میکروبیولوژی پزشکی

میکروبیولوژی پزشکی ؛ شاخه‌ای از میکروبیولوژی و پزشکی است؛که به مطالعه میکروارگانیسم‌هایی؛ که در پزشکی اهمیت دارند و قادر به ایجاد بیماری‌های عفونی در انسان هستند، می‌پردازد. [1] میکروبیولوژی پزشکی، شامل مطالعه بیماری‌ زایی(ساز وکاری که باعث ایجاد بیماری میشوند)،اِپیدمیولوژی(همه گیرشناسی) میکروبی می‌شود؛ که با مطالعه پاتولوژی(آسیب شناسی) و ایمونولوژی(ایمنی شناسی) بیماری‌ها نیز مرتبط است.

این شاخه از میکروبیولوژی از شاخه‌هایی است؛ که به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و به دلیل اهمیت فراوان آن در پزشکی، به چند شاخه تقسیم شده‌است.

همراه با ارائه دانش و درک عمیق از ماهیت پاتوژن٬ این سیر مطالعه در چندین نوآوری ایمونولوژیکی(ایمنی شناسی) در زمینه علوم پزشکی به کار گرفته شده‌است. به دلیل تلاش‌های دانشمندان و محققان در زمینه میکروبیولوژی پزشکی٬ از طریق توسعه واکسن در برابر ارگانیسم‌های مهاجم٬ بیماری‌های مرگبار و ناتوان‌کننده مثل آبله٬ فلج اطفال و سل٬ یا ریشه‌کن شده‌اند یا تا حد زیادی قابل درمان‌اند. میکروب‌ها مرتب در حال تکامل و تغییر هستند و هزاران نسل جدید را در هر سال تولید می‌کنند. به این ترتیب یک عدم تقارن در تکامل بشر و انگل‌ها و میکروب‌های آن پدید می‌آید؛ که تنها علاج آن تکامل دانش میکروبیولوژی پزشکی است.

شاخه‌های میکروبیولوژی پزشکی

4 شاخه در میکروبیولوژی پزشکی وجود دارد:

  • باکتری‌شناسی پزشکی
  • ویروس‌شناسی بالینی
  • قارچ‌شناسی پزشکی
  • انگل‌شناسی پزشکی (برخی از انگل‌ها به خاطر اندازه‌شان میکروب محسوب نمی‌شوند.)

سازمان کار

عمدتاً چهار حوزه عمده فعالیت دارد:

  • ارائه مشاوره‌های بالینی بر روی تحقیق، تشخیص و درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های عفونی
  • ایجاد و جهت‌دهی به برنامه‌های کنترل عفونت در طول مدت مراقبت
  • بهداشت عمومی و پیشگیری از بیماری‌های واگیر و همه‌گیر
  • جهت علمی و اجرایی آزمایشگاه میکروبیولوژی تشخیصی

منابع

  1. Tognotti E. (2011). "The dawn of medical microbiology: germ hunters and the discovery of the cause of cholera". Journal of Medical Microbiology. 60 (Pt 4): 555–8. doi:10.1099/jmm.0.025700-0. PMID 21212146.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.