دروازه‌بان (فوتبال)

دروازه‌بان در اصطلاح تعریف شده از فدراسیون بین‌المللی فوتبال به بازیکنی گفته می‌شود که فضایی را در میان خط حملهٔ حریف و دروازهٔ خودی، به عنوان آخرین نفر دفاعی تیم، محافظت می‌کند. وظیفهٔ اصلی دروازه‌بان مراقبت از دروازه و پیشگیری از دریافت گل محسوب می‌شود. دروازه‌بان تنها بازیکنی می‌باشد که حق استفاده از دست برای محافظت از دروازۀ خودی را دارد. (فقط در محوطۀ جریمۀ تیم خودی) هر تیم باید در تمام لحظات بازی یک دروازه‌بان در اختیار داشته باشد.

ایکر کاسیاس، دروازه‌بان و کاپیتان پیشین تیم ملّی فوتبال اسپانیا- از کاسیاس به عنوان یکی از بهترین دروازه‌بانان قرن اخیر یاد می شود. وی همچنین پنج سال متوالی به عنوان بهترین دروازه‌بان جهان انتخاب شد.

اگر یک دروازه‌بان به دلایل مختلف (مصدوم شدن یا اخراج شدن از زمین بازی) مجبور به ترک زمین شود، بازیکن دیگری باید به جای او درون دروازه قرار بگیرد. (حتی اگر برای تیم هیچ تعویضی باقی نمانده باشد و از تمام تعویض‌های مجاز تیم استفاده شده باشد.)

امروزه در فوتبال مدرن دروازه‌بان ها به علاوه بر حفاظت از دروازه خود نقش گسترده‌تری به خود گرفته‌اند. دروازه‌بانان به علاوه بر جادو با دستان باید کار با پای خوبی داشته باشند تا به توانند به خوبی فضای بین خط دفاعی و دروازه را در نقش sweeper keeper پر کنند و حتی در گاهی از مواقع، تیم ها بازیسازی را از خط دفاع آغاز میکنند و این سبب شده تا دروازه‌بانان بتوانند به تعداد خوبی پاس گل دست یابند. نمونه آن مانوئل نویر که دروازه‌بان تیم ملی آلمان که در جام جهانی ۲۰۱۴ میانگین دقت پاس های بلندش از مسی و رونالدو بیشتر بود و مارک-آندره آ تراشتگن دروازه بان آلمانی باشگاه بارسلونا که توانسته به تعداد خوبی پاس گل دست پیدا کند.دروازه‌بان ها همچنین نقش رهبری خط دفاع را دارند پس باید به توانند به خوبی با بازیکنان ارتباط برقرار کنند و در زمین مسابقه پر رو باشند تا بتوانند به آنها در یارگیری و پر کردن فضا ها و...کمک کنند.

لباس دروازه‌بان

رنگ لباس دروازه‌بان با بقیۀ بازیکنان تیم متفاوت است و در اغلب تیم‌ها معمولاً شمارۀ ۱ مخصوص یکی از دروازه‌بان‌های تیم می‌باشد. البته همیشه استثنا هایی وجود داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به دروازه‌بان تیم ملی فوتبال پرتغال ویکتور بایا اشاره کرد که همیشه شمارۀ ۹۹ می‌پوشید و دروازه‌بان تیم ملی فوتبال آرژانتین در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ و ۱۹۸۲ (آرژانتین) که شمارۀ 1 بر تن می‌کرد.

معمولاً شماره‌های ۱، و ۱۲ و ۱۳ و ۲۲ مخصوص دروازه‌بان‌هاست.

منابع

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.