دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایران است که در منطقهٔ اوین، غرب ولنجک و شرق درکه در شمال غربی شهر تهران واقع شده‌است.[2][3] دانشگاه شهید بهشتی دارای ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی است. در حال حاضر سعدالله نصیری قیداری رییس این دانشگاه است.[4]

دانشگاه شهید بهشتی
ساختمان دانشکده علوم ریاضی
نام مستعاردانشگاه ملی ایران
نوعدانشگاه عمومی
بنیانگذاری شدهبهمن ۱۳۳۸
وابستگیوزارت علوم، تحقیقات و فناوری
رئیسسعدالله نصیری قیداری
(۱۳۹۸ تا کنون)[1]
اعضای هیئت علمی۹۰۰
کارمندان مدیریتی
 • علی اکبر افضلیان (دانشیار دانشکده مهندسی برق)(معاون آموزشی)
دانشجویان۱۹۰۰۰
موقعیتتهران، ایران
وبگاه

علی شیخ‌الاسلام این دانشگاه را در سال ۱۳۳۸ با نام دانشگاه ملی ایران و به‌دستور محمدرضا پهلوی تأسیس کرد[5] و تا پیش از سال ۱۳۶۲ با این نام خوانده می‌شد. علی‌رغم افتتاح رسمی در اسفندماه ۱۳۳۹، دانشکده‌های معماری و شهرسازی و علوم بانکداری که اولین دانشکده‌های دانشگاه بودند پذیرش دانشجو را در مهر ۱۳۳۹ انجام دادند. در خرداد ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی با تغییر نام دانشگاه از «دانشگاه ملی ایران» به «دانشگاه شهید بهشتی» موافقت کرد.[6]

دانشکده داروسازی

پیشینه

مقدمات تأسیس

آذر ۱۳۳۳ شاه سفری به آمریکا انجام داد. در این سفر علی شیخ‌الاسلام به‌عنوان نمایندهٔ دانشجویان ایرانی سخنرانی کرد و پیشنهاد تأسیس دانشگاه ملّی را به‌عنوان راهکاری برای جلوگیری از خروج جوانان ایرانی از کشور برای تحصیل به شاه ارائه کرد که مورد موافقت قرار گرفت.

نام ملّی در زمان حکومت پهلوی به مؤسسات آموزشی اطلاق می‌شد که غیردولتی بودند و به‌وسیلهٔ دریافت شهریه از متقاضیان آموزش و خارج از بودجه دولت اداره می‌شدند.

پس از آن با حکم شاه شیخ‌الاسلام مأمور شد در اروپا و آمریکا دربارهٔ دانشگاه‌های غیردولتی مطالعه کند. در سال ۱۳۳۸ در دیداری که بین شاه و چند تن از استادان دانشگاه که در رأس آن‌ها جهانشاه صالح رئیس دانشگاه تهران قرار داشت، بار دیگر پیشنهاد تأسیس دانشگاه ملی مطرح شد. هر چند از نتایج این مذاکرات اطلاعی در دست نیست. در همین سال شیخ‌الاسلام به ایران بازمی‌گردد و با کسب موافقت نهایی محمدرضا پهلوی دهم آذر ۱۳۳۸ «دبیرخانهٔ دانشگاه ملی» را در خانهٔ خود در خیابان رامسر به‌طور غیررسمی به‌راه می‌اندازد.

۲۹ اسفند ۱۳۳۸ با فرمان شاه و موافقت حسین علا، «وزیر دربار»، دبیرخانهٔ دانشگاه ملی به ساختمانی واقع در خیابان پاستور پلاک ۵۷ منتقل می‌شد. این ساختمان از املاک وزارت دربار بود که در اختیار شجاع‌الدین شفا رئیس کمیتهٔ تهیهٔ مقدّمات جشن‌های ۲۵۰۰ ساله بود. کار دبیرخانه تهیهٔ اطلاعاتی مربوط به‌سوابق تحصیلی فارغ التحصیلان بیکار اروپا و آمریکا و تهیهٔ مقدمات تأسیس دانشگاه بود.

