محمدعلی صدوقی

محمدعلی صدوقی (زاده ۱۳۲۸ قم - درگذشته ۱۳۹۰ یزد) روحانی شیعه ایرانی بود. وی از سال ۱۳۶۷ (پس از درگذشت سید روح‌الله خاتمی) تا پایان عمر نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر یزد بود.

محمدعلی صدوقی
اطلاعات شخصی
زاده
محمدعلی صدوقی

۲۴ مرداد ۱۳۲۸
عباس‌آباد، قم، ایران
آرامگاهمسجد حظیره یزد
دیناسلام

زندگی‌نامه

محمدعلی صدوقی، (زاده۲۴ مرداد ۱۳۲۸) فرزند محمد صدوقی، نواده میرزا ابوطالب کرمانشاهی، متولد عباس‌آباد قم، سلسله نسبش به شیخ صدوق می‌رسد.

پدرش محمد صدوقی (درگذشته: ۱۱ تیر ۱۳۶۰) از عالمان دینی برجسته قم و یزد، قبل از سید روح‌الله خاتمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد در زمان حیات سید روح‌الله خمینی بود.

تحصیل

وی در کودکی به همراه پدر به یزد آمد و دوره ابتدایی را در دبستان ادب گذراند. سپس به توصیه پدر به تحصیل علوم دینی پرداخت و بخشی از مقدمات را در مدرسه عبدالرحیم خان نزد استادانی چون: غلامحسین ابویی نجف آبادی آموخت. آنگاه رهسپار حوزه علمیه قم شد و مقدمات را در مدرسه حقانی گذراند.

صدوقی دروس سطح را در نزد شب زنده دار، علوی گرگانی، محسن دوزدوزانی، صدیقین، سیدکاظم اخوان مرعشی، محمد فاضل لنکرانی، جعفر سبحانی و ابطحی کاشانی فرا گرفت و پس از آن در حوزه درس خارج فقه و اصول حسین وحید خراسانی، سید محمدباقر سلطانی، طباطبایی و… شرکت کرد.

استادان

سوابق و فعالیت‌های سیاسی

ورود سید روح‌الله خمینی به ایران در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷؛ محمدعلی صدوقی به موازات صادق طباطبایی در تصویر دیده می‌شود.

وی با آغاز نهضت انقلاب اسلامی به رهبری سید روح‌الله خمینی در کنار پدرش محمد صدوقی به فعالیت‌های سیاسی پرداخت و برای یاری دادن به پدرش و رسیدگی به امور دینی و جهت آگاه‌سازی مردم به شهرهای مختلف کشور سفر کرد.

همچنین در زمان اقامت سید روح‌الله خمینی در پاریس به فرانسه رفت و مدت سه ماه به فعالیت پرداخت و در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ به همراه سید روح‌الله خمینی به ایران بازگشت.

صدوقی پس از درگذشت روح‌الله خاتمی در ۱۳ آبان ۱۳۶۷ از سوی سید روح‌الله خمینی به نمایندگی ولی فقیه در استان و امامت جمعه یزد منصوب شد.[1]

وی نزدیک به جناح سیاسی چپ ایران و عضو مجمع روحانیون مبارز بود و در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، برای مدتی معاونت پارلمانی خاتمی را نیز بر عهده داشت.

مسوولیت‌ها و فعالیت‌ها

مرگ

محمدعلی صدوقی روز شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۰ در ۲۹امین سالروز درگذشت پدرش محمد صدوقی،[3] در سن ۶۳ سالگی به علت نارسایی کبدی درگذشت.

منابع

  1. «حکم انتصاب آقای محمد علی صدوقی به سمت امامت جمعه یزد». سایت جامع امام خمینی.
  2. «حکم انتصاب آقای محمد علی صدوقی به عنوان ناظر بر انتخابات شورای عالی قضایی‌». سایت جامع امام خمینی.
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۹.

پیوند به بیرون

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.