کتابخانه ایالتی روسیه

کتابخانه ایالتی روسیه (روسی: Российская государственная библиотека) یک کتابخانه ملی روسیه است که در مسکو واقع شده‌است. این کتابخانه بزرگترین کتابخانهٔ کشور و چهارمین کتابخنهٔ بزرگ در دنیا است که ۱۷٫۵ میلیون جلد کتاب دارد.[2]تا ۱۹۲۵ میلادی نام آن ولادیمیر لنین کتابخانهٔ ایالتی USSR بود و در سال ۱۹۹۲ نام آن کتابخانهٔ ایالتی روسیه شد.

Russian State Library
Российская государственная библиотека
Whole view of Russian State Library
تأسیس1862[1]
موقعیتمسکو، روسیه
گردآوری
شمار۴۶٬۹۱۶٬۵۶۵ (۲۰۱۷)، ۴۷٬۱۰۰٬۰۰۰ (۲۰۱۸) 
اطلاعات دیگر
مدیرAlexander I. Visly (General Director), Vladimir I. Gnezdilov (Executive Director), Viktor V. Fiodorov (President)[1]
وبگاه
نقشه
نمای ساختمان در سده ۱۹ میلادی
ساختمان جدید در سال ۲۰۰۷

این کتابخانه ۲۷۵ km قفسه و بیش از ۴۳ میلیون آیتم دارد[1] که شامل ۱۷ میلیون کتاب و ۱۳ میلیون ژورنال و ۳۵۰ هزار منبع موسیقی و ۱۵۰ هزار نقشه و سایر موارد می‌باشد. آیتم‌های موجود در این کتابخانه به ۲۴۷ زبان دنیا می‌باشند که منابع خارجی آن حدود ۲۹ درصد از کل منابع کتابخانه را شامل می‌شوند.

بین سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۹۱ حداقل یک کپی از هر کتاب چاپ شده در زمان اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به کتابخانه اهدا می‌شد که در دیگر کشورها نیز چنین می‌کنند.

پیوند به بیرون

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ کتابخانه ایالتی روسیه موجود است.

جستارهای وابسته

منابع

  1. «Russian State Library». Official library website. دریافت‌شده در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۰.
  2. http://leninka.ru/index.php?doc=2661
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.