با آشکار شدن اندیشهٔ تأسیس دانشگاه ملّی مخالفت‌های زیادی با آن در مجامع دانشگاهی آغاز شد. کسانی مانند «احمد فرهاد» رئیس دانشگاه تهران و «میمندی‌نژاد» رئیس دانشکدهٔ دامپزشکی و عبدالله ریاضی رئیس دانشکدهٔ فنی و رئیس مجلس شورای ملی از مخالفان سرسخت تأسیس این دانشگاه بودند. میمندی‌نژاد در مصاحبه‌ای که در تاریخ ۱۱/۱۲/۱۳۳۸ در روزنامهٔ کیهان منتشر شد فکر تأسیس دانشگاه ملّی را اندیشه‌ای نابجا دانست و گفت: «دانشگاه تهران هنوز کامل نشده‌است اگر ملّت فکر تأسیس دانشگاه ملّی (غیردولتی) هستند که می‌تواند وضع دانشگاهی را بهتر سازد، باید همین دانشگاه موجود را ترّقی و تکامل دهد.»

علی‌رغم مخالفت‌های فراوان با حمایت پهلوی دوم تأسیس دانشگاه ملّی با جدیت پیگیری شد. هیئت مؤتمنین دانشگاه با عضویت وزیر دربار شاهنشاهی - که در آن زمان حسین علا بود - مدیر عامل بنیاد پهلوی، وزیر فرهنگ یک نفر از نمایندگان مجلس سنا، دو نفر از نمایندگان مجلس شورای ملی، مدیر کل بانک ملی ایران رئیس اتاق بازرگانی رئیس دانشگاه ملی ایران و حداقل سه نفر از شخصیت‌های علمی اقتصادی کشور تشکیل شد. در سال ۱۳۳۹ اساسنامهٔ دانشگاه را هیئت مؤتمنین تصویب کرد. در ۸ آبان ۱۳۳۹ این اساسنامه مورد تصویب شورای عالی فرهنگ قرار گرفت.

سال‌های اولیه

در پی انتشار اساسنامهٔ دانشگاه، خبر پذیرش ۲۰۰ نفر دانشجو برای اولین سال تحصیلی در دو دانشکده اعلام شد. دانشگاه ملی از نیمهٔ دوم مهر ۱۳۳۹ در یک ساختمان استیجاری نزدیک دوراهی یوسف آباد دانشگاه ملی فعالیت خود را آغاز کرد. در ۲۵ بهمن ۱۳۳۹ مراسم افتتاح دانشگاه ملی با حضور شاه و فرح پهلوی برگزار شد.

در سال‌های اولیهٔ تأسیس دانشگاه ملی دریافت شهریه از دانشجویان مهم‌ترین منبع تأمین هزینه‌های دانشگاه ملّی محسوب می‌شد، اگر چه دانشگاه مبالغی کمک دولتی هم دریافت می‌کرد.

بعد از چند سال با موافقت شاه و دستور حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی وقت یک میلیون و پانصد هزار متر از زمین‌های سعادت آباد و ۱۰ هزار متر از زمین‌های بالای میدان ونک و ۷۰ هزار متر زمین خالصه مجاور اوین درکه برای اجرای ساختمان دانشگاه ملی در نظر گرفته می‌شود. مراسم کلنگ زنی عملیات ساختمانی دانشگاه ملی با حضور فرح پهلوی، علی شیخ‌الاسلام، انوشیروان پویان، هوشنگ نهاوندی و تعدادی از شخصیت‌های علمی کشور در منطقه بالای اوین درکه برگزار شد.

کانون مترقی که حسنعلی منصور در سال ۴۲ تشکیل داد از جمله کانون‌های سیاسی بود که از قبل پی‌ریزی فرهنگی و علمی شده بود.

