آکادمی سوئد


آکادمی سوئد یا فرهنگستان سوئد (به سوئدی: Svenska Akademien، به انگلیسی: Swedish Academy) مؤسسه‌ای علمی و مردم‌نهاد (غیردولتی) در کشور سوئد است که در سال ۱۷۸۶ تأسیس شده‌است. آکادمی سوئد، وظیفهٔ انتخاب برندهٔ جایزهٔ نوبل در رشتهٔ ادبیات را برعهده دارد.[1]

آکادمی سوئد
Svenska Akademien
The headquarters
شعارSnille och Smak
(Talent and taste)
بنیان‌گذاری20 March 1786
گونهRoyal academy
ستادStock Exchange Building، استکهلم
از اعضای
18 members
Permanent secretary
Mats Malm
وبگاه

تعیین برندهٔ جایزهٔ ادبیات نوبل، تنها وظیفهٔ آکادمی سوئد نیست، بلکه یکی از وظایف مهم آن، پاسداشت زبان سوئدی نیز هست. آکادمی سوئد وظیفهٔ مراقبت از زبان سوئدی را از طریق تنظیم و انتشار منظم فرهنگ لغت این زبان انجام می‌دهد.[2]

عدم اهدای نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸

آکادمی سوئد، که برگزارکنندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات نیز هست، در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که پس از ۷۵ سال اعطای این جایزه، برای نخستین بار، نوبل ادبیات را در این سال اهدا نمی‌کند.

کارل-هنریک هِلدین،[3] رئیس هیئت مدیرهٔ بنیاد نوبل، اظهار داشت: «این بحران در آکادمی سوئد تأثیرهایی منفی بر روی جایزهٔ نوبل داشته‌است. تصمیم آن‌ها تأکید بیشتری بر جدیت موقعیت می‌گذارد و باعث می‌شود از اعتبار جایزهٔ نوبل در طولانی‌مدت حفاظت شود. هیچ‌یک از این مسائل بر اهدای جوایز دیگرِ نوبل در سال ۲۰۱۸ تأثیر نخواهد گذاشت.»

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، آکادمی سوئد که به‌خاطر ارتباطش با مردی که متهم به حملهٔ جنسی به زنان شده، گرفتارِ یک رسوایی بزرگ طی چند ماه اخیر شده، اعلام کرد سال ۲۰۱۸ جایزهٔ نوبل ادبیات اهدا نخواهد شد تا آکادمی بتواند با نتایج بی‌سابقهٔ این مسئله کنار بیاید.[4]

در رسوایی یادشده، موضوع بر سرِ مردی به نام ژان-کلود آرنو[5] است که به‌عنوان شخصیتی فرهنگی در سوئد شناخته می‌شود. او در رابطهٔ نزدیک با آکادمی سوئد قرار دارد. روزنامهٔ داگنس نوهتر[6] چند ماه پیشتر گزارش داده بود که آرنو طی سال‌های اخیر، ۱۸ زن را که عضو آکادمی یا همسر و دختر اعضای آکادمی سوئد بوده‌اند، مورد آزار یا سوءاستفادهٔ جنسی قرار داده‌است.

منابع

  1. "The Nobel Prize in Literature", آکادمی سوئد Retrieved on 2007-10-13.
  2. انتشار واژه‌نامهٔ جدید آکادمی سوئد، رادیو سوئد
  3. Carl-Henrik Heldin
  4. «نوبل ادبیات ۲۰۱۸ اهدا نمی‌شود/ آکادمی سوئد گرفتار رسوایی جنسی». خبرگزاری مهر. ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷. دریافت‌شده در ۲۴ مهٔ ۲۰۱۸.
  5. Jean-Claude Arnault
  6. Dagens Nyheter
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.