بیروت

بیروت (عربی: بيروت؛ آوایش: بَیْروت، فرانسوی: Beyrouth) بزرگترین شهر و پایتخت لبنان، از بندرهای برجستهٔ شرق دریای مدیترانه است که در شبه جزیرهای از کوه‌پایه‌های لبنان در میانگاه کشور جای گرفته. بیروت از مراکز مهم فرهنگی در شرق جهان عربی است، شهری کهن و باستانی است که نامش در لوحه‌های عمارنه یاد شده و از سدهٔ پنجم پیش از میلاد سکونت‌پذیر است.[1]
بیروت، مرکز بازرگانی برجستهٔ فینیقی‌ها بوده‌است. در دوران باستان، در عصر امپراتوری‌های سلوکیان، رومیان و بیزانس شکوفا شد و رشد یافت.[1] ۶۲۵ فتح اسلامی به آن درآمد، در ۱۱۱۰ در جنگ‌های صلیبی سقوط کرد و به سال ۱۲۹۱ در گسترهٔ پادشاهی اورشلیم جای گرفت.[1] در هنگام فرمانروایی عثمانی، دُروزی‌ها بر آن چیره بودند. از ۱۸۳۲ تا ۱۸۴۱ در فرمان خاندان محمد علی (محمدعلی و ابراهیم پاشا) بود و بازسازی شد.[1] از ۱۹۱۸ تا ۱۹۴۴، زیر سرپرستی فرانسه اداره می‌شد و پس از پایان جنگ جهانی دوم و استقلال لبنان، برنامه‌های نوسازی و آبادانی بیروت انجام گرفت.[1] در پی جنگ داخلی لبنان (۱۹۷۵-۱۹۹۰) بسیاری از زیرساخت‌ها و سازه‌های آن ویران گشت و از برجستگی‌اش در شاخه‌های گوناگون کاسته شد.[1] در۱۹۸۲ به محاصرهٔ اسرائیل درآمد. در سال ۱۹۹۰ درگیری‌ها در بیروت پایان یافت و بخش‌بندی شهر به شرقی-غربی برچیده گشت. در دهه ۱۹۹۰، برنامه‌های بازسازی و نوین‌سازی بیروت از سوی دولت رفیق حریری انجام پذیرفت و در سال ۲۰۰۵، نیروهای سوریه از چیرگی بر لبنان و بیروت درآمدند.[1]
منطقهٔ کلان بیروت، دربرگیرندهٔ شهر و حومهٔ آن در سال ۲۰۱۲، ۲٬۰۶۳٬۳۶۳ نفر جمعیّت داشت. نخستین اشاراتِ تاریخی به این منطقه، در نامه‌های تل العمارنه از مصر باستان پیدا شده که مربوط به سدهٔ ۱۵ پیش از میلاد است. از آن تاریخ، بیروت سکونت پذیر بوده‌است و از فرهنگ‌های گوناگون اثرهای مهم بر جای دارد.

بیروت

Beyrouth
Beirut
پرچم
مهر
بیروت
مختصات: ۳۳°۵۳′۱۳″ شمالی ۳۵°۳۰′۴۷″ شرقی
کشور لبنان
استان‌استان بیروت
مدیریت
  نوعشهر
  شهردارجمال عیتانی (از ۱۰ ژانویه ۲۰۱۶)
مساحت
  شهر۲۰ کیلومتر مربع (۷٫۷ مایل مربع)
  کلان‌شهری
۲۰۰ کیلومتر مربع (۷۷ مایل مربع)
بلندی
۰ متر (۰ پا)
جمعیت
 (۲۰۱۲)
  شهر۳۶۱٬۳۶۶
  کلان‌شهری
۲٬۰۶۳٬۳۶۳
نام اهلیت(ها)Beiruti
منطقه زمانییوتی‌سی ۲+ (EET)
  تابستان
(ساعت تابستانی)
یوتی‌سی ۳+ (EEST)
پیش‌شماره تلفن() ۹۶۱+
وبگاه

تاریخ

اولین بار در نامه‌های باستانی مصری، تل العمارنا، متعلق به قرن پانزده پیش از میلاد نام برده شده و پس از آن نیز به‌طور متمادی منطقه‌ای مسکونی بوده‌است.

بیروت از قدیمی‌ترین شهرهای خاورمیانه به‌شمار می‌آید. آثار مهمی از دوره‌های مصری، فنیقی، یونانی، رومی، بیزانسی، ایرانی و عثمانی در این شهر کشف شده‌است. در زمان فنیقی‌ها بندری در سواحل فنیقیه بوده که از آن با نام بروتا در کتیبه‌های تل العَمارنه یاد شده‌است. در این عهد بیروت شهر کوچکی بود که شهر معروف بیبلوس (جُبیل امروزی) آن را تحت‌الشعاع قرار داده بود.

در حدود ۲۰۰ پیش از میلاد، آنتیوخوس سوم بر بطلمیوس پنجم پیروز شده و بیروت را ضمیمه قلمرو سلوکی‌ها و سوریه کرد. با پیروزی مسلمانان، دوران تازه‌ای برای بیروت آغاز شد.

سیاست

این شهر که روزگاری پاریس خاورمیانه خوانده می‌شد، در خلال جنگ‌های داخلی لبنان صدمات بسیاری دید. دولت پس از جنگ با بازسازی زیربنایی کشور روبرو بود.

پس از پیروزی نخست‌وزیر رفیق حریری در انتخابات ۱۹۹۲، وی برنامهٔ ۱۴ میلیارد دلاری بازسازی کشور، هوریزون ۲۰۰۰، را آغاز کرد.

این برنامه بر بازسازی بیروت تا تبدیل آن به مرکز اقتصادی خاورمیانه استوار است.

مناطق

ضاحیه از مناطق شیعه‌نشین حاشیه[2] جنوب بیروت است.[3]

پانورامیک بیروت

جاذبه‌های گردشگری بیروت

روشه یا صخره‌های کبوتر.
حمام‌های رومی.
موزه ملی بیروت.
پلیس د مارتیرس.
غار جعیتا. موزه سورساک.
غواصی در دریا.
مرکز هنری بیروت.
پرواز با بالون در آسمان بیروت.

آمار کلی

مساحت: ۸۵ کیلومتر مربع

  • جمعیت(۲۰۰۵): ۱٬۵۷۴٬۳۹۷ نفر
  • منطقه زمانی: ۲+

شهرهای خواهر

نقشهٔ لبنان

جستارهای وابسته

منابع

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به بیروت در ویکی‌گفتاورد موجود است.
ویکی‌سفر یک راهنمای سفر برای بیروت دارد.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ بیروت موجود است.
  1. «بیروت». الموسوعة العربیة المیسرة (به عربی). ۲. بیروت و قاهره: المکتبة العصریة. ۲۰۰۹. ص. ۸۷۵. شابک ۹۷۸۶۶۵۳۵۲۵۱۹۸ مقدار |شابک= را بررسی کنید: checksum (کمک). تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  2. Bombing Aimed at Hezbollah Hits Southern Beirut, The New York Times
  3. انفجار شدید در محله شیعه‌نشین جنوب بیروت، بی‌بی‌سی فارسی
  4. Beirut, Lebanon موقع مدینة لوس أنجلوس الرسمی - تاریخ الوصول: ۲۰ یونیو، ۲۰۱۰.
  5. "Sister Cities of Istanbul". Retrieved 2007-09-08.
  6. "Isfahan, Beirut named sister cities". MNA. Retrieved 2007-05-02.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.