مصطفی کواکبیان

مصطفی کواکبیان (زادهٔ اسفند ۱۳۴۱ در سمنانسیاستمدار اصلاح‌طلب ایرانی، نماینده سابق مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نمایندهٔ اسبق مردم سمنان و مهدی‌شهر در هشتمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی بوده‌است.[1] وی دارای مدرک دکترای علوم سیاسی می‌باشد و استاد دانشگاه علامه طباطبایی است.[2]

مصطفی کواکبیان
نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۸ خرداد ۱۳۹۵  ۶ خرداد ۱۳۹۹
حوزه انتخاباتیتهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس
نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۷ خرداد ۱۳۸۷  ۶ خرداد ۱۳۹۱
پس ازهادی دوست محمدی
پیش ازعلیرضا خسروی
حوزه انتخاباتیسمنان و مهدی‌شهر
دبیرکل حزب مردم‌سالاری
مشغول به کار
۱۳۷۹  تاکنون
اطلاعات شخصی
زادهاسفند ۱۳۴۱
سمنان
ملیت ایران
حزب سیاسیاصلاح طلب
حزب مردم سالاری
پیشهسیاستمدار
دیناسلام شیعه

او دبیرکل حزب مردم سالاری و رئیس ائتلاف مردمی اصلاحات[1] و عضو فراکسیون خط امام مجلس هشتم است.[3] او پیش از این نایب رئیس شورای حزب همبستگی بوده‌است.[4] کواکبیان در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از حامیان جدی میرحسین موسوی بود و در همین راستا ریاست ائتلاف مردمی حامیان میرحسین موسوی را به عهده گرفت.[5] وی در سال ۱۳۶۳ از سوی دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به کشورهای ایتالیا، لهستان، سوریه و لیبی اعزام شد.

زندگی‌نامه

مصطفی کواکبیان در سال ۱۳۴۱ در محله جهادیه سمنان به دنیا آمد.[6] او تحصیلات خود را تا پایان دوره متوسطه در سمنان گذراند. پس از آن در سال ۱۳۶۱ وارد دانشگاه امام صادق شد و افزون بر تحصیل دروس حوزوی تا پایان دوره سطح، مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس خود را در رشته علوم سیاسی از این دانشگاه دریافت کرد. او در سال ۱۳۷۶ مدرک دکترای علوم سیاسی را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد.[7] وی در اوایل پیروزی انقلاب، به صورت خودجوش گروهی را برای تحقق دیدگاه‌های آیت‌الله خمینی به نام «الخمینیون» تشکیل داد.[8]

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴

کواکبیان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) با شعار تعمیق مردم سالاری با دولت خدمت ثبت نام کرد. وی همچنین ضمن انتقاد از عملکرد ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی گفت: «در دوره خاتمی دولت سالاری به‌وجود آمد نه مردمسالاری».[9]

فعالیت مطبوعاتی

کواکبیان مدیر مسئول روزنامه مردم‌سالاری[10] و صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامهٔ محلی پیام استان سمنان است. پیام استان سمنان در سال ۱۳۷۱ در قالب هفته‌نامه شروع به انتشار کرد. کواکبیان هم‌اکنون رئیس شورای مرکزی خانه مطبوعات استان سمنان است. او همچنین پیش از این سردبیری هفته‌نامه همبستگی (ارگان حزب همبستگی ایران) و مدیر مسئولی نشریه نماد (ارگان دانشگاه شاهد) را برعهده داشته‌است. وی در حال حاضر رئیس خانه مطبوعات کشور نیز می‌باشد.[11]

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲

اعلام کاندیداتوری

مصطفی کواکبیان در نشستی خبری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی ضمن اعلام رسمی حضورش به عنوان نامزد رسمی حزب مردم‌سالاری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با شعار «دولت اخلاق»[12] با بیان این که خواهان مشارکت حداکثری همه مردم و دلسوزان است تصریح کرد: ما برای حضور در انتخابات هیچ شرطی غیر از اجرای دقیق قانون انتخابات نداریم.[13] کواکبیان که بر پایه اعلام حزب مردم‌سالاری، پس از تکلیف حزب، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم شده بود، از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد.[14]

