وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران سازمان دولتی زیرمجموعه قوه مجریه ایران است، که وظیفه اعمال اصل مالکیت و حاکمیت ملی ایران بر ذخایر و منابع نفت و گاز، همچنین تفکیک وظایف حاکمیتی از تصدی در اداره و توسعه صنعت نفت و گاز کشور را برعهده دارد.

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
اطلاعات کلی سازمان
بنیادگذاری ۸ مهر ۱۳۵۹
سازمان پیشین شرکت ملی نفت ایران
بودجهٔ سالانه ۱۶۶ میلیارد تومان (۱۳۹۶)[1]
وزیر مسئول بیژن نامدار زنگنه
وزیر نفت
سازمان بالادست قوه مجریه جمهوری اسلامی ایران
سازمان زیردست شرکت ملی نفت ایران
شرکت ملی گاز ایران
شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران
شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران
وبگاه
www.mop.ir

وزارت نفت پس از وقوع انقلاب، در سال ۱۳۵۸ در دولت موقت، در پی خروج حسن نزیه؛ مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت ایران از کشور تأسیس شد. ساختار سازمانی این وزارتخانه از یک ستاد مرکزی و ۴ شرکت تابعه شامل؛ شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران تشکیل شده‌است و از طریق نظارت بر شرکت‌های فرعی خود، بر عملیات اکتشاف، تولید و بهره‌برداری، بازاریابی، توزیع و فروش نفت خام، گاز طبیعی و فراورده‌های نفتی نظارت می‌نماید. این وزارتخانه علاوه بر تأمین نیازهای اصلی انرژی، بالغ بر ۸۰٪ از درآمد ارزی خارجی دولت را به‌وسیله صدور نفت خام و فراورده‌های نفتی، تأمین می‌کند.[2]

تاریخچه

ایران با برخورداری از ۸۳۶ میلیارد بشکه ذخایر درجای هیدروکربور مایع (نفت خام، مایعات و میعانات گازی) و حدود ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایر گازی و با قرار گرفتن در رتبه نخست دنیا از حیث برخورداری از مجموع ذخایر هیدروکربوری، در جایگاه بی‌بدیلی از لحاظ امنیت انرژی در جهان قرار دارد.

پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در ۸ آذرماه ۱۳۲۹ در کمیسیون مخصوص نفت مجلس شورای ملی به امضای ۱۷ تن از نمایندگان این کمیسیون رسید. در متن پیام آمده بود:

به نام سعادت ملت ایران و به منظور کمک به تأمین صلح جهانی، امضاکنندگان ذیل پیشنهاد می‌نماییم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثنا ملی اعلام شود؛ یعنی تمام عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری در دست دولت قرار گیرد.

در پی اعلام وصول این پیشنهاد، قانون «ملی شدن نفت در سراسر کشور و ۲ ماه تمدید به کمیسیون نفت جهت مطالعه در اطراف اجرای این اصل» در ۲۹ اسفندماه ۱۳۲۹ در مجلس شورای ملی و نهایتاً در مجلس سنا تصویب و در پی آن شرکت ملی نفت ایران تاسیس شد. اولین هیئت مدیره موقت شرکت ملی نفت، در پی اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت و پس از خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس، در خردادماه ۱۳۳۰ تشکیل شد و پس از آن قوانین جدیدی برای این شرکت نوپا تصویب گردید.

تصویب "قانون توسعه صنایع پتروشیمی" در بیستم تیرماه ۱۳۴۴ و "قانون توسعه صنعت گاز" در ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۵۱، چارچوب قانونی فعالیت شرکت ملی نفت ایران را در بحث منابع هیدروکربوری و فراورده‌های آن تعیین کرد و علاوه بر آن، حدود مشارکت موسسات و شرکت‌های ایرانی یا خارجی را برای حضور در طرح‌های تولید محصولات پتروشیمی روشن نمود.

