سایه‌نویس

سایه‌نویس یا نویسنده در سایه (به انگلیسی: Ghostwriter) به معنی نویسنده یا موسیقی‌دان است که به اسم کس دیگری آثار او را پدیدمی‌آورد.

سایه‌نویسی

سایه‌نویس، نویسنده اثری نوشتاری (مانند کتاب، مقاله، داستان و گزارش) است به صورت رسمی و قانونی به نام کسی دیگری نوشته می‌شود. در میان مشاهیر، مدیران و رهبران سیاسی، مرسوم است که سایه‌نویس‌ها را به خدمت می‌گیرند. آن‌ها جهت ویراستاری یا نوشتن نسخه پیش‌نویس خودزندگی‌نامه، مقاله و دیگر گونه‌های نوشتاری استخدام می‌شوند.

بر همین منوال، در موسیقی اغلب از سایه‌نویس‌ها برای نوشتن ترانه سبک‌های موسیقی عامه‌پسند استفاده می‌شود.

نمونه‌ها

ولفگانگ آمادئوس موتسارت برای افراد ثروتمند، آثار موسیقی، سایه‌نویسی کرده‌است.[1]

در سال ۱۹۸۷ تونی شوارتس سایه‌نویس کتاب «هنر معامله» (شامل خاطرات و نظرات) دونالد ترامپ بوده‌است.[2]

سینما

رومن پولانسکی در سال ۲۰۱۰ فیلمی با عنوان سایه‌نویس ساخته‌است که در آن نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، نویسنده گمنامی را برای تکمیل کتاب خاطرات خود به خدمت می‌گیرد.

در ایران

شاه قاسمی و اخوان (۲۰۱۵) با انجام پژوهشی نشان می‌دهند که این پدیده در ایران بسیار شایع است و تعداد بسیاری از فارغ‌التحصیلان عملاً سایه‌نویسی را شغل خود می‌دانند.[3]

جستارهای وابسته

پانویس

  1. "Patric Standford". impulse-music.co.uk.
  2. «سایه‌نویس ترامپ: دوره ریاست جمهوری به پایان نخواهد رسید». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۷ مرداد ۱۳۹۶.
  3. "Confessions of Academic Ghost Authors". Sage Journals. Ehsan Shahghasemi, Manijeh Akhavan. 11 February 2015. doi:10.1177/2158244015572262. ISSN 2158-2440. Retrieved 18 August 2017.

منابع

  • صفحه انتخاب معادل فارسی برای Ghostwriter که بر اساس آرای کاربران انجام شده و طی آن سایه‌نویس تاکنون به عنوان بهترین معادل انتخاب شده:
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Ghostwriter». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.

پیوند به بیرون

  • سایت انجمن سایه‌نویسان و مصاحبه با مؤسس این انجمن
  • مطلب خواندنی گاردین دربارهٔ سایه‌نویسان
  • دو نمونه تبلیغ خدمات سایه‌نویسی و
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.