زبان فیلیپینی

زبان فیلیپینی زبان ملی و رسمی کشور فیلیپین است. این زبان از سال ۱۹۸۷ در قانون اساسی فیلیپین به عنوان زبان رسمی این کشور برگزیده شد. فیلیپینی یک زبان آسترونزیایی است که در عمل، نسخه‌ای استاندارد شده از زبان تاگالوگ به‌شمار می‌رود، هرچند که به‌طور قانونی از آن زبان تمایز داده می‌شود. گاهی این زبان به‌طور نادرست به‌عنوان نام عمومی برای همه زبان‌های فیلیپین به‌کار می‌رود که پس از دگرگونی‌ها، گاهی به عنوان گویش‌ها منتج می‌گردد.

فیلیپینی
Wikang Filipino
بیان[wɪˈkɐŋ ˌfi:liˈpi:no]
زبان بومی درفیلیپین
شمار گویشوران
۴۵ میلیون  (۲۰۱۳)e18
لاتین (الفبای فیلیپینی)
بریل فیلیپینی
وضعیت رسمی
زبان رسمی در
 فیلیپین
 انجمن ملل آسیای جنوب شرقی
تنظیم‌شده توسطکمیسیون زبان فیلیپینی
کدهای زبان
ایزو ۲–۶۳۹fil
ایزو ۳–۶۳۹fil
گلاتولوگfili1244[1]
زبان‌شناسی31-CKA-aa
  کشورهایی با بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ گویشور
  کشورهایی با ۱۰۰٬۰۰۰–۵۰۰٬۰۰۰ گویشور
  رایج در جوامع کوچک‌تر

الفبا

خط فیلیپینی همان الفبای لاتین است که همراه با تغییراتی در این زبان به‌کار می‌رود. این الفبا از ۲۸ حرف تشکیل شده‌است که دربرگیرندهٔ مجموعهٔ کامل ۲۰ حرفی از آباکادا، الفبای تاگالوگ (شامل دونویسهٔ Ng) و ۸ حرف از الفبای اسپانیایی شامل (C, F، J، Ñ، Q, V، X و Z) است.

گویشوران

زبان فیلیپینی در مجموع در حدود ۹۰ میلیون نفر گویشور دارد که ۶۰ میلیون نفر از این تعداد، به‌عنوان زبان دوم به فیلیپینی سخن می‌گویند.

منابع

  1. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "Filipino". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Filipino language»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۰۸).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.