محمدهادی نژادحسینیان

سید محمدهادی نژادحسینیان (زاده ۱۳۲۵ در تهران، درگذشته ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ در تهران)، وزیر صنایع سنگین در دولت‌های اول و دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود. وی مدتی نیز سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بود.[3]

محمدهادی نژادحسینیان
وزیر صنایع سنگین
مشغول به کار
۷ شهریور ۱۳۶۸[1]  ۱۳ مهر ۱۳۷۳[2]
رئیس‌جمهوراکبر هاشمی رفسنجانی
پس ازبهزاد نبوی
پیش ازادغام در وزارت صنایع
وزیر راه و ترابری ایران
مشغول به کار
۱۳۶۰  اسفند ۱۳۶۳
رئیس‌جمهورسید علی خامنه‌ای
نخست‌وزیرمحمد رضا مهدوی کنی
میرحسین موسوی
پس ازموسی کلانتری
پیش ازسید حسین تاجگردون (رای نیاورد)
محمد سعیدی‌کیا
سفیر و نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد
مشغول به کار
۱۳۷۶  ۱۳۸۱
رئیس‌جمهورمحمد خاتمی
پس ازکمال خرازی
پیش ازمحمدجواد ظریف
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۲۵
تهران،
درگذشته۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
تهران
ملیت ایران
محل تحصیلفوق لیسانس از دانشکده فنی دانشگاه تهران
پیشه، سیاستمدار
دیناسلام شیعه

زندگی

نژاد حسینیان در سال ۱۳۲۵ در شهر تهران بدنیا آمد و دوران تحصیل مقدماتی را همین شهر طی کرد و سپس جهت اخذ تحصیلات تکمیلی وارد دانشگاه تهران شد و در دانشکده فنی این دانشگاه در رشته مهندس راه و ساختمان شروع به تحصیل کرد، او در ۱۳۴۹ با درجه فوق لیسانس راه و ساختمان فارغ التحصیل شد و تا ۱۳۵۴ش به فعالیت در شرکتهای عمرانی پرداخت. او سپس برای اخذ مدرک دکتری عازم آمریکا شد اما با حادث شدن انقلاب ۱۳۵۷ تحصیلات خود را نیمه کار ول کرد و به ایران بازگشت. او در زمان تحصیل در آمریکا رئیس شورای رهبری انجمنهای اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بود و سردبیری نشریه ((نصر)) که ارگان همین مجموعه بود را برعهده داشت. او در پی بازگشت به ایران در زمان صدارت میرحسین موسوی به عنوان وزیر راه انتخاب شد، در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی وزیر صنایع سنگین بود و در زمانی که کمال خرازی وزیر خارجه بود به عنوان سفیر دائم ایران در سازمان ملل انتخاب شد و دوباره به آمریکا بازگشت. نژاد حسینیان همچنین در دوره وزارت بیژن زنگنه، به عنوان معاون وزیر نفت در امور بین الملل خدمت کرد و پس از آن مشاور وزیر نفت بود. [4] [5] [6] [7]

منابع

  1. «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی دوره ۳ جلسه ۱۳۸». کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵.
  2. «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی دوره ۴ جلسه ۲۵۹» (PDF). کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی. ۱۳ مهر ۱۳۷۳. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۹ آوریل ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰ فروردین ۱۳۹۷.
  3. «وزرای سابق - هادی نژادحسینیان». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ مارس ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۵ ژوئن ۲۰۱۲.
  4. "هادی نژاد حسینیان درگذشت". همشهری آنلاین. 2021-05-03. Retrieved 2021-05-03.
  5. خبرگزاری فارس (2021-05-03). "هادی نژاد حسینیان وزیر اسبق صنایع سنگین درگذشت". خبرگزاری فارس. Retrieved 2021-05-03.
  6. "نژادحسینیان به وزارت نفت بازگشت - خبرگزاری مهر - اخبار ایران و جهان". خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. 2015-09-02. Retrieved 2021-05-03.
  7. "صنایع و معادن ایران چهل سال چگونه اداره شد - ایرنا". ایرنا. 2018-09-13. Retrieved 2021-05-03.
پیشین:
موسی کلانتری
وزیر راه و ترابری ایران
۱۳۶۰ - اسفند ۱۳۶۳
پسین:
محمد سعیدی‌کیا
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.