هانری بکرل

هانری آنتوان بکرل (به فرانسوی: Antoine Henri Becquerel) (۱۸۵۲–۱۹۰۸) فیزیک‌دان فرانسوی و یکی از کاشفان پدیدهٔ پرتوزایی بود. وی در پاریس و در خانواده‌ای اهل علم زاده شد. تحصیلات خود را در پلی‌تکنیک این شهر و مدرسهٔ «پل‌ها و راه‌ها» به پایان رساند. در سال ۱۸۹۲ به کرسی استادی در موزهٔ ملّی تاریخ طبیعی پاریس انتخاب شد؛ او سوّمین نفر از خانوادهٔ بکرل بود که به این سمت برگزیده می‌شد. در سال ۱۸۹۴ مهندس ارشد وزارت راه و پل شد.

تصویر فیلم عکاسی بکرل که توسط پرتودهی به اشعهٔ یک نمک اورانیوم، تار شده‌اند. سایهٔ یک صلیب مالتی فلزی، بین فیلم عکاسی و نمک اورانیوم، به وضوح دیده می‌شود.
آنتوان هنری بکرل
آنتوان هنری بکرل، فیزیک‌دان فرانسوی
زادهٔ۱۵ دسامبر ۱۸۵۲
پاریس، فرانسه
درگذشت۲۵ اوت ۱۹۰۸ (۵۵ سال)
کرویزیک، بریتانی، فرانسه
ملیتفرانسوی
محل تحصیلاکول پلی‌تکنیک
École des Ponts et Chaussées
شناخته‌شده برایپرتوزایی
جایزه(ها) جایزه نوبل فیزیک (۱۹۰۳)
پیشینه علمی
رشته(های) فعالیتفیزیک، شیمی
محل کارConservatoire des Arts et Metiers
اکول پلی‌تکنیک
موزه تاریخ طبیعی ملی
دانشجویان دکتریماری کوری
دینکاتولیک رومی
امضاء
یادداشت‌ها
پدر یان بکرل
فرزند آ. ای. بکرل
نوهٔ آنتونیو سزار بکرل

بکرل در سال ۱۸۹۶ در حالی‌که مشغول بررسی خاصیت فسفرسانس در نمک‌های اورانیوم بود، پدیدهٔ پرتوزایی را کشف کرد. در ۱۹۰۳ همراه ماری کوری و پیر کوری جایزه نوبل فیزیک را «به خاطر خدمات برجسته‌ای که با کشف پرتوزایی خودبه‌خودی» انجام داده بود، دریافت کرد. «بکرل» -واحد اندازه‌گیری پرتوزایی- به نام او است؛ دو چاله در ماه و مریخ هم به نام او نام‌گذاری شده‌اند.

وی نوه آنتوان سزار بکرل، پسر آلکساندر ادمون بکرل و برادرزاده لوئی آلفرد بکرل بود

بکرل در آزمایشگاه

منابع

    در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ هانری بکرل موجود است.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.