نخشب

شهر نَخشَب یا نَسَف (به ازبکی: Қарши قَرشی) از شهرهای کهن فرارود واقع در درهٔ قشقه‌دریا (کشکرود)، بر جادهٔ بخارا به بلخ، مرکز استان قشقه‌دریای ازبکستان است. جمعیت آن را ۲۲۷٬۰۰۰ نفر برآورد می‌کنند (سال ۲۰۰۶).

نخشب
پایگاه هوایی آمریکا در نخشب
نخشب
محل در ازبکستان
مختصات: ۳۸°۵۲′ شمالی ۶۵°۴۸′ شرقی
کشور ازبکستان
استاناستان قشقه‌دریا
جمعیت
 (۱۹۹۹)
  کل۱۹۷٬۶۰۰

به نوشتهٔ ریحانةالادب: «از بلاد ماوراءالنهر و مابین جیحون و سمرقند و تاشکند، در ۱۵۰ هزار گزی بخارا واقع است، شهری بزرگ و پرجمعیت است و دهات بسیاری دارد، و آن بزرگترین و معمورترین و زیباترین بلاد ماوراءالنهر است . نام دیگر آن نسف است و در این اواخر به قرشی معروف گشته به مناسبت نهر قرشی که از وسط آن می‌گذرد.»[1]

کبک خان قصری در دو فرسخی نخشب ساخت، و از آنجا که مغولان قصر را قرشی می‌گفتند این نام در میان ترک‌زبانان محل برای این شهر رایج شد.

عزیزالدین نسفی، از عارفان پارسی‌نویس سدهٔ هفتمِ هجری، ضیاءالدین نخشبی از پارسی‌گویان ساکن هند و احمد نخشبی رهبر نهضت اسماعیلیان در فرارود منسوب به این شهراند. فقیه حنفی، ابوالبرکات حافظ‌الدین نسفی نیز از این شهر بود.

ماه نَخشَب نام ساختۀ دست المُقَنَع است که آن را به عنوان معجزهٔ خویش به مردم نشان می‌داد.

بیشتر باشندگان این شهر ازبک‌ها و تاجیک‌ها می‌باشند. اقلیت کوچکی از عرب‌های فارسی‌زبان هم در اطراف این شهر زندگی می‌کنند.

منابع

  1. لغت‌نامه دهخدا، ذیل نخشب
  1. ^  Population-Statistics.com

جستارهای وابسته

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.