گاردین

گاردیَن (به انگلیسی: The Guardian) یک روزنامهٔ بریتانیایی است که از سال ۱۸۲۱ میلادی منتشر می‌شود. این روزنامه ابتدا در شهر منچستر منتشر و منچستر گاردین نامیده می‌شده‌است، اما از سال ۱۹۵۹ عنوانش به گاردین تغییر یافت و در سال ۱۹۶۴ نیز دفتر مرکزیش به لندن منتقل شد. هفته‌نامهٔ خواهر این روزنامه، آبزرور نام دارد.

گاردین
The Guardian
صفحه نخست گاردین در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸
گونهروزنامه
قطعقطع بزرگ (۱۸۲۱–۲۰۰۵)
برلینی (۲۰۰۵–۲۰۱۸)
نیم‌قطع (از ۲۰۱۸)
صاحب امتیازGuardian Media Group
بنیانگذارجان ادوارد تیلور
ناشرGuardian Media Group
سردبیرKatharine Viner
دبیر دیدگاهمارک هنری
بنیان‌گذاری۵ مه ۱۸۲۱ (۱۸۲۱-۰۵-05) (باعنوان منچستر گاردین)
جهت‌گیری سیاسیچپ میانه
زبانانگلیسی
ستادKings Place, لندن
شمارگان۱۴۶٬۷۶۶ (تا تاریخ اکتبر ۲۰۱۷)[1]
روزنامه‌های خواهرآبزرور
هفته‌نامه گاردین
شمارهٔ شاپا0261-3077
شماره اُسی‌ال‌سی۶۰۶۲۳۸۷۸
وبگاه رسمیTheGuardian.com
نامواره گاردین

روزنامه گاردین در بسیاری از مواقع، به راحتی از سیاست‌های دولت بریتانیا به شدت انتقاد کرده و حتی دولت و دولت مردان را به باد تمسخر گرفته. به عنوان مثال، گاردین در زمان ورود بریتانیا به جنگ‌های افغانستان و عراق، یکی از منتقدین جدی و صریح دولت کارگری تونی بلر بود.[2]

گاردین هر روز هفته یک ضمیمه به اسم G۲ (یا همان گاردین دوم) را نیز منتشر می‌کند که به‌طور مرتب و ثابت، هر روز اخبار مربوط به یک حوزه خاص را پوشش می‌دهد؛ به عنوان مثال هر دوشنبه بحث‌های مرتبط با میدیا یا رسانه را دنبال می‌کند که این شامل اخبار مربوط به رسانه و حتی آگهی‌های استخدام برای شغل‌های رسانه ای نیز هست.[3]

بخش آنلاین گاردین مثل هر رسانه موفق دیگری، به اهمیت نقش مخاطب توجه کرده و امکانات مختلفی را برای ارتباط دو طرفه به وجود آورده که یکی از جالب‌ترین و معروف‌ترین آنها، بخشی است به اسم Comment is free… (یا نظر دادن آزاد است). کاربران سایت می‌توانند به راحتی نظرات خود را در زمینه‌های مختلف بنویسند که معمولاً بدون ویرایش هم منتشر می‌شوند؛ البته به شرطی که قوانین و ارزش‌های گاردین را نقض نکرده باشند. نکته جالبی که مسئول بخش نظرات سایت به آن اشاره کرد این بود که «بعضی از کاربرها انتظار دارند که به دلیل آزادی بیان، هرچیزی را که دلشان می‌خواهد بنویسند و ما هم موظف به انتشارش هستیم. در حالی که ما یک شرکت خصوصی هستیم و طبیعتاً این حق را داریم که نظرات را بر اساس معیارها و قوانین خودمان ویرایش کنیم. با این وجود، همه تلاشمان را می‌کنیم که تا حد امکان، نظرات را بدون ویرایش یا با کمترین حد ویرایش منتشر کنیم.»

کارول کادوالار (Carole Cadwalladr) گزارشگر گاردین می‌باشد.

منابع

  1. http://www.pressgazette.co.uk/print-abcs-mirror-national-titles-hit-hardest-amid-industry-wide-circulation-drop/
  2. وبگاه دلمر رنا. http://www.wlonga.org/. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  3. علی ولی پور (۲۴ فروردین ۱۳۸۹). «معرفی روزنامه گاردین انگلستان». وبلاگ منطقه آزاد. دریافت‌شده در ۲۳ مرداد ۱۳۹۵.

پیوند به بیرون

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ گاردین موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.