سرانجام با تصویب اولین «قانون نفت» در هشتم مردادماه ۱۳۵۳ علاوه بر تعریف اصطلاحات و ضوابط کار در محدوده منابع هیدروکربوری کل کشور، شرح مبسوطی در بحث ارائه و دریافت پیشنهادها، امضای قرادادهای پیمانکاری، شرایط خاتمه قرارداد، محافظت منابع و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، حفظ منافع ایران و شرایط تعیین قیمت ارائه شد. با تصویب اولین «قانون نفت»، «قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران» نیز در هفدهم خردادماه ۱۳۵۶ در پنج فصل به تصویب رسید. «کلیات و سرمایه»؛ «موضوع، وظایف، حقوق و اختیارات شرکت»؛ «ارکان شرکت»؛ «ترازنامه و حساب سود و زیان»، ۴ فصل ابتدایی قانون اساسنامه را تشکیل داده و در فصل پنجم این قانون نیز به «سایر مقررات» پرداخته شده‌است.

پس از آن «اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی» و «اساسنامه شرکت ملی گاز ایران» نیز به ترتیب در ۲۱ آبان ماه ۱۳۵۶ و ۲۵ آبان ماه همان سال به تصویب مجلس رسید. پس از وقوع انقلاب، با الزام به رعایت برخی اصول و با توجه به خروج کارشناسان خارجی از کشور، تدوین و تصویب قوانین جدید نیز در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و بدین ترتیب قانون نفت جدید در نهم مهرماه ۱۳۶۶ به تصویب رسید. گرچه این قانون هیچگاه بطور عملی به اجرا در نیامد.

وزیران نفت

ردیف وزیر دوره وزارت کابینه رئیس دولت
آغاز پایان
۱ علی‌اکبر معین‌فر ۸ مهر ۱۳۵۸ ۳ مهر ۱۳۵۹دولت موقت انقلابمهدی بازرگان
شورای انقلاب
۲ محمدجواد تندگویان۳ مهر ۱۳۵۹مرداد ۱۳۶۰دولت اولمحمدعلی رجایی
۳ سید محمد غرضی مرداد ۱۳۶۰ شهریور ۱۳۶۴ دولت دوممحمدجواد باهنر
شورای موقت ریاست‌جمهوریمحمدرضا مهدوی کنی
دولت سوم میرحسین موسوی
۴ غلام‌رضا آقازاده شهریور ۱۳۶۴ شهریور ۱۳۷۶ دولت چهارم
دولت پنجم اکبر هاشمی رفسنجانی
دولت ششم
۵ بیژن نامدار زنگنه شهریور ۱۳۷۶ شهریور ۱۳۸۴ دولت هفتم سید محمد خاتمی
دولت هشتم
۶ کاظم وزیری هامانه شهریور ۱۳۸۴مرداد ۱۳۸۶ دولت نهم محمود احمدی‌نژاد
۷ غلامحسین نوذری مرداد ۱۳۸۶شهریور ۱۳۸۸
۸ مسعود میرکاظمی شهریور ۱۳۸۸اردیبهشت ۱۳۹۰ دولت دهم
محمود احمدی‌نژاد
(سرپرست)
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰۱۲ خرداد ۱۳۹۰
محمد علی‌آبادی
(سرپرست)
۱۲ خرداد ۱۳۹۰۱۹ مرداد ۱۳۹۰
۹ رستم قاسمی۱۹ مرداد ۱۳۹۰۲۴ مرداد ۱۳۹۲
(۵) بیژن نامدار زنگنه ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ در حال فعالیت دولت یازدهم حسن روحانی
دولت دوازدهم

در طول ۲۶ سال نخست از فعالیت وزارت نفت، تنها ۵ وزیر در این وزارتخانه حاضر شده بودند، که دو تن از آنان (تندگویان و معین‌فر) وزارتی به طول یکسال داشتند و ۳ نفر بعدی مجموعاً ۲۵ سال وزیر بودند. اما در دولت محمود احمدی‌نژاد ۴ وزیر و ۳ سرپرست در وزارت نفت حاضر شدند، که یکی از آن‌ها خود احمدی‌نژاد بود و ۳ نفر نیز نتوانستند رای اعتماد مجلس شورای اسلامی را کسب نمایند.[3] هم‌اکنون بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران است. وی پیش از این در دولت‌های اول و دوم سید محمد خاتمی و دولت نخست حسن روحانی نیز مسئولیت اداره صنعت نفت ایران را برعهده داشت.

