هیسپانیولا

هیسپانیولا دومین جزیره از لحاظ وسعت و جمعیت از جزایر آنتیل در دریای کارائیب است که بین کوبا در غرب و پورتو ریکو در شرق واقع شده‌است.

هیسپانیولا
Hispaniola
نام محلی: La Española
جغرافیا
مکانکارائیب
مجمع‌الجزایرآنتیل بزرگ
مساحت۷۶,۴۸۰ کیلومتر مربع (۲۹٬۵۲۹ مایل مربع)
رتبه مساحت۲۲ام
بیشترین ارتفاع۳,۱۷۵ متر (۱۰٬۴۱۷ پا)
بلندترین نقطهPico Duarte
کشور
اطلاعات جمعیتی
جمعیت۱۸,۹۴۳,۰۰۰ (از ۲۰۰۵)
تراکم۲۴۱.۵ /کیلومتر مربع (۶۲۵٫۵ /مایل مربع)

کریستف کلمب در ۵ دسامبر ۱۴۹۲ و در سفر دومش در ۱۴۹۳ به این جزیره قدم گذاشت و با کشف دنیای جدید، اولین مستعمره اسپانیا در آمریکا را بنیان گذاشت. در تمامی چهار سفر او تنها از این جزیره بازدید کرد. واسکو نونز ده بالبوآ نیز اینجا زندگی می‌کرد.

این جزیره به‌طور مشترک متعلق به هائیتی و جمهوری دومینیکن است. یک سوم غربی متعلق به هائیتی است و دو سوم شرقی متعلق به جمهوری دومینیکن.

نام بومی این جزیره آییتی («سرزمین کوه‌های بلند») است که به رشته کوه هیسپانیولا و قله‌های بلند آن اشاره دارد. اما در عصر معاصر، این ژان ژاک دسالین، انقلابی هائیتی، بود که این نام را برای اشاره به جمهوری هائیتی به کار برد.

منابع

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ هیسپانیولا موجود است.

    Wikipedia contributors, «Hispaniola,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Hispaniola&oldid=206390035 (accessed April 30, 2008).

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.