ویولا

ویولا (یا آلتو یا ویولن آلتو) سازی زهی و آرشه‌ای است از خانواده ویولن. «ویولن آلتو» همانند ویولن نواخته می‌شود. ویولا کمی بزرگتر از ویولن است و صدای بم تر و عمیق‌تری دارد. این ساز دارای صدای میانی بین ویولن ( یک پنجم درست بالاتر) و ویولن سل ( یک اکتاو پایینتر) است. کوک سیم‌های ویولا به ترتیب از بم به زیر عبارتند از: دو(C)، سل(G)، رِ(D) و لا(A).

ویولا
سازهای زهی
دیگر نام‌هاآلتو
رده‌بندی سازهای زهی (آرشه‌ای)
گسترۀ صوتی
سازهای مرتبط
نوازندگان
  • فهرست نوازندگان ویولا

ویژگی

  • موسیقی برای ویولا در مقایسه با سازهای دیگر متفاوت است که در آن عمدتاً از کلید آلتو (دو خط سوم) استفاده می‌شود. هنگامی که موسیقی ویولا به بخش‌های بالاتر (زیرتر) قرار داشته باشد، از کلید سل استفاده می‌شود تا خواندن آن آسان تر شود.
  • چهار سیم ویولا مانند ویولن با فاصلهٔ پنجم درست با هم کوک می‌شوند. زیرترین سیم نت لا با بسامد ۴۴۰ هرتز است که به فاصلهٔ ششم بزرگ بالای نت دوی وسط پیانو است.
  • طول ویولا حدود ۵ سانتی متر بیشتر از ویلن است و به همین سبب وسعت صوتی آن بم تر است.
  • دامنه صوتی نرمال از دو زیر تا دو میانی است که تا حدود سه اکتاو گسترش دارد.
  • ویولا اغلب "صدایی درونی" را در کوارتتهای‌زهی و آثار سمفونیک دارد و بیشتر از ویولن‌اول برای همراهی قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.[1]
ویولا مورد استفاده در موسیقی محلی مجارستان و رومانی

جستارهای وابسته

پانویس

  1. ویژه، هوشمند. دریچه‌ای به جهان شگفت انگیز موسیقی.

منابع

مقاله «ویولا» در ویکی‌پدیای انگلیسی

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ویولا موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.