مأموریت، اهداف و استراتژی

مأموریت

شرکت ملی نفت ایران نماد و مظهر استقلال ملی و رکن صیانت از نفت و گاز کشور، به عنوان مؤلفه اصلی تولید اقتصادی ایران شناخته می‌شود. تولید نفت خام و گاز طبیعی و هیدروکربورهای مایع، فراورش و انتقال و بازاریابی و فروش آن به عنوان بخشی از انفال و ثروت ملی و نیز صیانت از این دارایی عمومی مأموریت اصلی شرکت ملی نفت ایران قلمداد می‌شود، از این رو برای عمل به این مأموریت، تجهیز تأسیسات و طراحی مجموعه‌های صنعتی و تولیدی و آموزش نیروی انسانی بومی و استفاده حداکثری از توان و قابلیت‌های ملی ایران برای استفاده بهینه از ثروت ملی نیز در زمره مأموریت‌ها و وظایف حاکمیتی شرکت ملی نفت ایران تلقی می‌شود.[4]

اهداف

اهداف و سیاست‌های کلان و بخشی شرکت ملی نفت ایران تابعی از سیاست‌ها و خط‌مشی‌های اساسی نظام ایران است و بر همین اساس چشم‌انداز شرکت ملی نفت ایران را می‌توان در چارچوب استراتژی‌های کلان اقتصاد ملی ایران و اسناد بالادستی معتبر و مهمی همچون سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه پنج ساله کشور رصد کرد.

چشم‌انداز

با توجه به جایگاهی که صنعت نفت ایران از آن برخوردار است، چشم‌انداز این صنعت از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد، به طوریکه در این رابطه اهداف گوناگونی برای آن در نظر گرفته شده‌است. کاهش شدت انرژی کشور به کمتر از ۰٫۳ (معادل یک تن نفت خام به ازای هزار دلار تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۲۰۰۰) حفظ جایگاه ظرفیت دومین تولیدکننده نفت خام در اوپک که مستلزم حفظ فاصله مناسب از نظر ایجاد ظرفیت تولید با سایر رقبا است و دستیابی به جایگاه دوم جهانی در ظرفیت تولید گاز طبیعی با توجه به ضرورت استفاده از مخازن مشترک از جمله مواردی است که در چشم‌انداز صنعت نفت مورد توجه قرار گرفته‌است. سایر موارد شامل؛ دستیابی به جایگاه اول منطقه به لحاظ ظرفیت پالایشی به منظور ایجاد بالاترین ارزش افزوده از منابع هیدروکربوری کشور، دستیابی به جایگاه اول منطقه از لحاظ ارزش تولید مواد و کالاهای پتروشیمیایی به منظور ایجاد بالاترین ارزش افزوده از منابع هیدروکربوری کشور و نیل به جایگاه اول فناوری نفت و گاز در منطقه است.

تدوین بخش نفت، گاز و پتروشیمی

از مهم‌ترین مباحث صنعت نفت، تدوین برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در راستای اهداف چشم‌انداز ملی، منطبق بر مأموریت‌های وزارت نفت و سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی، در بخش نفت و گاز است.

الزامات بخش صنعت نفت

الزام به استفاده کاراتر از منابع انرژی در فرایند جهانی شدن اقتصاد، ضرورت حرکت به سمت اقتصاد دانش پایه، لزوم تفکر سیستمی و جامع نگر برنامه‌ریزی استراتژیک برای تبدیل کردن ایران به یک قدرت منطقه‌ای، توجه به ضرورت ایفای نقش برتر ژئوپلیتیکی و ژئو اکونومیکی برای تحقق بخشیدن به اهداف چشم‌انداز ملی در افق ۱۴۰۴ و ضرورت تکیه برنامه بر نگاهی سیستماتیک برای زیربخش‌های اصلی اقتصاد ایران از جمله الزامات تدوین برنامه پنجم توسعه در صنعت نفت به‌شمار می‌آید.

ویژگی‌های بخش صنعت نفت

ویژگی‌های برنامه پنجم توسعه در صنعت نفت شامل؛ قالب سیستمی از مجموعه اجزاء به هم پیوسته که با یکدیگر دارای تبادل داده، اطلاعات، مواد و محصول هستند و یک حرکت هدف‌دار را انجام می‌دهند. همچنین اجزا و بخش‌های مختلف برنامه دارای هماهنگی بوده و در قالب یک زنجیره ارزش در مجموع صنعت دیده شده‌اند. تلاش برای تحقق اهداف صنعت نفت در چارچوب یک نظام برنامه‌ریزی استراتژیک با در نظر گرفتن عوامل محیطی (قوت، ضعف، فرصت و تهدید) و رعایت پویایی برای پاسخگویی به تغییرات محیطی در جهت نیازهای صنعت در روند تکاملی فعالیت‌های خود از جمله موارد دیگری است که در این رابطه تأثیرگذار است.

