ادگار کینه

ادگار کینه (به فرانسوی: Edgar Quinet) نویسنده و مورخ قرن نوزدهم میلادی اهل فرانسه است. او تنها فرزند خانواده بود، مادر او فردی تحصیل کرده و پروتستان بود که نفوذ زیادی بر وی داشت، او در لیون مدرسه می‌رفت اما با اصرار پدرش مدرسه را ترک گفت و به ارتش پیوست، مسیر زندگی او زمانی تغییر کرد که به پاریس نقل مکان کردند و از ارتش خارج شد و در یک شرکت ادبیاتی مشغول کار شد، اولین کار ادبیاتی و نویسندگی او "Tablets of the Wandering Jew" بود که در سال ۱۸۲۳ انتشار داد. او با عضویت در هیئت نمایشنامه انتقادی پاریس درآمد و با انتشار مقالاتی به آن‌ها کمک می‌کرد، مدتی بعد در سال ۱۸۳۳ او با یک دختر آلمانی به اسم" Minna "ازدواج کرد.

ادگار کینه
زاده۱۷ فوریه ۱۸۰۳
بورگ-آن-برس
محل زندگیلیون، پاریس
درگذشته۲۷ مارس ۱۸۷۵ (۷۲ سال)
پاریس
آرامگاهگورستان مونپارناس
پیشهنویسنده و مورخ
زمینه کاریسیاست، ادبیات، نویسندگی، شاعر
ملیتفرانسوی
تحصیلاتاستاد دانشگاه
دانشگاهپاریس
در زمان حکومتفیلیپ
سبک نوشتاریادبیات، تاریخی، هنری
کتاب‌هاTablets of the Wandering Jew
نمایشنامه‌هاعضویت در هیئت نمایشنامه انتقادی پاریس
همسر(ها)Minna

مقام استادی

او در سال ۱۸۴۲ به مقام استادی دست یافت، او در دانشگاه پاریس به عنوان کسی که بحث و جدل می‌کند شناخته می‌شد، وی دو کتاب در سال‌های ۱۸۴۲ و ۱۸۴۴ منتشر کرد، وی به دلیل سخنرانی‌های زیادی که دربارهٔ نفوذ کلیسا در زندگی مردم داشت مورد انتقاد دولت فرانسه قرار گرفت و برای حمایت از این نظریه که دین یک نیروی تعیین‌کننده در جوامع است از دانشگاه اخراج شد.

انقلاب ۱۸۴۸

در این زمان ادگار کینه یک جمهوری‌خواه بود و با ترغیب مردم به براندازی حکومت منجر به سرنگونی پادشاه فیلیپ شد، و پس از مدتی به مجلس رفت.

مرگ

او در سال ۱۸۷۵ به دلیل کهولت سن در پاریس وفات یافت.

جستارهای وابسته

  • فهرست نویسندگان قرن نوزدهم فرانسه
  • فهرست نویسندگان فرانسه

منابع

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.