شیخ‌الاسلام که دانشگاه ملی را بنا گذاشت به تدریج کسانی که در آمریکا تحصیل کرده بودند را به دانشگاه کشاند. اعضای هیئت علمی اولیه این دانشگاه کم و بیش دانش‌آموختگان آمریکایی بودند. در این نهاد، شیخ‌الاسلام سعی داشت بخشی از جامعهٔ نخبگان ایرانی را که عمدتاً از طبقه متوسط جامعه بودند به آنجا بکشاند. حالا تصور کنید جامعه علمی دانشگاه ملی عمدتاً دانش‌آموختگان آمریکا بودند، دانشجویان از افراد متمول و طبقهٔ متوسط جامعه در کنار هم گرد آمده بودند که در واقع جامعهٔ جدیدی از طبقهٔ سیاسی آن زمان را تشکیل دادند.

با تمام این مسائل دانشگاه ملی ایران به دلیل نوپا بودن و نیز دریافت شهریه در اولویت‌های مرتبه پایین متقاضیان تحصیلات دانشگاهی (به جز افرادی که از تمکن مالی برخوردار بودند) قرار می‌گرفت.

در مدت پنج سال ریاست شیخ‌الاسلام علاوه بر دانشکدهٔ اقتصاد و معماری دانشکده پزشکی ۱۳۴۰ زبان‌های خارجی ۱۳۴۱، علوم ۱۳۴۲، دندانپزشکی ۱۳۴۴، راه‌اندازی شد. پس از شیخ‌الاسلام، عبدالعلی جهانشاهی و سپس علی اکبر بینا به ریاست دانشگاه ملی منصوب شد. در زمان ریاست بینا دانشکدهٔ حقوق راه‌اندازی شد. پس از وی محمد علی مجتهدی (مؤسس دانشگاه صنعتی شریف) و سپس انوشیروان پویان به ریاست دانشگاه ملی منصوب شدند. پس از پویان نیز به ترتیب احمد هوشنگ شریفی، عباس صفویان و احمد قریشی ریاست دانشگاه را بر عهده گرفتند. در این سال‌ها دانشکدهٔ علوم زمین و دانشکده جامع انفورماتیک و دانشکدهٔ روان‌شناسی ساخته و وارد دایرهٔ مراکز علمی کشور شد.

مهمترین تحول در تاریخ دانشگاه در سال ۱۳۵۳ رقم خورد، هنگامی که دولت وقت به پشتوانهٔ درآمدهای نفتی اقدام به پرداخت شهریهٔ موسسات آموزشی ملی (خصوصی) و رایگان کردن آن‌ها نمود. این امر سبب شد تا بافت دانشجویی دانشگاه از انحصار طبقهٔ مرفه و بالای جامعه خارج شده و دانشجویان از طبقات مختلف و شرایط گوناگون از طریق کنکور سراسری وارد این دانشگاه شوند و بدین ترتیب دانشگاه عملاً به صورت یک دانشگاه عمومی مانند سایر دانشگاه‌ها درآمد.

تغییرات پس از انقلاب اسلامی

پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به موجب قانونی که در شورای انقلاب تصویب شد دانشگاه ملی، دانشگاهی دولتی اعلام شد (قبل از انقلاب اسلامی دانشگاه غیردولتی و خصوصی محسوب می‌شد) و در خرداد ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی وقت با تغییر نام دانشگاه از «ملی ایران» به «شهید بهشتی» موافقت کرد.[7]

در سال ۱۳۶۴ براساس مصوبهٔ دولت جمهوری اسلامی مبنی بر تأسیس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مراکز درمانی و دانشکده‌های پزشکی و پیراپزشکی از دانشگاه منفک و بعد از ادغام با برخی از مراکز آموزشی دیگر و با نام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت خود را آغاز کردند.[8][9]

جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی

براساس جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا و بر اساس نظام رتبه‌بندی (کاکارلی سیموندز) QS، دانشگاه شهید بهشتی توانست در دو سال متوالی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ پس از دانشگاه‌های شریف، علم وصنعت، امیرکبیر و تهران، در رتبه پنجم ملی و به ترتیب در رتبه‌های ۷۰۱+ و ۱۰۰۰–۸۰۱ قرار گیرد.[10]