اهداف کلان صنعت نفت

هدف ۱: افزایش سهم و ارتقای جایگاه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در سطح منطقه و جهان، افزایش استحصال و استخراج نفت و گاز با اولویت میدان‌های مشترک با کشورهای همسایه، افزایش ظرفیت پالایشی.

هدف ۲: استفاده بهینه از ذخایر هیدروکربوری کشور به عنوان پشتوانه و محرک توسعه پایدار اقتصادی کشور.

هدف ۳: استفاده از ظرفیت‌های صنعت نفت و گاز برای دفاع از منافع ملی. هدف ۴: اعمال مدیریت انرژی به منظور جلوگیری از مصرف بی‌رویه سوخت کشور، کاهش شدت انرژی و اعطای یارانه‌های هدفمند.

هدف ۵: برقراری تعامل مؤثر و سازنده با کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده انرژی و ایفای نقش مدیریتی ایران در توزیع و ترانزیت انرژی.

هدف ۶: تحقق سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در صنعت نفت.

هدف ۷: دستیابی به فناوری پیشرفته در حوزه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای نیل به جایگاه دوم علمی و فناوری در منطقه.

هدف ۸: تغییر نگاه به نفت و گاز و درآمدهای حاصل از آن، از منبع تأمین بودجه عمومی به «منابع و سرمایه‌های زاینده اقتصادی».

هدف ۹: افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف صنعت نفت در جهت رشد تولید ناخالص داخلی.

دستاوردها

دولت یازدهم

تولید نفت‌خام کشور در سال ۱۳۸۵ به چهار میلیون و ۵۰ هزار بشکه در روز رسیده بود، از این سال با روندی کاهشی مواجه شد و در سال ۱۳۹۳ یعنی اوج تحریم‌های اعمال شده علیه کشور به روزانه سه میلیون و ۵۰ هزار بشکه کاهش یافت که نشان از کاهش یک میلیون بشکه‌ای در روز دارد. نکته مهم، روند کاهشی تولید نفت کشور طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ یعنی دوره قبل از اعمال تحریم‌هاست. با توافق هسته‌ای، تولید نفت‌خام کشور باری دیگر روند صعودی خود را آغاز کرد به‌طوری که در سال ۱۳۹۵ به متوسط سه میلیون و ۷۲۰ هزار بشکه در روز و در سال ۹۶ نیز حداقل به سه میلیون و ۹۲۱ هزار بشکه در روز خواهد رسید و این یعنی اینکه بالاخره کشور در سال ۹۶ می‌تواند به سطح تولید نفت‌خام خود در سال ۱۳۹۰ یعنی سال قبل از اعمال تحریم‌ها بازگردد. در دولت یازدهم حجم درآمدهای نفتی با وجود شرایط نه‌چندان مناسب صنعت نفت به دلیل تحریم‌ها تنها در طول چهار سال حدود ۵۴۰ هزار میلیارد تومان است که به لحاظ اسمی در مقایسه با تمام دوره‌های چهارساله دیگر در سایر دولت‌ها بیشتر است؛ ولی قاعدتاً این سؤال پیش می‌آید که ۵۴۰ هزار میلیارد تومان سال‌های ۱۳۹۵–۱۳۹۲ با همین رقم مثلاً در دوره ۱۳۸۷–۱۳۸۴ متفاوت است و ارزش کمتری دارد که دلیل آن نیز قاعدتاً تورم است. به هر سو نقش مهم زنگنه طی چهار سال فعالیت وی در راستای توسعه صنعت نفت را نمی‌توان نادیده گرفت؛ شیخ‌الوزرا و ژنرال دو صفت مهمی است که وی را به آن‌ها توصیف می‌کنند.[5] از سویی دیگر زنگنه کمترین چالش را با مجلس داشته و توانسته رابطه خوبی برقرار کند.[5] در واقع، او توانسته مطالبات و انتظارات متنوع و بعضاً خارج از قاعده نمایندگان مجلس را مدیریت کند و این هنر کوچکی نیست. بر همین اساس ۲۱۴ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور با تقدیر از عملکرد وزیر نفت اعلام کردند: بسیار خرسندیم که در پایان چهار سال فعالیت بی‌نظیر مهندس بیژن زنگنه و همکاران‌شان، وزارت نفت دستاوردهایی همچون بازگشت ایران به جایگاه قبل از تحریم در اوپک، افزایش سهم تولید همزمان با کاهش تولید و طراحی قراردادهای جدید نفتی که تأمین‌کننده منافع ملی و نیازهای توسعه و گواه توفیق در برجام نفتی است را به همراه داشته‌است. در این نامه خطاب به رئیس‌جمهور آمده‌است: اکنون پس از چهار سال تلاش مجدانه مهندس زنگنه در وزارت نفت و در آستانه تشکیل دولت دوازدهم شاهد به بار نشستن دستاوردهای وزارت نفت در سال‌های گذشته هستیم. در ادامه این نامه تأکید شده‌است: « این دستاوردها به خوبی نشان داد که جنابعالی چرا در روز معرفی وزرا و اخذ رأی اعتماد از مجلس قبلی فرمودید در وزارت نفت نیاز به یک مرد کهنه‌کار و باتجربه داریم، دو نفر برای این وزارتخانه برگزیدیم خود آن‌ها گفتند در شرایط فعلی بهترین گزینه مهندس زنگنه است، با گروه خودمان نیز که بررسی کردیم به این نتیجه رسیدیم که هیچ گزینه‌ای بهتر از وی نداریم، شما فقط پارس‌جنوبی را در دوره آقای زنگنه با دوره بعد از وی مقایسه کنید، نیاز به هیچ دلیل دیگری نیست. ۲۱۴ نماینده مجلس در ادامه این نامه با تقدیر و تشکر از وزیر نفت اظهار امیدواری کردند در سال‌های پیش رو با حمایت مجلس دهم و تکیه بر تجارب و توانمندی آقای زنگنه شاهد توسعه صنعت نفت و اقتصاد ملی کشور باشیم.[5]

