هتل پراپلاس. استانبول همچنان به تازگی با میزبانی از فروشگاه‌ها به یکی از بزرگترین مناطق مراکز خرید در اروپا تبدیل شده‌است، از جمله متروسیتی، آک‌مرکز و جواهرمال، که بزرگترین مرکز خرید در اروپا و هفتمین مرکز خرید بزرگ در جهان است.

در ژانویه ۲۰۱۳، دولت ترکیه اعلام کرد که بزرگترین فرودگاه جهان را در استانبول می‌سازد. این عملیات به ارزش هفت میلیارد یورو سرمایه‌گذاری شد و برنامه‌ریزی شده بود که قسمت اول یک طرح چهاربخش تا سال ۲۰۱۷ به پایان برسد.

به عنوان یک نتیجه از سقوط مداوم گردشگری در ترکیه در سال‌های اخیر، از اکتبر سال ۲۰۱۶ همان‌طور که خیابان‌های خرید قبلاً شلوغ بود و الان دیگر شلوغ نیست بازار معروف استانبول هم تعداد گردشگران آن کم شده‌است. تعداد گردشگران خارجی که از استانبول بازدید می‌کنند، در سال ۲۰۱۶ به ۹٫۲ میلیون کاهش یافته‌است که با مقایسه با سال ۲۰۱۵، ۲۶ درصد کاهش یافته‌است.

مقصدهای دیگر

مقصدهای دیگر بر روی تعطیلات ساحلی و کشتی تفریحی آبی، به ویژه لذت ترکیه و بازدیدکنندگان اروپای غربی، همچنین بر صنعت گردشگری ترکیه متمرکز است. بیشتر استراحت‌گاه‌های ساحلی در مناطق جنوب‌غربی و جنوبی موقعیت دارند، که به نام ریوریای ترکیه می‌باشد، به خصوص در امتداد دریای مدیترانه‌ای آنتالیا. آنتالیا همچنان به عنوان مرکز گردگشگری ترکیه قبول شده‌است. شهرهای بودروم، فتحیه، مارماریس، کوش‌آداسی، چشمه، دیدیم و آلانیا از جمله شهرهای ریوریا ترکیه استند. ترکیه با داشتن ۴۳۶ ساحل پرچم‌گذاریشده آبی بر اساس اتاق‌های حمل و نقل دوم انتخاب شده‌است.

بیشتر جاذبه‌های فرهنگی در جاهای دیگر کشور شامل سایت‌های افسوس، تروآ، پرگامون، خانه باکره مریم، پاموک‌کاله، هیراپولیس، ترابزون (جایی که در آن یکی از قدیمی‌ترین صومعه‌ها یعنی صومعه سومولا موقعیت دارد)، قونیه (جایی که شاعر معروف مولوی بیشتر عمر خود را سپری کرد)، دیدیمه، کلیسای انطاکیه، پایتخت پادشاهی باستانی و مقبره سنگ سلطنتی با اکثریت آن در آماسیه، مکان مذهبی در ماردین (از جمله دیر زعفران) و شهرهای ویران شده و مناظر در کاپادوکیه می‌باشد.

دیاربکر همچنان یک شهر مهم تاریخی است، با اینکه گردشگری در مقیاس نسبتاً کوچک به علت اختلافات مسلحانه کم است.

آنکارا یک شهر قدیمی می‌باشد، و با اینکه یک شهر گردشگری نیست، معمولاً یک توقف برای کسانی است که می‌خواهند به کاپادوکیه بروند. این شهر دارای یک زندگی عالی فرهنگی است، و چندین موزه دارد. همچنان آنیت‌کابیر در آنکارا موقعیت دارد که مقبره آتاترک به‌وجودآورنده جمهوری ترکیه است.

گالیپولی و خلیج آنزاک که یک خلیج کوچک در گالیپولی است یک مکان گردشگری است.

کاپادوکیه یک منطقه ناشی از فرسایش سنگ‌های آتشفشانی نرم توسط باد و باران برای قرن‌ها است. این منطقه یک مقصد محبوب برای گردشگری است که دارای سایت‌های منحصر بفرد زمین‌شناسی، تاریخی و ویژگی‌های فرهنگی است.

رتبه‌بندی گردشگری

ترکیه در یک رتبه‌بندی جهانی در سال ۲۰۱۷ جای‌گاه شانزدهم را در بین کشورها به‌دست‌آورد.

گردشگران وارد شده به ترکیه

بیشترین گردشگران وارد شده به ترکیه از کشورهای زیر است:[1][2][3]

رتبه کشور ۲۰۱۸ ۲۰۱۷ ۲۰۱۶ ۲۰۱۵
۱ روسیه ۵٬۹۶۴٬۶۳۱۴٬۷۱۵٬۴۳۸۸۶۶٬۲۵۶۳٬۶۴۹٬۰۰۳
۲ آلمان ۴٬۵۱۲٬۳۶۰۳٬۵۸۴٬۶۵۳۳٬۸۹۰٬۰۷۴۵٬۵۸۰٬۷۹۲
۳ بلغارستان ۲٬۳۸۶٬۸۸۵ ۱٬۸۵۲٬۸۶۷۱٬۶۹۰٬۷۶۶۱٬۸۲۱٬۴۸۰
۴ بریتانیا ۲٬۲۵۴٬۸۷۱ ۱٬۶۵۸٬۷۱۵۱٬۷۱۱٬۴۸۱۲٬۵۱۲٬۱۳۹
۵ گرجستان ۲٬۰۶۹٬۳۹۲ ۲٬۴۳۸٬۷۳۰۲٬۲۰۶٬۲۶۶۱٬۹۱۱٬۸۳۲
۶ ایران ۲٬۰۰۱٬۷۴۴۲٬۵۰۱٬۹۴۸۱٬۶۶۵٬۱۶۰۱٬۷۰۰٬۳۸۵
۷ اوکراین ۱٬۳۸۶٬۹۳۴۱٬۲۸۴٬۷۳۵۱٬۰۴۵٬۰۴۳۷۰۶٬۵۵۱
۸ عراق ۱٬۱۷۲٬۸۹۶۸۹۶٬۸۷۶۴۲۰٬۸۳۱۱٬۰۹۴٬۱۴۴
۹ هلند ۱٬۰۱۳٬۶۴۲۷۹۹٬۰۰۶۹۰۶٬۳۳۶۱٬۲۳۲٬۴۸۷
۱۰ جمهوری آذربایجان ۸۵۸٬۵۰۶۷۶۵٬۵۱۴۶۰۶٬۲۲۳۶۰۲٬۴۸۸
مجموع۳۹٬۴۸۸٬۴۰۱۳۲٬۴۱۰٬۰۳۴۲۵٬۳۵۲٬۲۱۳۳۶٬۲۴۴٬۶۳۲

منابع

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ گردشگری در ترکیه موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.