همچنین بر اساس نظام رتبه‌بندی تایمز (Times Higher Education) در سال ۲۰۱۶–۲۰۱۷، دانشگاه شهید بهشتی توانست در رتبه ۸۰۱+ قرار گیرد. همچنین بر اساس آخرین نتایج نظام رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ لایدن که در کشور هلند انجام می‌شود، ۱۴ دانشگاه ایرانی میان ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان مورد رتبه‌بندی قرار گرفته‌است. در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب در رتبه‌های ۶۶۸ و ۵۸۴ قرار گرفت. این میزان رشد (۸۴ پله رشد در یکسال) بالاترین میزان جهش علمی در دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شود. در نظام کل بین ۳٪ تا ۸٪ از انتشارات دانشگاه‌های ایران در زمره ۱۰٪ انتشارات پراستناد درمقایسه با سایر انتشارات حوزه موضوعی مربوط به خود و سال انتشار یکسان قرار دارند و از این نظر به ترتیب دانشگاه‌های صنعتی امیر کبیر ۸٬۴٪ (رتبه جهانی ۵۰۴)، شهید بهشتی ۸٫۲٪ (رتبه جهانی ۵۲۵) و صنعتی شریف ۷٫۴٪ (رتبه جهانی ۶۰۱) در صدر دانشگاه‌های ایران قرار دارند.[11][12]

قطب‌های علمی پژوهشی در دانشگاه شهید بهشتی

 • پلاسما و کاربردهای آن (مدیر قطب: بابک شکری)
 • توسعه پایدار محیط جغرافیایی
 • خانواده ایرانی و اسلامی (مدیر قطب: محمدعلی مظاهری تهرانی)
 • طراحی شهری در بافت‌های تاریخی با ارزش (مدیر قطب: علی غفاری)
 • فوتونیک (مدیر قطب: محمد مهدی طهرانچی)
 • کاتالیست (مدیر قطب: مصطفی محمد پور امینی)
 • معماری اسلامی

رؤسا

نام مدیران دانشگاه شهید بهشتی از ابتدا تا کنون به شرح زیر است:

 1. علی شیخ‌الاسلام: بنیان‌گذار دانشگاه، از اسفند ۱۳۳۸ تا آبان ۱۳۴۴ ریاست دانشگاه را بر عهده داشت. وی حدود ۵ سال رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود. فرخ‌رو پارسا، در سال‌های آغازین کار دانشگاه، عهده‌دار سِمَت مدیر کلی دبیرخانه دانشگاه ملی ایران بود که با این سِمَت وی نخستین مدیر کل زن در ایران شد.
 2. عبدالعلی جهانشاهی: از آذر ۱۳۴۴ تا خرداد ۱۳۴۵ به عنوان رئیس دانشگاه فعالیت می‌کرد. وی نزدیک به هفت ماه رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود.
 3. علی اکبر بینا: از خرداد ۱۳۴۵ تا بهمن ۱۳۴۶ بر کرسی ریاست دانشگاه شهید بهشتی تکیه زد. وی کمتر از ۲ سال در این سمت فعالیت کرد.
 4. محمد علی مجتهدی: از اسفند ۱۳۴۶ تا مرداد ۱۳۴۷ رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود. وی تنها پنج ماه در این پست ماندگار شد.
 5. انوشیروان پویان: از شهریور سال ۱۳۴۷ تا شهریور ماه سال ۱۳۵۲ رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود. وی در حدود ۵ سال در ریاست این دانشگاه باقی‌ماند.
 6. احمد هوشنگ شریفی: از شهریور ۱۳۵۲ تا اردیبهشت ۱۳۵۳ به عنوان رئیس دانشگاه شهید بهشتی کار می‌کرد. وی کمتر از هشت ماه در این پست باقی‌ماند.
 7. عباس صفویان: از خرداد ۱۳۵۳ تا شهریور ۱۳۵۶ رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود. وی ۳ سال رئیس این دانشگاه بود.
 8. احمد قریشی: از شهریور ۵۶ تا مهر ۵۷ به عنوان رئیس دانشگاه شهید بهشتی فعالیت می‌کرد. وی حدود یک سال در سمت خود باقی‌ماند.
 9. عبدالعلی جهانشاهی: از مهر ۵۷ تا بهمن ۵۷ تنها به مدت چهار ماه رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود.
 10. عبدالصمد تقی‌زاده: از اسفند ۵۷ تا آبان ۵۹ رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود. وی نزدیک به ۲ سال بر این دانشگاه ریاست کرد.
 11. احمد اصغریان جدی: از آبان ۱۳۵۹ تا آذر ۱۳۶۰ ریاست بر دانشگاه شهید بهشتی را تجربه کرد. وی یک سال رئیس این دانشگاه بود.
 12. محمد حسن احمدی: از آذر ۱۳۶۰ تا آبان ۱۳۶۱ (۱۱ ماه) رئیس این دانشگاه بود.
 13. احمد فرمد: از آبان ۱۳۶۱ تا آبان ۱۳۶۳ رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود. وی ۲ سال در این سمت فعالیت کرد.
 14. هادی ندیمی: از آبان ۶۳ تا بهمن ۸۴ به مدت ۲۱ سال در سمت ریاست دانشگاه شهد بهشتی فعالیت نمودند که این دوران از حیث ثبات مدیریت در یک دانشگاه دولتی ایران بی نظیر است.[13]
 15. حمید لطفی: از بهمن ۸۴ تا مهر ۸۶ عهده‌دار این سمت بودند. در مهر ۸۶ به صورت ناگهانی از سوی زاهدی وزیر علوم برکنار شدند.[14]
 16. احمد شعبانی: از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۱ ریاست این دانشگاه را برعهده داشت.
 17. محمد مهدی طهرانچی: از اردیبهشت ۹۱ تا بهمن ۹۵ در این سمت مشغول به کار بودند. در بهمن ۱۳۹۵ فرهادی وزیر وقت علوم طهرانچی را برکنار کرد.[15]
 18. سید حسن صدوق: از بهمن ۱۳۹۵ با حکم فرهادی به ریاست دانشگاه شهید بهشتی منصوب گشت و تا تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ این سمت را برعهده داشت.[16]
 19. سعدالله نصیری قیداری در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ و با حکم منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سمت سرپرست دانشگاه شهید بهشتی منصوب شد[4] و در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۹۸ با تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی به سمت ریاست دانشگاه منصوب شد.[17]

دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی

قله توچال از دانشکده ادبیات

پردیس‌ها

دانش آموختگان سرشناس

پایگاه نشر دانش

پایگاه نشر دانش دانشگاه شهید بهشتی با هدف ارائهٔ همهٔ محتواهای دانشی این دانشگاه در فضای وب آماده شده‌است.[20] راه‌اندازی این سامانه کمک می‌کند تا کلیه پژوهش‌ها و فعالیت‌های تولید دانش در دانشگاه شهید بهشتی ساماندهی شده، هزینه‌های جانبی تولید محتوا کم شود و بتوان این هزینه را برای افزایش کیفیت محتوایی به کاربرد. به کمک این پایگاه محققین و دانشجویان می‌توانند به راحتی به محتوای همه نشریات علمی این دانشگاه، دسترسی داشته و از آن‌ها استفاده کنند. همچنین امکان خرید و ارسال سفارش کتاب‌های چاپ شده توسط انتشارات دانشگاه نیز برای همه وجود دارد. کاربران می‌توانند به سادگی با جستجو در این پایگاه به همه اطلاعات پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی شامل مقالات، کنفرانس‌ها پایان‌نامه‌ها و … حتی آزمایشگاه‌ها و خدماتی که ارائه می‌دهند دسترسی داشته باشند.

