زبان‌های لخی

زبان‌های لِخی خانواده‌ای از زیرگروه غربی زبان‌های اسلاوی متشکل از زبان لهستانی و چندین زبان و گویش دیگر هستند که در منطقه لهستان گویش می‌شوند.[2] دیگر زیرگروه‌های اسلاوی غربی چک-اسلواکی و سوربی هستند.

لخی
پراکنش:لهستان
تبار:هندواروپایی
زیرگروه‌ها:
گلاتولوگlech1241[1]

زبان‌ها

پیشاهنگان کاشوبی در وبا در سال ۲۰۰۵ – تابلو نام کاشوبی شهرستان کارتوزه را نشان می‌دهد

زبان‌های لخی عبارتند از:

  • لهستانی، تقریباً توسط ۳۸ میلیون نفر در لهستان و چندین میلیون نفر در جاهای دیگر گویش می‌شود.
  • کاشوبی توسط بیش از ۱۱۰٬۰۰۰ نفر در قسمت شرقی پومرانی گویش می‌شود.[3] گاهی اوقات آن را گویشی از لهستانی می‌دانند.
  • سیلزیایی توسط بیش از ۵۳۰٬۰۰۰ نفر در سیلزی لهستان[3] و توسط افراد بیشتری در سیلزی چک گویش می‌شود. گونه‌های مختلف سیلزیایی گاه گویش‌های لهستانی و چکی در نظر گرفته می‌شوند.
  • اسلووینسی، در گذشته در مناطقی از پومرنی گویش می‌شد و در اوایل سده ۲۰ میلادی منقرض شد. گاهی اوقات آن با کاشوبی و گویش‌های منقرض‌شده پومرانی غربی به عنوان یک زبان پومرنیایی واحد شناخته می‌شوند.
  • پولابی در گذشته توسط اسلاوها در مناطقی در اطراف رود البه در شمال شرقی آلمان امروزی گویش می‌شد و در میانه سده ۱۸ منقرض شد.

ریشه‌شناسی

اصطلاح لخی هم به زبان‌های این گروه و هم به مردمان اسلاوی که به این زبان‌ها صحبت می‌کنند (معروف به قوم له) اطلاق می‌شود. این اصطلاح مربوط به نیای افسانه‌ای لهستانی‌ها به نام لخ است.

منابع

  1. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "Lechitic". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.
  2. Lekhitic languages, Encyclopædia Britannica. Retrieved July 2008
  3. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Raport z wyników بایگانی‌شده در ۲۰۱۲-۱۲-۲۱ توسط Wayback Machine - Central Statistical Office of Poland

جستارهای وابسته

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.