زبان‌های ژوانگ

زبان‌های ژوانگ (چینی ساده‌شده: 壮语؛ نویسه‌های چینی سنتی: 壯語؛ پین‌یین:Zhuàngyǔ) بیش از ده زبان تایلندی هستند که توسط مردم ژوانگ در جنوب چین در استان گوانگشی و مناطق مجاور یوننان و گوانگدونگ صحبت می‌شود. زبان‌های ژوانگ یک واحد زبانی تک رنگ را تشکیل نمی‌دهند، زیرا زبان‌های ژوانگ شمالی و جنوبی بیشتر از سایر کشورها با تای دیگر ارتباط دارند. زبان‌های ژوانگ شمالی با گونه‌هایی از تایوانی شمالی در مرزهای استان در گویژو، زنجیره‌ای از گویش‌ها را تشکیل می‌دهند، که به عنوان «بویی» معرفی می‌شوند، در حالی که زبان‌های ژوانگ جنوبی به همراه انواع زبان‌های مرکزی مانند نونگ، تی و کولان در ویتنام، زنجیره گویش دیگری را تشکیل می‌دهند.

ژوانگ
Vahcuengh
زبان بومی درجمهوری خلق چین
شمار گویشوران
۱۶ میلیون تن  (۲۰۰۷)[1]
کرادای
گونه‌های معیار
ساونتیپ
کدهای زبان
ایزو ۱–۶۳۹za
ایزو ۲–۶۳۹zha
ایزو ۳–۶۳۹zha – کد همگانی
کدهای اختصاصی:
zch  Central Hongshuihe Zhuang
zhd  تای ژوانگ
zeh  هونگجوئیخه ژوانگ خاوری
zgb  Guibei Zhuang
zgn  گوئیبیان ژوانگ
zln  Lianshan Zhuang
zlj  Liujiang Zhuang
zlq  Liuqian Zhuang
zgm  مینتس ژوانگ
zhn  نونگ ژوانگ
zqe  چیوبی ژوانگ
zyg  یانگ ژوانگ
zyb  یونگبی ژوانگ
zyn  یونگنان ژوانگ
zyj  یوجیانگ ژوانگ
zzj  تسوئوجیانگ ژوانگ
نقشه زبان‌های ژوانگ

ژوانگ استاندارد مبتنی بر گویش ژوانگ شمالی از منطقه ومینگ (武鸣区) در شهر نانینگ پایتخت گوانگشی است.

زبان‌ها

زبان ژوانگ (یا گروه زبان) توسط زبان شناسان چینی به گویش‌های شمالی و جنوبی تقسیم شده‌است، که هر یک از آنها توسط زبان شناسان چینی به تعدادی از انواع بومی تقسیم شده‌است (ژانگ و وی ۱۹۹۷؛ ژانگ ۱۹۹۹: ۲۹–۳۰).

گویش ناحیه ومینگ از گونه‌های یونگبی (Yongbei) از ژوانگ (Zhuang)، طبقه‌بندی شده در «گویش ژوانگ شمالی»، به عنوان «گویش معیار» یا پرستیژ ژوانگ در نظر گرفته شده‌است، که توسط دولت برای استفاده‌های خاص رسمی ساخته شده‌است. اگرچه گونه‌های جنوبی ژوانگ متوقف شده‌اند، اما انواع ژوانگ شمالی فاقد آن‌ها هستند. بیش از ۶۰ سیستم تونی متمایز با ۵ تا ۱۱ تن بسته به نوع مختلف وجود دارد.

ژانگ (۱۹۹۹) ۱۳ (سیزده) گونه ژوانگ را شناسایی کرد. تحقیقات بعدی توسط مؤسسه زبانشناسی تابستان نشان داده‌است که برخی از این زبان‌ها خود چندین زبان هستند که بدون قرار گرفتن در معرض قبلی از طرف گویشوران، متقابل قابل فهم نیستند، و در نتیجه ۱۶ کد ISO 639-3 جداگانه وجود دارد.

جستارهای وابسته

منابع

  1. Nationalencyklopedin "Världens 100 största språk 2007" The World's 100 Largest Languages in 2007

Wikipedia contributors, "Zhuang languages," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Zhuang_languages&oldid=618258892 (accessed July 30, 2014).

پیوند به بیرون

نسخهٔ چوانگی ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.