زبان مینکیلی

میَنکیلی (Meänkieli به معنای «زبان ما») یک زبان فینی یا گروهی از گویش‌های مشخص فنلاندی است که در شمالی‌ترین قسمت سوئد در امتداد دره رود تورن گویش می‌شود. وضعیت آن به عنوان یک زبان مستقل مورد مناقشه است اما در سوئد به عنوان یکی از پنج زبان اقلیت این کشور شناخته شده‌است.

مینکیلی
meänkieli
زبان بومی درسوئد، فنلاند
منطقهدره تورن
شمار گویشوران
۷۰٬۰۰۰  (۱۹۹۷–۲۰۲۰)e18
اورالی
وضعیت رسمی
زبان اقلیت
شناخته‌شده در
سوئد
کدهای زبان
ایزو ۳–۶۳۹fit
گلاتولوگtorn1244[1]

مینکیلی به دلیل عدم رخداد تحولات قرن ۱۹ و ۲۰ فنلاندی معیار در آن، از این زبان متمایز است.[2] مینکیلی همچنین حاوی وام‌واژگان سوئدی و سامی بسیاری است. از نظر زبان‌شناسی، مینکیلی از دو زیر گروه گویشی دره تورن و گَلیواره تشکیل شده‌است.[3] به دلایل تاریخی و سیاسی این زبان به عنوان زبان اقلیت در سوئد به رسمیت شناخته می‌شود. در سوئدی نوین به‌طور معمول از این زبان به عنوان مینکیلی یاد می‌شود، اگرچه به‌طور عامیانه معمولاً نام قدیمی‌تر تورندالس فینسکا («فنلاندی دره تورن») هنوز هم استفاده می‌شود.

جستارهای وابسته

منابع

  1. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "Tornedalen Finnish". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.
  2. "Meänkieli, yksi Ruotsin vähemmistökielistä - Kielikello". www.kielikello.fi (به فنلاندی). Retrieved 2020-01-26.
  3. "Archived copy". Archived from the original on September 27, 2007. Retrieved 2009-10-03.

پیوند به بیرون

پروژهٔ ویکی‌پدیا زبان مینکیلی آزمایشی در ویکی‌مدیا انکوباتور موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.