جزیره الزمیر

جزیره الْزمیر (به انگلیسی: Ellesmere Island) بزرگترین جزیره از جزایر ملکه الیزابت کانادا، در ناحیه بافین و قلمروی نوناووت در شمال غرب گرینلند واقع شده‌است. الزمیر یکی از جزایر مجمع‌الجزایر قطبی کانادا و سومین جزیره بزرگ این کشور است. الزمیر همچنین با مساحت ۱۹۶٬۲۳۶ کیلومتر مربع (۷۵٬۷۶۷ مایل مربع) دهمین جزیره بزرگ جهان است. این جزیره حدود ۵۰۰ کیلومتر (۳۰۰ مایل) عرض و ۸۰۰ کیلومتر (۵۰۰ مایل) درازا دارد.[1]

جزیره الزمیر
نام محلی: Umingmak Nuna
جغرافیا
مکانکانادای شمالی
مختصات۷۹°۵۰′ شمالی ۷۸°۰۰′ غربی
مجمع‌الجزایرجزایر ملکه الیزابت
مساحت۱۹۶۲۳۵ کیلومتر مربع (۷۵٬۷۶۶٫۸ مایل مربع)
رتبه مساحتدهم
طول۸۳۰ کیلومتر (۵۱۶ مایل)
عرض۶۴۵ کیلومتر (۴۰۰٫۸ مایل)
بیشترین ارتفاع۲۶۱۶ متر (۸٬۵۸۳ پا)
بلندترین نقطهقله باربیو
کشور
استان‌ها و قلمروهای کانادانوناووت
بزرگ‌ترین شهرگریس فیورد (جمعیت ۱۴۱)
اطلاعات جمعیتی
جمعیت۱۴۶ (از ۲۰۰۶)

تاریخچه

باور بر آن است که وایکینگ‌ها در سده دهم میلادی از جزیره الزمیر دیدن کرده‌اند. ویلیام بافن کاشف، در سال ۱۶۱۶ به آن وارد شد. جزیره الزمیر در سال ۱۸۵۲ توسط سر ادوارد آگوستوس اینگل‌فیلد و پس از فرانسیس اگرتن، نخستین ارل الزمر، نامگذاری گردید.[1]

جغرافیا

جزیره الزمیر از شرق از گرینلند از جنوب از جزیره دوون از غرب از جزیره اکسل هایبرگ جدا شده‌است. اقیانوس منجمد شمالی در شمال الزمیر قرار دارد. دماغه کلمبیا در شمال این جزیره قرار دارد که شمالی‌ترین نقطهٔ کشور کانادا است.

مناطق شمالی الزمیر کوهستانی هستند. گریس فورد، یورکا و آلرت از مناطق مسکونی آن هستند که همگی کوچک و کم‌جمعیت می‌باشند. آلرت شمالی‌ترین منطقه مسکونی آمریکای شمالی است. در آن ایستگاه هواشناسی و پایگاه نظامی نیز وجود دارد. منابع نفتی نیز در جزیره یافت شده‌است.

نتایج پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه‌های کویینز و آلبرتا در سال ۲۰۰۷ از ناپدید شدن زیستگاه‌های پرندگان آبزی، بی‌مهرگان و جلبک‌ها در جزیره الزمیر پرده برداشت که در اثر گرمایش جهانی رخ داده‌است. در طول تابستان ۲۰۰۸ قطعه‌های بزرگی از یخ‌تاق‌های آیلز، مارخام، وارد–هانت و سرسن شکسته و به صورت کوه‌های یخی شناور شدند.

نگارخانه

پانویس

  1. "Ellesmere Island". Encyclopædia Britannica. Retrieved 28 August 2014.

منابع

پیوند به بیرون

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ جزیره الزمیر موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.