سیاست صدور انقلاب اسلامی ایران

سیاست صدور انقلاب اسلامی ایران راهبردی است که اعتقاد به صدور آموزه‌های انقلاب ۱۳۵۷ ایران دارد تا نمونه‌های مشابه آن را در ممالک اسلامی و حتی غیر اسلامی محقق گرداند. این سیاست، صراحتاً و در زمانهای مختلف توسط خمینی اعلام شده است[1][2].

سیاست صدور انقلاب ایران اندیشه‌ای است امت گرا که بر پایه جهان‌بینی شکل می‌گیرد. هدف آن ایجاد یک اتحاد اسلامی راهبردی و فراگیر است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران و به وسیله انقلابیون اسلامگرا قوت گرفت.

 • پیش نیازها: زمانی که جهان بینی (در این مورد جهان بینی اسلامی) از کارکرد و اصالت بیشتری برخوردار شود زمینه برای صدور انقلاب مهیا است٬که ایجاد این اصالت وکارکرد مشترک نیازمند ایجادآموزه‌های راهبردی مشترک است.
 • اهداف:

۱-ایجاد یکپارچگی فکری و سیاسی در بین ملل اسلامی (هم صدایی یا وحدت کلمه).

۲-اعمال نظر بیشتر و کاراتر در عرصه موضوعات مهم بین‌المللی. (برای مثال دارا بودن حق وتوی مشترک برای کشورهای اسلامی).

۳-ایجاد هویت یکپارچه به منظور تحقق اهداف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و... مشترک.[3][4]

 • عواقب: اعمال و اجرای این سیاست خارجی (گرچه صرفاً درمنطقه خاورمیانه) مخالفان سرسختی نیز داشته و دارد، این مخالفت‌ها تا این حد جدی است که بسیاری معتقدند حمایت اعراب از عراق در هنگام جنگ با ایران به دلیل هراس از عواقب احتمالی سیاست صدور انقلاب بود.

وظیفه سپاه

روزنامه گاردین در گزارشی سپاه قدس را یکی از متولیان صدور انقلاب خوانده و می‌نویسد: «وظیفه سپاه قدس حفاظت از انقلاب و صدور آن به کشورهای اسلامی است. جوامع شیعه نشان داده‌اند که بسیار مستعد انقلاب هستند و با سپاه قدس همراهی خواهند داشت. البته سپاه قدس متحدان سنی نیز دارد، مانند حماس در غزه»[5]

صدور انقلاب در برنامه ۲۰ ساله

در برنامه ۲۰ ساله دوم جمهوری اسلامی ایران که از سال ۱۳۸۴ افق چشم‌انداز ۲۰ ساله برای خود ترسیم کرده از صدور انقلاب با عنوان «الهام بخش در جهان اسلام» یاد شده است. در این سند ذکر شده که در سال ۱۴۰۴ شمسی مصادف با ۲۰۲۵ میلادی «ایران کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌الملل است». (منبع؟)

همچنین ببینید

منابع

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به سیاست صدور انقلاب اسلامی ایران در ویکی‌گفتاورد موجود است.
 1. صحیفه نور، جلد 20، ص 118. (نقل از سجادی، سید عبدالقیوم. 1386. «امام خمینی(ره) و جنبشهای اسلامی معاصر» فصلنامه علوم سیاسی، شماره 5)
 2. صحیفه نور، ج 11، ص 266 . (نقل از سجادی، سید عبدالقیوم. 1386. «امام خمینی(ره) و جنبشهای اسلامی معاصر» فصلنامه علوم سیاسی، شماره 5)
 3. «شعار ما این است که در مسائل اعتقادی، فقها باید به بحث علمی بپردازند؛ اما در مباحث اسلامی و سیاسی همه متحد بوده و ملت واحدی داشته باشند...». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ فوریه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲ فوریه ۲۰۱۰.
 4. «سیاست صدور انقلاب اسلامی منتشر شد». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ فوریه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲ فوریه ۲۰۱۰.
 5. [www.asriran.com/fa/news/174844 "اس ام اس سردار سلیمانی به ژنرال پترائوس آمریکایی"] Check |url= value (help).
 6. مارکسیسم
 7. مانیفست کمونیسم یکی از تاثیرگذارترین کتب تاریخ سیاسی جهان - کارل مارکس، فردریچ انگلس، Communist manifesto]
 • کتاب سیاست صدور انقلاب اسلامی؛ تألیف: علی فلاح نژاد؛ بهمن ۱۳۸۴؛ شابک: ۶–۱۰۵-۴۱۹–۹۶۴
 • سه‌گانه شیعه، بخش آخر.

پانویس

  • انقلاب ایران (۱۳۵۷)
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.