کیست پستان

سیست پستان، کیست پستان یا کیسه پستان (به انگلیسی: Breast Cyst) به کیسهٔ پرشده‌ای از محتوای مایع می‌گویند که در داخل پستان می‌باشد. یک فرد می‌تواند یک یا چند سیست‌های پستان داشته‌باشد و بیشتر به‌واسطه برآمدگی‌های گردوی یا بیضی‌شکل‌شان در لبه‌های متمایز شناخته می‌شوند. سیست پستان از نظر بافت بیشتر همانند یک کیسه حاوی آب کوچک نرم احساس می‌شود اما گاهی‌اوقات ممکن است سخت شود.[1] سیست یا کیست (به انگلیسی: Cyst) به کیسهٔ بسته‌ای می‌گویند که دارای غشاء و تقسیم‌بندی مشخصی در نزدیکی بافت‌ها می‌باشد و بیشتر حاوی هوا، مایعات و نیمه‌جامدات می‌باشد.

کیست پستان
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصجراحی عمومی
آی‌سی‌دی-۱۰N60.0
آی‌سی‌دی-9-CM610.0
سمپD047688

تعریف و مشخصات

کیست پستان می‌تواند دردناک و گاهی آزاردهنده باشد، اما در حالت کلی بی‌خطر هستند کیست‌ها بیشتر در زنان قبل از یائسگی و در سنین حدود ۳۰ یا ۴۰ می‌تواند به وجود آید. آن‌ها معمولاً پس از یائسگی ناپدید می‌شوند، اما ممکن است در هنگام استفاده از هورمون درمانی باقی بماند یا دوباره ایجاد شود. کیست پستان می‌تواند بخشی از بیماری فیبروسیست پستان باشد. درد و تورم معمولاً در نیمه دوم سیکل قاعدگی یا در دوران بارداری بیشتر است.

درمان کیست‌های پستان معمولاً لازم نیست مگر این‌که دردناک یا باعث ناراحتی باشد. در اغلب موارد، ناراحتی که ایجاد می‌کنند می‌تواند با تخلیه مایع از کیست کاهش داده‌شود. کیست به‌دلیل رشد غدد شیری شکل می‌گیرد و اندازه آن‌ها می‌تواند از کوچکتر از یک نخود به بزرگتر از یک توپ پینگ‌پنگ باشد.[2] کیست‌های کوچک در طول معاینه فیزیکی احساس نمی‌شوند و برخی از کیست‌های بزرگ همانند توده احساس می‌شوند. با این‌حال، بیشتر کیست‌ها، صرف‌نظر از اندازه‌شان در طول آزمون فیزیکی قابل شناسایی نیستند.

پانویس

  1. Breast cysts - MayoClinic.com
  2. «Breast Cysts». دریافت‌شده در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۰.

پیوند به بیرون

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.