پل برگ

پل برگ (به انگلیسی: Paul Berg) (زادهٔ ۳۰ ژوئن ۱۹۲۶) دانشمند آمریکایی زیست‌شیمی و استاد بازنشستهٔ دانشگاه استنفورد است. در سال ۱۹۸۰ وی توانست نیمی از جایزهٔ نوبل شیمی را از آن خود کند. والتر گیلبرت و فردریک سنگر دانشمندان دیگری بودند که توانستند نیم دیگر این جایزه را بدست آورند. برگ این جایزه را برای تحقیقات پایه‌ای اش در زمینهٔ بیوشیمی اسیدهای نوکلئیک بویژه نوترکیب DNA دریافت کرد.[1]

پل برگ
پل برگ در سال ۱۹۸۰
زادهٔ۳۰ ژوئن ۱۹۲۶ (۹۴ سال)
بروکلین، نیویورک
ملیت آمریکایی
محل تحصیلدانشگاه کیس وسترن رزرو
دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا
شناخته‌شده براینوترکیب DNA
جایزه(ها) جایزه نوبل شیمی (۱۹۸۰)
نشان ملی علوم زیستی (۱۹۸۳ )
پیشینه علمی
رشته(های) فعالیتزیست‌شیمی
محل کاردانشگاه استنفورد
دانشگاه واشینگتن در سن‌لوئیس

برگ دوران آموزش دانشگاهی خود را در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گذراند و در آنجا بود که به سمت گرایش زیست‌شیمی رفت. او در سال ۱۹۵۲ مدرک دکتری خود در زمینهٔ بیوشیمی را از دانشگاه کیس وسترن رزرو دریافت کرد.

برگ در سال ۱۹۶۶ به عنوان یکی از اعضای آکادمی هنر و دانش آمریکا برگزیده شد.[2] در سال ۱۹۸۳ رونالد ریگان نشان ملی دانش را به او داد و در سال ۱۹۸۶ نشان پزشکی کتابخانهٔ ملی را دریافت کرد. برگ در سال ۲۰۰۶ نشان کارل ساگان را برای همگانی کردن دانش از سوی واندرفست (Wonderfest) دریافت کرد.[3]

منابع

  1. "The Nobel Prize in Chemistry 1980". The Nobel Foundation. Retrieved 2011-03-25.
  2. "Book of Members, 1780–2010: Chapter B" (PDF). American Academy of Arts and Sciences. Retrieved June 16, 2011.
  3. "Sagan Prize Recipients". wonderfest.org. 2011 [last update]. Retrieved September 10, 2011. Check date values in: |year= (help)

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Paul Berg». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.