سالن همکف دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی

مرکز گوهرشناسی

مرکز گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی با همراهی اتحادیهٔ طلا و جواهر و مرکز توسعه و پژوهش صنایع نوین وزارت صنعت، معدن و تجارت تعریف و به‌عنوان یک واحد فناور از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را در دانشگاه شهید بهشتی آغاز نمود. در این مرکز پژوهش‌های علمی، خدمات آزمایشگاهی و آموزش در زمینهٔ طلا، کانی‌ها و سنگ‌های قیمتی از ابتدائی‌ترین مراحل اکتشاف آن‌ها تا استخراج، فراوری و تجارت انجام می‌شود. مرکز گوهرشناسی با مشارکت محققان دانشگاهی و صاحب نظران تجارت سنگ‌های قیمتی با هدف ایجاد یک مرکز کاملاً تخصصی بنیان گذاشته شده‌است. شرکت توسعه دانش و هنر گوهرشناسی زیر نظر این مرکز در حال فعالیت می باشد. [21]

دوره‌های مجازی دانشگاه شهید بهشتی تهران

دوره‌های مجازی دانشگاه شهید بهشتی تهران یکی از معتبرترین دوره‌ها در ایران و در سطح خاورمیانه است. مدرک دوره‌های مجازی این دانشگاه در تمامی دانشگاه‌های معتبر دنیا پذیرفته می‌شود و از اعتبار بسیار خوبی برخوردار است. این دوره‌ها برای کسانی که شاغل هستند یا وقت کافی در اختیار ندارند بهترین گزینه است. علاقه‌مندان جهت پذیرفته شدن در این دوره‌ها باید در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی شرکت نمایند و در صورتی که در این آزمون مجاز شوند می‌توانند نسبت به انتخاب این دانشگاه اقدام نمایند. در حال حاضر این دانشگاه در رشته‌های مهندسی معماری کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر، مدیریت فناوری اطلاعات، حساب داری و علوم کامپیوتر از طریق آزمون کارشناسی ارشد دولتی دانشجو می‌پذیرد. برای پذیرفته شدن در این دانشگاه حداکثر باید رتبهٔ ۱۵۰ را در آزمون کارشناسی ارشد رشتهٔ مربوطه کسب نمایید.

امکانات آموزشی و رفاهی

خوابگاه کوی پسران
خوابگاه کوی پسران
خیابان دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی
 • پارک علمی-تحقیقاتی زیر آب شهرستان سوادکوه مازندران (سال تأسیس ۱۳۸۱)؛
 • کتابخانهٔ مرکزی و مرکز اسناد (سال تأسیس ۱۳۳۹)؛
 • گروه معارف اسلامی (سال تأسیس ۱۳۶۰)؛
 • خوابگاه‌ها:
  • مجتمع خوابگاه‌های کوی دختران (داخل دانشگاه)؛
  • مجتمع خوابگاه‌های کوی پسران (داخل دانشگاه)؛
  • مجتمع دانش‌پژوهان دانشگاه شهید بهشتی (متأهلان)؛
  • خوابگاه قائم مقام فراهانی ویژهٔ پسران؛
  • خوابگاه ولی‌عصر، ویژهٔ پسران؛
  • خوابگاه رنجبران، ویژهٔ پسران؛ (پردیس فنی و مهندسی عباسپور)
  • خوابگاه رستگار، ویژهٔ پسران؛ (پردیس فنی و مهندسی عباسپور)
  • خوابگاه بلوار کشاورز، ویژهٔ دختران؛
  • خوابگاه رستاک، ویژهٔ دختران؛
 • وبگاه رایانه (سال تأسیس ۸۴–۸۳)؛
 • ادارهٔ بهداشت، امور درمان و دانشجویان؛
 • مرکز خدمات مشاوره‌ای؛
 • ادارهٔ تربیت بدنی؛
 • مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه:
  • کانون‌های دانشجویی (کانون علم و دین، کانون ایران‌شناسی، ...)؛
  • تشکل‌های دانشجویی؛
  • نشریات دانشجویی؛
  • انجمنهای علمی دانشجویی (آمار، زیست، آبادانی روستا، ...)؛
  • ستادهای فرهنگی؛
  • ادارات فرهنگی.