اعلام حمایت از حسن روحانی

پس از اعلام حمایت رسمی حزب مردم‌سالاری از نامزدی حسن روحانی کاندیدای میانه‌روی مورد پشتیبانی اصلاح‌طلبان، کواکبیان در روزهای تبلیغات، در شهرهای سمنان و فیروزکوه حضور یافت و طی سخنرانی میان حامیان، حمایت خود را از حسن روحانی اعلام کرد.[15][16]

نماینده ادوار هشتم و دهم مجلس

کواکبیان در مجلس هشتم، نماینده مردم سمنان بود. در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، مصطفی کواکبیان، در لیست سی نفرهٔ ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان: گام دوم در تهران حضور داشت و توانست با کسب ۱٬۲۶۰٬۱۷۴ رأی، در رتبهٔ نهم تهران، وارد مجلس دهم شود. تمام سی نفر اعضای این فهرست در تهران روانه بهارستان شدند.[17][18][19][20][21][22]

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶

کواکبیان پس از ثبت نام در وزارت کشور

مصطفی کواکبیان در روز ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد و اعلام نمود کاندیدای پوششی (ضربه گیر) نبوده و تا آخر انتخابات حضور خواهد یافت اما وی برای دومین بار پیاپی از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت گردید.

مناظره جنجالی

وی در ۲۲ دی ۱۳۸۸ در شبکهٔ ۳ یک مناظره جنجالی را مقابل حسین شریعتمداری (مدیر روزنامهٔ کیهان) انجام داد.[23]

آثار

 • مبانی دموکراسی در نظام ولایت فقیه (سازمان تبلیغات ۱۳۶۹)
 • مبانی مشروعیت درنظام ولایت فقیه (مؤسسه نشر آثار امام ۱۳۷۸)
 • هفت قطره (انتشارات پازینه ۱۳۸۱)[2]
 • گفتمان آزادی و مردم‌سالاری در قوانین انتخاباتی از آغاز تاکنون (پازینه ۱۳۸۳)[24]
 • موانع مردم‌سالاری در ایران (پازینه ۱۳۸۶)[25]
 • توضیح تالیفات
 • تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی خانم اصلاح طلب، آقای اصولگرا به نویسندگی و کارگردانی صالح دلدم

دیدگاه‌ها

 • «ایجاد توانمندی بدون دیپلماسی مناسب نمی‌تواند مؤثر واقع شود لذا باید دیپلماسی به کمک توان مندی نظامی بتواند قرار گیرد و در واقع باید گفت این دو در کنار هم لازم و ملزم یکدیگر هستند.[26]»
 • «اگر می‌خواهیم منافع ملی ما حفظ شود راهش جنگ‌طلبی و درگیری نظامی نیست بلکه بهترین راه دیپلماسی است و البته مهم‌ترین ابزار دیپلماسی نیز مذاکره است که به همراه آن تیم مذاکره‌کننده نیز مهم است.[27]»
 • «در چهار ساله آینده باید سیاست منطقه‌ای ما برجسته باشد و باید از قطر، عمانی جدید بسازیم. ما باید دیپلماسی پنهان و یک دیپلماسی آشکار داشته باشیم.[28]»
 • وی با حضور در برنامه جهان، در راستای سیاست فاصله‌گیری اصلاحات از دولت حسن روحانی و آسیب‌های فراوانی که به کشور وارد کردند، گفت:

  «این دولت، دولت اصلاح طلبان نبود[29] … کسی نامزد اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود که بعداً نگوید اصلاح طلب نیستم.[30]»

انتخابات ۱۴۰۰

کواکبیان با رای اعضای مجمع عمومی کنگره نوزدهم حزب مردم‌سالاری به عنوان نامزد اختصاصی این حزب بر خلاف دوره‌های قبل که به صورت شخصی اعلام کاندیداتوری می‌کرد، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ انتخاب شد.[31] که در نهایت توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.[32]