 • افزایش ۲ برابری تولید نفت
 • بازگشت مدیران باسابقه و خوشنام صنعت نفت
 • تغییر اولویت بندی برای جهت اتمام پروژه‌های نفت و گاز: به جای آنکه وزارت نفت منابع محدود خود را به همه پروژه‌ها اختصاص دهد، بر بخش‌های مهم توسعه‌ای صنعت متمرکز شد و با درک اهمیت میادین مشترک، توسعه آن‌ها به‌ویژه فازهای با پیشرفت بالای پارس جنوبی را در اولویت قرار داد. نتیجه این بود که فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶ و بخشی از ۱۷ و ۱۸ را در اوج تحریم‌ها به بهره‌برداری رساند و در دو سال ابتدای فعالیت خود، نزدیک به ۲۰۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز از این میادین مشترک افزود.
 • افزایش تولید محصولات پتروشیمی
 • تشکیل کارگروهی به منظور بررسی الگوی جدید قراردادهای نفتی
 • جلوگیری از خام‌فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا از
 • احیای ظرفیت تولید نفت خام کشور به میزان تولید سال ۱۳۸۴ (۰۲/ ۴ میلیون بشکه در روز)
 • تلاش برای بازاریابی و بالا بردن میزان صادرات نفت خام
 • اولویت برای افزایش برداشت گاز از میدان پارس‌جنوبی
 • فعال کردن پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس
 • افزایش تولید محصولات پتروشیمی از ۶/۷۱ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۷/۸۱ درصد در سال ۱۳۹۵
 • تبدیل ایران به یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت کوره

دولت دوازدهم

 • جوان‌گرایی[6]