برند دانشگاه شهید بهشتی

برند دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰ برند برتر ایران شناخته شد.[22]

تحریم

در بهمن ۱۳۹۷ منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری ایران از تحریم دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف از سوی کشورهای خارجی به دلیل فعالیت علمی در عرصه انرژی هسته‌ای خبر داد. به گفته او هر دانشگاه داخلی ایران که در زمینه فیزیک هسته‌ای فعالیت کرده یا مقالاتی را که نشان از یک دستاورد خوب علمی باشد چاپ کرده باشد، تحریم شده‌است.[23]

جستارهای وابسته

منابع

 1. «روسای پیشین دانشگاه». دانشگاه شهید بهشتی،Shahid Beheshti. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۲۸.
 2. شیخ‌الاسلام، علی، رنسانس ایران، دانشگاه ملی ایران و شاه، [لس‌آنجلس]: ۱۳۶۹ خورشیدی. صص۲۰۹–۲۱۰
 3. «دربارهٔ ما». www.sbu.ac.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۳۰.
 4. https://www.isna.ir/news/98061105761
 5. The Eagle and the Lion: The Tragedy of American-Iranian Relations, James A. Bill, 1989, p.175
 6. «معرفی دانشگاه شهید بهشتی». www.sbu.ac.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۳۰.
 7. «دانشگاه شهید‌ بهشتی؛ 16 رئیس در 40 سال». همشهری آنلاین. ۲ شهریور ۱۳۸۸.
 8. «آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی». همشهری آنلاین. ۲۳ مرداد ۱۳۹۰.
 9. «دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی؛ بازوی قدرتمند بهداشت کشور». خبرگزاری جمهوری اسلامی- ایرنا. ۷ اسفند ۱۳۹۸.
 10. "Shahid Beheshti University (SBU)". Top Universities. 2015-07-16. Retrieved 2019-03-30.
 11. «13 دانشگاه ایران در فهرست 750 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند». ایسنا. ۲۰۱۵-۰۵-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۳۰.
 12. "Shahid Beheshti University". Times Higher Education (THE). 2019-03-25. Retrieved 2019-03-30.
 13. آفتاب. «روسای دانشگاه شهید بهشتی هم بر کنار شدند». آفتاب.
 14. «استعفای دسته جمعی / شرط رئیس جدید برای ریاست! / رابطه شریف و بهشتی». خبرگزاری مهر. ۲۰۰۷-۱۰-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۳۰.
 15. «وزیر علوم رئیس دانشگاه شهید بهشتی را عزل کرد». خبرگزاری تسنیم. ۳ بهمن ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۳۰.
 16. «رئیس دانشگاه شهید بهشتی تغییر کرد». ایسنا. ۲۰۱۷-۰۱-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۳۰.
 17. https://www.isna.ir/news/98091914564
 18. «مرکز پژوهشی جاده ابریشم». www.sbu.ac.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۱۳.
 19. «مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید بهشتی (آزفا)». دانشگاه شهید بهشتی. بایگانی‌شده از اصلی در 28 اكتبر 2020. دریافت‌شده در 29 نوامبر 2019. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 20. «پند». pub.sbu.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۳۰.
 21. «مرکز گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی». مرکز گوهرشناسی.
 22. «برندهای ارزشمند ایران معرفی شدند». خبرآنلاین. ۲۱ دی ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۳۰ مارس ۲۰۱۹.
 23. «تحریم دو دانشگاه ایرانی از سوی کشورهای خارجی». ایسنا. ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.

پیوند به بیرون

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.