جغرافیای انسانی ایالات متحده آمریکا

جمعیت ایالات متحده آمریکا بر پایه برآورد سال ۲۰۱۱ ادارهٔ آمار ایالات متحده آمریکا در حدود ۳۱۴٬۷۲۴٬۰۰۰ نفر تخمین زده شده‌است.[1] جمعیت آمریکا بنا بر آخرین داده‌ها در سال ۲۰۱۵ تقریباً ۳۱۹ میلیون نفر است. نرخ کلی باروری در ایالات متحده آمریکا بر پایه برآورد سال ۲۰۱۱ در حدود ۱٫۸۹ فرزند برای هر زن است.

نقشه پراکندگی جمعیت ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۰
نقشه تبارشناسی جمعیت ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۰

بر اساس آمار منتشرهٔ سال ۲۰۰۳، ترکیب نژادی مردم ایالات متحده آمریکا، بدین شرح است:

در این آمار، نژاد اسپانیایی‌تبار (موسوم به هیسپانی، یا لاتین‌تبار) همراه با نژاد سفید محاسبه شده‌است. همچنین ایرانیان مقیم آمریکا نیز جمعیتی کوچک اما قابل توجه را تشکیل داده‌اند.

پرجمعیت‌ترین ایالت‌های آمریکا

پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا یعنی کالیفرنیا، بیش از ۳۸ میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگترین جمعیت آسیایی‌تبار و همچنین بومیان سرخپوست را در خود جای داده است. پس از کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا و نیویورک پرجمعیت‌ترین ایالت‌های آمریکا هستند. بزرگترین جمعیت سیاه‌پوست آمریکا در نیویورک ساکن هستند.

تغییرات جمعیتی در سال ۲۰۱۵

اداره سرشماری آمریکا می‌گوید گفته‌است افراد زیر سی و سه سال بزرگترین گروه سنی جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند. این گروه جمعیتی که اداره سرشماری آمریکا به آن‌ها لقب «هزاره‌ای‌ها» (Millennials) داده کسانی که هستند که بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۰ متولد شده‌اند و اکنون جمعیت آن‌ها به ۸۳٫۱ میلیون نفر رسیده‌است. این گروه سنی برای نخستین بار از نظر تعداد از گروه موسوم به نسل انفجار جمعیت (Baby Boomers) (این نسل که بعد از جنگ جهانی دوم به دنیا آمده‌اند و اکنون بالای ۶۵ سال دارند، ۷۵٫۴ میلیون نفر از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند) پیشی گرفته‌اند.

آمارهای اداره سرشماری آمریکا نشان می‌دهد نسل جوان آمریکا از نسل پیشین خود از نظر نژادی و ویژگی‌های جمعیتی تنوع بیشتری دارد و نزدیک به نیمی از آن‌ها (۴۴٫۲ درصد) از اقلیت‌های نژادی و قومی هستند. این تنوع در جمعیت زیر پنج سال آمریکا حتی بیشتر است، برای نخستین بار بیش از نیمی از کودکان (۵۵٫۲ درصد) زیر پنج سال آمریکا اقلیت هستند و اداره سرشماری آمریکا به آن‌ها لقب «اقلیت اکثریت» (majority-minority) داده است، اصطلاحی که برای توصیف نژاد سفید غیر دورگه و غیر اسپانیایی‌زبان (Hispanics) بکار می‌رود.[2]

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ جغرافیای انسانی ایالات متحده آمریکا موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.