آموزش در ایالات متحده آمریکا

آموزش در ایالات متحده آمریکا توسط مدارس دولتی رایگان و خصوصی با هزینه ارائه می‌شود.

آموزش در ایالات متحده آمریکا
بودجهٔ آموزش و پرورش ملی (۲۰۰۷)
بودجه$۱٫۳ تریلیون (خصوصی و دولتی، همهٔ سطوح)[1]
زبان‌های نخستانگلیسی آمریکایی، اسپانیولی
گونه نظام آموزشیفدرال، ایالتی، خصوصی
باسوادی
مردان100%[2]
زنان100%[2]
نام‌نویسی
مجموع۸۱٫۵ میلیون
ابتدایی۳۷٫۹ میلیون1
متوسطه۲۶٫۱ میلیون (۲۰۰۶–۲۰۰۷)
آموزش عالی۲۰٫۵ میلیون 2
گواهی
دیپلم متوسطه۸۵٪
آموزش عالی30%[3]

در آمریکا آموزش دولتی به‌طور همگانی در دسترس است. در حقیقت، اعمال کنترلها، و نیز تقبل هزینه‌های مربوطه، از سطوح سه‌گانهٔ فدرال، ایالات، و محلی می‌آید.

آموزش در ایالات متحده آمریکا زیر نظر وزارت آموزش ایالات متحده آمریکا نظارت و اداره می‌گردد.

آموزش عالی

در ایالات متحده، هر فردی که دوره دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانده باشد و شرایط لازم را کسب کند می‌تواند برای تحصیلات تکمیلی به کالج‌ها یا دانشگاه‌ها وارد شود، اما این دو مؤسسه کاملاً متفاوتند. یک دانشگاه، موسسه‌ای از تحصیلات تکمیلی و تحقیقاتی است که مدارک دانشگاهی در رشته‌های گوناگون و در مقاطع کارشناسی و فراتر از آن ارائه می‌دهد، در حالیکه یک کالج عموماً موسسه‌ای است که رشته‌های تحصیلی در حد کارشناسی چیزی که در ایران به عنوان دانشکده شناخته می‌شود. در ایالات متحده کالج‌هایی به نام Community College وجود دارد که اغلب رشته‌های دوساله در مقطع فوق دیپلم ارائه می‌دهند. هرچند که این رویه در حال تغییر است و کالج‌ها این روزها رشته‌هایی در مقطع کارشناسی نیز ارائه می‌دهند.

کالج‌ها و دانشگاه‌ها در ایالات متحده می‌توانند خصوصی یا دولتی باشند اما در دولت فدرال وزارتخانه‌ای که متولی تحصیلات تکمیلی در کشور باشد وجود ندارد و ریاست دانشگاه‌ها معمولاً توسط هیئت امنا یا هیئت مدیریت دانشگاه‌ها تعیین می‌شوند. در ایالات متحده بودجه دانشگاه‌های دولتی عموماً توسط دولت محلی و همچنین از محل کمک‌های مالی افراد و شرکت‌های خصوصی تأمین می‌شود. بخش عمده‌ای از منابع مالی دانشگاه‌های ایالتی از محل مالیات‌های پرداختی شهروندان همان ایالت تأمین می‌شود. نتیجتاً شهریه دانشگاه‌های دولتی برای شهروندان ساکن هر ایالت – که مالیات‌هایشان را به موقع پرداخته باشند- ارزان‌تر خواهد بود و دانشجویانی که از ایالت‌ها یا کشورهای دیگر به هر دانشگاه وارد می‌شوند شهریه سنگین‌تری پرداخت می‌کنند. دانشگاه‌های خصوصی طبیعتاً شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند.

مقطع تحصیلی

آموزش و پرورش رسمی در آمریکا به مقطع تحصیلی جدا شده. اغلب کودکان به سیستم آموزش و پرورش عمومی در سن حدودی ۵ یا ۶ ساله وارد می‌شوند.

بعد از تعطیلات تابستانی , سال مدارس آمریکایی به روایتی در آخر ماه اوت(ماه میلادی) یا اوایل ماه سپتامبر(ماه میلادی) آغاز می‌شود . کودکان به‌طور عادی با همدیگر در اواخر مه(ماه میلادی) یا اوایل ژوئن (ماه میلادی) به کلاس بالاتر می‌روند.

بستگی به شرایط ممکن است کودکان پیش از مهد کودک شروع به تحصیل کنند. به‌طور معمول دانش آموزان در ۱۲ مقطع تحصیلی از تحصیل بیش از ۱۲ سال تقویمی در ابتدایی / مقدماتی و متوسط تحصیلی شرکت می‌کنند بعد از آن فارغ التحصیل و مدک دیپلم دریافت کرده و آن‌ها را برای پذیرش تحصیلات عالی می‌پذیرند.

تحصیلات تا سن ۱۶ سالگی و در برخی ایالت‌ها تا ۱۸ سالگی اجباری است.

در آمریکا اعداد ترتیبی (مثال : کلاس اول) برای شناسایی کلاس استفاده می‌شود. به طورکلی مدارس به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

  • کلاس ابتدایی (پیش دبستان تا کلاس پنجم/ششم)
  • مدرسه راهنمایی (ششم تا نهم)
  • دبیرستان (نهم تا دوازدهم)

تحصیلات بالاتر به ۴ دسته تقسیم می‌شوند(تحصیلات کالج):

  • سال اول (از سن ۱۸ تا ۱۹ سالگی)
  • سال دوم (از سن ۱۹ تا ۲۰ سالگی)
  • سال سوم (از سن ۲۰ تا ۲۱ سالگی)
  • سال چهارم (از سن ۲۱ تا ۲۲ سالگی)

پس از گذراندن دبیرستان دانش آموزان می‌توانند در کالج یا دانشگاه شرکت کنند که دوره‌های کارشناسی که مدرک لیسانس

(مدرک کارشناسی) را دریافت می‌کنند.

پانویس

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آموزش در ایالات متحده آمریکا موجود است.

سیستم نمره دهی

نمره‌دهی در مدارس ایالات متحده آمریکا، به صورت حروف (نمره پایین)F تا A(بهترین نمره) و با علامت مثبت یا منفی و یا به صورت درصد انجام می‌پذیرد.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.