گاه‌شماری خورشیدی تایلندی

گاه‌شماری خورشیدی تایلندی (به تایلندی: สุริยคติ) گاه‌شماری‌ست که در سال ۱۸۸۸ میلادی به وسیله پادشاه این کشور، همردیف گاهشماری میلادی برگزیده شد. این گاه‌شمار هم‌اکنون گاه‌شمار رسمی در تایلند است و در آن تاریخ‌های گاه‌شمار کهن تایلندی که قمری بود همچنان بکار می‌رود. سال نیز از ۵۴۳ پیش از میلاد که به زمان بودا باز می‌گردد، آغاز می‌شود.

ماه‌ها

نام این ماه‌ها از اسامی هندوی برج‌های فلکی مشتق شده‌اند. اسامی ماه‌های ۳۰ روزه به ayon (-อายน) ختم می‌شوند، که از ریشه سانسکریت -āyana به معنی «ورود» است. پایان اسامی ماه‌های ۳۱ روزه akhom (-อาคม) از ریشه سانسکریت āgama (هم‌ریشه با Come انگلیسی) است و به معنای ورود.

نام ماه فوریه با phan (-พันธ์) از ریشهٔ سانسکریت bandha به معنی «بندکشیده» یا «بسته» به پایان می‌رسد. روزی که به ماه فوریه در سال کبیسه خورشیدی اضافه می‌شود، Athikasuratin (อธิกสุรทิน( است از ریشهٔ سانسکریت adhika به معنی اضافه شده یا اضافی (هم‌ریشه با Add انگلیسی).

ماه‌ها
میلادیتایلندیمخففآوانویسیسانسکریتبُرج فلکی
ژانویهมกราคมม.ค.mokarakhommokara (هیولای دریایی)جَدْیْ
فوریهกุมภาพันธ์ก.พ.kumphaphankumbha (پارچ)دَلو
مارسมีนาคมมี.ค.minakhommīna (نوعی ماهی)حوت
آوریلเมษายนเม.ย.mesayonmeṣa (قوچ)حَمـَل
مهพฤษภาคมพ.ค.phruetsaphakhomvṛṣabha (گاو نر)ثَور
ژوئنมิถุนายนมิ.ย.mithunayonmithuna (جفت)جَوزا
ژوئیهกรกฎาคมก.ค.karakadakhomkarkaṭa (خرچنگ)سرطان
اوتสิงหาคมส.ค.singhakhomsiṃha (شیر)اسد
سپتامبرกันยายนก.ย.kanyayonkanyā (دختر)سُنبُله
اکتبرตุลาคมต.ค.tulakhomtulā (تعادل)میزان
نوامبرพฤศจิกายนพ.ย.phruetsachikayonvṛścika (عقرب)عقرب
دسامبرธันวาคมธ.ค.thanwakhomdhanu (کمان)قَوس

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.