شرکت‌های تابعه

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
شرکت ملی نفت ایران شرکت ملی گاز ایران شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران
حوزه تولید حوزه توسعه و مهندسی حوزه عملیات غیر صنعتی شرکت‌های ستادی شرکت‌های گاز استانی شرکت‌های پالایش گاز ماهشهر عسلویه سایر مناطق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران پالایشگاه‌های تحت مدیریت
حوزه شمال حوزه مرکز حوزه جنوب
شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب شرکت نفت و گاز پارس شرکت منطقه ویژه اقتصاد انرژی پارس شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران شرکت گاز استان آذربایجان شرقی شرکت‌ پالایش گاز ایلام پتروشیمی بندر امام پتروشیمی پردیس پتروشیمی شازند اراک آذربايجان شرقی مرکزی آبادان منطقه اصفهان پالایشگاه آبادان
شرکت نفت مناطق مرکزی ایران شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران شرکت منطقه ویژه اقتصاد انرژی لاوان شرکت انتقال گاز ایران شرکت گاز استان آذربایجان غربی شرکت پالایش گاز بید بلند فرآورش بندر امام پتروشیمی نوری (برزویه) پتروشیمی اصفهان آذربايجان غربی ایلام اهواز منطقه تهران پالایشگاه شازند اراک
شرکت نفت فلات قاره ایران شرکت نفت خزر شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی شرکت گاز استان اردبیل شرکت پالایش گاز پارسیان کیمیا بندر امام پتروشیمی پارس پتروشیمی خارگ اردبیل اصفهان بوشهر منطقه جنوب شرق پالایشگاه اصفهان
شرکت نفت و گاز اروندان شرکت بازرگانی نفت ایران شرکت بازرگانی گاز ایران شرکت گاز استان اصفهان شرکت پالایش گاز سرخون و قشم بسپاران بندر امام پلیمر آریا ساسول پتروشیمی تبریز تربت حیدریه تهران چابهار منطقه خلیج فارس پالایشگاه بندرعباس
شرکت پایانه‌های نفتی ایران شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور شرکت گاز استان البرز شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد آب نیرو بندر امام پتروشیمی مبین پتروشیمی شیراز چالوس چهارمحال و بختیاری خراسان جنوبی منطقه خوزستان پالایشگاه تبریز
شرکت ملی حفاری ایران شرکت گاز استان ایلام شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی پتروشیمی اروند پتروشیمی زاگرس پتروشیمی شهدای مرودشت خراسان شمالی قم زاهدان منطقه شمال پالایشگاه تهران
شرکت گاز استان بوشهر شرکت پالایش گاز فجر جم پتروشیمی امیرکبیر پتروشیمی مهر پتروشیمی خراسان خراسان رضوی کرمانشاه فارس منطقه شمال شرق پالایشگاه شیراز
شرکت گاز استان تهران شرکت پالایش گاز بید بلند ۲ پتروشیمی بوعلی سینا پتروشیمی جم صنایع پتروشیمی کرمانشاه زنجان کردستان کرمان منطقه شمال غرب پالایشگاه کرمانشاه
شرکت گاز استان چهارمحال بختیاری پتروشیمی شهید تندگویان پتروشیمی مروارید پتروشیمی بیستون ساری البرز کهگیلویه و بویراحمد منطقه غرب پالایشگاه لاوان
شرکت گاز استان خراسان جنوبی پتروشیمی خوزستان پتروشیمی کاویان پلیمر کرمانشاه سبزوار لرستان هرمزگان منطقه فارس پالایشگاه ستاره خلیج فارس
شرکت گاز استان خراسان رضوی پتروشیمی فجر فرسا شیمی پتروشیمی ارومیه شاهرود همدان منطقه لرستان پالایشگاه هرمز
شرکت گاز استان خراسان شمالی پتروشیمی کارون پلی پروپیلن جم پتروشیمی ایلام قزوین یزد منطقه مرکزی پالایشگاه خوزستان
شرکت گاز استان خوزستان پتروشیمی فن آوران اهتمام جم شرکت پلی نار گیلان پالایشگاه پارس
شرکت گاز استان زنجان پتروشیمی رازی توسعه صنایع پتروشیمی پلی استایرن انتخاب پتروشیمی آبادان گلستان پالایشگاه آناهیتا
شرکت گاز استان سمنان پتروشیمی مارون پتروشیمیایی تخت جمشید پارس عسلویه شرکت کربن ایران میاندوآب پالایشگاه شهریار
شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان پتروشیمی لاله پتروشیمی قائد بصیر پالایشگاه کاسپین
شرکت گاز استان فارس پتروشیمی فارابی پتروشیمی NPC Alliance
شرکت گاز استان قزوین پتروشیمی غدیر پتروشیمی لرستان
شرکت گاز استان قم مجتمع پتروشیمی شیمی بافت پتروشیمی کردستان
شرکت گاز استان کردستان مجتمع پتروشیمی نوید زرشیمی پتروشیمی مهاباد
شرکت گاز استان کرمان پتروشیمی امیر سرتیپ شهید رسولی متانول کاوه
شرکت گاز استان کرمانشاه شیمی تکس آریا
شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد آریا فسفریک جنوب
شرکت گاز استان گلستان پتروشیمی رجال
شرکت گاز استان گیلان پتروشیمی تخت جمشید
شرکت گاز استان لرستان خوارزمی بندر امام
شرکت گاز استان مازندران
شرکت گاز استان مرکزی
شرکت گاز استان هرمزگان
شرکت گاز استان همدان
شرکت گاز استان یزد

