آکرومگالی

در پزشکی بزرگی غیرعادی بخش‌های پایانی بدن مانند بینی و آرواره و انگشتان دست و پا را دُرُشت‌پایانَکی (Acromegaly) می‌گویند.[2]

درشت‌پایانکی
نمودهای چهره‌ای یک فرد دچار به درشت‌پایانکی. بینی پهن‌تر از معمول است. برجسنگی پیشانی[1] و استخوان گونه نمایان است و لب‌ها کلفت‌تر از معمول می‌باشند.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصغدد درون ریز و متابولیسم
آی‌سی‌دی-۱۰E22.0
آی‌سی‌دی-9-CM253.0
اُمیم102200
دادگان بیماری‌ها114
مدلاین پلاس000321
ئی‌مدیسینmed/27 derm/593
پیشنت پلاسآکرومگالی
سمپD000172

این سندرم زمانی رخ می‌دهد که غده هیپوفیز[3] پس از بسته‌شدن صفحه رشد (صفحه اپی‌فیزی)[4] هورمون رشد (hGH)[5] بیش از اندازه تولید کند.[6]

چندین اختلال گوناگون ممکن است باعث شود تا هیپوفیز این حالت را ایجاد کند ولی معمولاً یک تومور هورمون رشد که از سلول‌های ویژه‌ای[7] مشتق می‌شود باعث آن است. این سلول‌های ویژه معمولاً تومورهای خوش‌خیمی به نام آدنوم[8] هستند.

درشت‌پایانکی بیشتر در سنین میانسالی خود را نشان می‌دهد. بیماری درشت‌پایانکی را معمولاً با غول‌پیکری[9] در ارتباط می‌دانند.

این بیماری نادری است که سالانه از هر ۱۰۰۰۰۰۰ نفر، فقط 8 نفربه آن مبتلا می‌شوند و معمولاً در بزرگسالان ۵۰ – ۳۰ ساله دیده می‌شود. اما در سنین دیگر هم ممکن است مشاهده شود.[10]

آکرومگالی چه علائمی دارد؟

در افراد مختلف متفاوت است اما خوشبختانه اکثر این علائم درمان می‌شوند. برخی نشانه‌های اولیه این بیماری احساس خستگی و خواب آلودگی است. افزایش سطح هورمون رشد سبب بزرگی دست‌ها و پاها می‌شود بطوری‌که گاه اندازه انگشتر و یا کفش این بیماران، به دلیل بزرگ شدن قطر انگشتان و اندازه پاهایشان تغییر می‌کند. علاوه بر آن بیماری بر وضعیت چهره نیز تأثیرگذار است و باعث می‌شود که برجستگی‌های غیر معمولی بر چانه و فک به وجود آید و تعرق زیاد در خانم‌ها و یا پوست چرب از جمله مشکلات این بیماران است. و مشکلات دیگری همچون:

 • فشار و درد دست ها و پا ها
 • سردرد
 • ناتوانی جنسی

امکان دارد به وجود بیاید که با تشخیص به موقع می‌توان آن‌ها را درمان کرد.[10]

جستارهای وابسته

 • ریزپایانکی acromicria
 • سیه‌پایانکی acromelanism
 • پوست‌آماس پایانکی acrodermatitis
 • پی‌آسیبی پایانکی acroneurosis
 • ستبرپایانکی[11] acropachyderma

پانویس‌ها و منابع

 1. frontal bossing
 2. «فرهنگستان زبان فارسی». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۸.
 3. pituitary
 4. epiphyseal plate
 5. Human Growth Hormone
 6. Acromegaly and Gigantism: Pituitary Gland Disorders: Merck Manual Home Edition
 7. somatotrophs
 8. adenoma
 9. gigantism
 10. wikiwook. «بیماری آکرومگالی چیست؟». ویکی ووک / زندگی آگاهانه لحظاتی شاد و آرام.
 11. (برابرها از فرهنگستان زبان فارسی)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.