جستارهای وابسته

منابع

 1. «مصطفی کواکبیان» نماینده سمنان در مجلس هشتم شد (خبرگزاری فارس)
 2. «وبگاه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۸.
 3. مصطفی کواکبیان در گفتگو با ایسنا: مجلس مهم‌ترین معبر تحقق پیشرفت و عدالت است (خبرگزاری ایسنا)
 4. اصغرزاده: کنگره همبستگی تا سه ماه آینده برگزار می‌شود (خبرگزاری مهر)
 5. «استقبال چند چهره سیاسی از نامزدی موسوی». مردمک. ۲۴ اسفند ۱۳۸۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ مارس ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳۱ مه ۲۰۰۹.
 6. شرح کامل زندگینامه
 7. «مروری بر زندگی و فعالیت‌های دکتر مصطفی کواکبیان». وبگاه رسمی کواکبیان. دریافت‌شده در ۳۱ مهٔ ۲۰۰۹.
 8. برخورد پارادوکسیکال با دبیرکل حزب مردم سالاری بایگانی‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine (وبگاه روزنامه مردم‌سالاری)
 9. همشهری
 10. شناسنامه روزنامه مردم سالاری بایگانی‌شده در ۱۵ فوریه ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine (وبگاه روزنامه مردم‌سالاری)
 11. «مروری بر زندگی و فعالیت‌های دکتر مصطفی کواکبیان». وبگاه رسمی کواکبیان. دریافت‌شده در ۳۱ مهٔ ۲۰۰۹.
 12. خبر آنلاین: کواکبیان با شعار «دولت اخلاق» رسماً اعلام کاندیداتوری کرد
 13. تی نیوز
 14. «حمایت حزب مردمسالاری از کاندیداتوری روحانی». ایسنا. ۲۰ خرداد ۱۳۹۲. از پارامتر ناشناخته |نشانی وی در تاریخ بیست و پنجم فروردین سال نود و شش با حضور در وزارت کشور کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96 اعلام کرد.= صرف‌نظر شد (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 15. «سخنرانی کواکبیان در سمنان و فیروزکوه: شناسنامه‌ها را برای حضور در انتخابات آماده کنید». وبگاه رسمی مصطفی کواکبیان. ۲۲ خرداد ۱۳۹۲. از پارامتر ناشناخته |نشانی http://www.kavakebian.com/index.php?module= صرف‌نظر شد (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 16. «کواکبیان: باید سایه شوم تحریم‌ها را از مردم برداریم». ایسنا. ۲۲ خرداد ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۲۹ خرداد ۱۳۹۲.
 17. «لیست اصلاح‌طلبان نهایی شد +اسامی». انتخاب.
 18. «لیست اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس در تهران (+توضیحات)». انصاف.
 19. «لیست انتخاباتی حزب اعتدال و توسعه منتشر شد+ اسامی». ائتلاف.
 20. «اسامی نهایی کاندیدای «ائتلاف ۹۲- گام دوم» در سراسر کشور اعلام شد». گام دوم. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲ مارس ۲۰۱۶.
 21. «تغییر 70 درصدی ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی». پرس تی وی.
 22. «آرای ۱۰۲۱ داوطلب انتخابات مجلس دهم در تهران +جدول». مشرق.
 23. «مناظره حسین شریعتمداری و مصطفی کواکبیان». aparat.com. ۲۲ دی ۱۳۸۸.
 24. آدینه بوک
 25. آدینه بوک
 26. سایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶
 27. سایت خبرگزاری فارس، ۱۳۹۳
 28. سایت گویانیوز، ۱۳۹۶
 29. «کواکبیان: این دولت، دولت اصلاح طلبان نبود!». ana.press. ۳۱ فروردین ۱۴۰۰.
 30. «کواکبیان: کسی نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات خواهد بود که بعداً نگوید من اصلاح‌طلب نبودم». آوریل ۲۰, ۲۰۲۱.
 31. «خبرگزاری فارس - مصطفی کواکبیان کاندید انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود». خبرگزاری فارس. ۲۰۲۱-۰۲-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۱.
 32. «وزارت کشور اسامی نامزدهای ریاست جمهوری را اعلام کرد؛ تأیید رد صلاحیت لاریجانی و احمدی‌نژاد». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۲۵.

پیوند به بیرون

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به مصطفی کواکبیان در ویکی‌گفتاورد موجود است.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ مصطفی کواکبیان موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.