نفت

شرکت ملی نفت ایران، وظیفه اکتشاف و تولید نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی را در ایران برعهده دارد و از طریق شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه خود، خوراک مورد نیاز ۳ شرکت دیگر زیرمجموعه وزارت نفت را تأمین می‌نماید. شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بزرگترین تولیدکننده نفت خام و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران محسوب می‌شوند.

شرکت ملی نفت ایران پیش از انقلاب، کلیه وظایف و اختیارات وزارت نفت را برعهده داشت، که پس از ایجاد تغییراتی در اساسنامه این شرکت، از سال ۱۳۵۸ تاکنون به‌عنوان یکی از ۴ شرکت اصلی زیرمجموعه این وزارتخانه محسوب می‌شود.

شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت:

گاز

شرکت ملی گاز ایران، در سال ۱۳۴۴ تأسیس شد و هم‌اکنون در زمینه فراورش، انتقال و توزیع گاز طبیعی در کشور فعالیت می‌کند. مصرف گاز در ایران در سال ۵۷ تنها ۲٬۵ میلیارد متر مکعب بود که این رقم در سال ۶۸ به ۴٫۵ میلیارد مترمکعب، در سال ۷۶ به ۴۶ میلیارد مترمکعب، در سال ۸۴ به ۱۰۰ میلیارد مترمکعب و در سال ۹۲ به ۱۴۵ میلیارد مترمکعب افزایش یافته‌است. جمعیت تحت پوشش شبکه گازرسانی کشور در سال ۵۷ کمتر از یک درصد بوده‌است که در سال‌های ۶۸، ۷۶ و ۸۴ به ترتیب به ۹، ۲۷ و ۶۱٬۸ درصد رسیده‌است؛ این رقم در سال ۹۲ به ۸۷ و اواخر سال ۹۴ به ۹۰ درصد رسیده‌است. وزارت نفت در تلاش است پوشش شبکه گازرسانی را تا سال ۹۶ به بیش از ۹۵ درصد جمعیت کشور برساند که با توجه به وجود نقاط پراکنده، پوشش بیش از ۹۵ درصدی به معنای گازرسانی به کل کشور است.

در زمینه صادرات گاز، ایران هم‌اکنون تنها به ترکیه گاز صادر می‌کند، اما افزایش میزان صادرات گاز به روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب در برنامه وزارت نفت قرار دارد و در این بین، صادرات گاز با خط لوله به کشورهای همسایه و پروژه ایران ال ان جی، در اولویت هستند. ایران حالا ۲ درصد از بازار گاز جهان را در اختیار دارد و سهم گاز در سبد انرژی کشورمان به حدود ۷۰ درصد رسیده‌است.[7]

پتروشیمی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران یکی از چهار شرکت اصلی وابسته به وزارت نفت دولت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. این شرکت که در سال ۱۳۴۳ تأسیس شده‌است مسئولیت توسعه صنایع پتروشیمی ایران را بر عهده دارد. اولین گام‌های ایجاد این صنعت با راه‌اندازی یک واحد کوچک تولید کود شیمیایی در شیراز برداشته شد. در ابتدای دهه ۱۳۹۰ و با توسعه فراگیر صنعت پتروشیمی، ایران دومین تولیدکننده و صادرکننده فراورده‌های پتروشیمی در خاورمیانه است.[8][9]

پالایش و پخش

شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران، یکی از ۴ شرکت اصلی وزارت نفت است، که خود دارای ۳ شرکت تابعه می‌باشد، همچنین ۹ پالایشگاه نفت (که از سال ۱۳۹۰ خصوصی شده‌اند) و کلیه جایگاه‌های پمپ بنزین فعال در کشور نیز زیر نظر این شرکت فعالیت می‌نمایند.

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران موجود است.
 • وب‌گاه رسمی
 • This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.