داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری (زاده ۱۳۳۳ در تهران)، سیاست‌مدار ایرانی، اقتصاد دان و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام[3] است که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت محمود احمدی‌نژاد بود و سرانجام استعفا داد.

داوود دانش‌جعفری
وزیر امور اقتصادی و دارایی
مشغول به کار
۱۳۸۴  ۱۳۸۷
رئیس‌جمهورمحمود احمدی‌نژاد
پس ازسید صفدر حسینی
پیش ازحسین صمصامی (سرپرست)
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۳ (۶۳ سال)
تهران،
ملیت ایران
فرزندانعرفان[1][2]، فاطمه، محمدامین
محل تحصیلدانشگاه علامه طباطبایی
پیشهسیاستمدار
دیناسلام شیعه

دانش جعفری عضو هیأت علمی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

دانش جعفری در دولت یازدهم، مشاور عالی وزیر بهداشت و نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در هیئت نظارت بر سازمانهای مردم‌نهاد است. او همچنین عضو هیئت نظارت سازمان بیمه سلامت ایرانیان و معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی است.[4][5]

دانش جعفری در سال ۱۳۵۸ مدرک کارشناسی مهندسی عمران خود را از دانشکدهٔ مهندسی دانشگاه کشمیر هندوستان کسب نمود. وی سپس در سال ۱۳۷۱ در رشته کارشناسی ارشد اقتصاد فارغ‌التحصیل شد. دانش جعفری دکترای خود را سال ۱۳۸۰ از دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی کسب نمود. وی از فرمانده کل قوا به دلیل فعالیت‌های مهندسی مرتبط با رفع محاصره آبادان (عملیات ثامن‌الائمه) نشان فتح اخذ نموده‌است. او همچنین به زبان انگلیسی تسلط و با زبان‌های هندی و عربی و ترکی آشنایی دارد. دانش جعفری در سال ۱۳۷۴ به عنوان مدیر اجرایی نمونهٔ کشوری انتخاب شده‌است.[6][7][8]

داود دانش جعفری در سال ۱۳۷۵ در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر برای اولین بار وارد مجلس شورای اسلامی شد و در دوره هفتم در سال ۱۳۸۳ برای بار دوم به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به مجلس شورای اسلامی راه یافت و در این دوره ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را عهده دار بود تا در سال ۱۳۸۴ که از سوی محمود احمدی نژاد برای تصدی وزارت امور اقتصاد و دارایی به مجلس معرفی شد.

وزارت امور اقتصاد و دارایی

محمود احمدی‌نژاد در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ وی را برای تصدی وزارت امور اقتصاد و دارایی به مجلس معرفی کرد وی با ۲۱۶ رای به سمت وزارت اقتصاد دولت احمدی‌نژاد رسید.

اما زمزمه جدایی او از دولت همراه با مصطفی پورمحمدی وزیر کشور در اوایل سال ۱۳۸۷ به گوش رسید؛ در شرایطی که صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود اعلام کرد که ایران رتبه اول خاورمیانه از لحاظ تورم و رتبه پنجم جهان است. نشریه اکونومیست هم از کاهش رشد اقتصادی ایران به ۵/۴ درصد خبر داد.[9] گرچه غلامحسین الهام در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود در سال ۱۳۸۷ خبر تغییرات در کابینه را دروغ سیزده دانسته‌بود که توسط مطبوعات کمی دیرتر منتشر شد.[10] اما طی روزهای بعد حضور کمرنگ دانش جعفری و لغو نطق تلویزیونی احمدی‌نژاد بیش از پیش بر آن صحه گذارد. از صمصامی به عنوان جایگزین احتمالی دانش جعفری نام برده شد.[11][12][13] سرانجام در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۸۷ با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به سید شمس‌الدین حسینی، دانش جعفری رسماً جای خود را به او داد.

سمت‌های دانش‌جعفری در دولت یازدهم

حسن هاشمی، وزیر بهداشت دولت یازدهم ایران، در اولین روز کاری سال ۱۳۹۲، داود دانش‌جعفری را به عنوان نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در هیئت نظارت بر سازمانهای مردم‌نهاد معرفی کرد. همچنین، دانش‌جعفری از فروردین ۱۳۹۳، از سوی علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان عضو هیئت نظارت سازمان بیمه سلامت ایرانیان منصوب کرد.[4][14]

منابع

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به داوود دانش‌جعفری در ویکی‌گفتاورد موجود است.
 1. «سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در نظام بانکی از نگاه دانش جعفری». سایت خبری تحلیلی شعار سال. ۲۰۱۹-۰۱-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۰۷.
 2. مخبر، تیم نرم‌افزاری (۲۰۱۹-۰۱-۰۷). [www.mokhbernews.ir/otherpages/Page1 «پست شبکه‌های اجتماعی»] مقدار |پیوند= را بررسی کنید (کمک). مخبر. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۰۷.
 3. «تغییرات مجمع تشخیص؛ ریاست هاشمی شاهرودی و عضویت رئیسی و قالیباف». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۳ مرداد ۱۳۹۶.
 4. «حکم وزیر رفاه برای دانش جعفری». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۲ آوریل ۲۰۱۴.
 5. «انتصابات شمخانی در دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی». خبر آنلاین. ۶ مهر ۱۳۹۲.
 6. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژوئن ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۳.
 7. «آقای دکتر داود دانش جعفری». مجمع تشخیص مصلحت نظام. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اوت ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۴.
 8. «زندگینامه: داوود دانش جعفری (1333-)». همشهری آنلاین. دریافت‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۴.
 9. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹.
 10. Agency: صمصامی سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌شود
 11. http://www.farsnews.ir
 12. حکم وزیر بهداشت برای داود دانش جعفری بایگانی‌شده در ۸ ژانویه ۲۰۱۹ توسط Wayback Machine خبرگزاری انتخاب
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.